2009 - 18 Years Newcastle


Australian  18 Years  Championships
Birmingham Gardens

Newcastle, New South Wales

Day 1  - 12 July 2009 - Results
ACT                                        40     def   NSWCIS         0              
VICTORIA                            56     def   SOUTH AUSTRALIA 24 
NORTHERN TERRITORY  22     def   WEST AUSTRALIA   4
NSWCHS                               28     def   NSWCCC         8

Full results -
Game 1: ACT 40  (Tries: Mahe Fonua 2, Nathan Smith, Haydon Hodge, Justin Toomey-White, Cameron Breust, Mitchell Day  Goals: Cameron Breust 6) defeated  NSWCIS

Game 2: Victoria 56  (Tries: Eddie Faamausili, Adam Millgate, Duane Butler, Jordan Schmidt, Tum Silapa 3, James Palmer , Herschel Gideon, Jarrah Maksymow Goals: Adam Millgate 8) defeated  South Australia 24  (Tries: Junior Fono 2, Mason Hotstone, Ashley Tupara  Goals: Ben Smith 3, Steve Brown )

Game 3: Northern Territory 22 (Tries: Brett Boucher 2, Gavin Brown, Jason Gebert Goals: Brad Hansen 3) defeated  Western Australia 4 (Tries: Josh Pedersen)

Game 4: NSWCHS 28 (Tries: Faleula Finau, Olomanu Usini, Cheyse Blair, Gerard McCallum, Rodney Moefaauo Goals: Cameron King 3, Jacob Miller) defeated  NSWCCC 8 (Tries: Justin Smith, PJ Asiata )

Players of the Match-
ACT 20  – Josh Mitchell (Chisholm High School)
NSWCIS 8 – Zac Pitt ( Shellharbour Anglican College)
Victoria 7 – Adam Millgate ( Parkdale Secondary College)
South Australia 15 – Devon Woodbourne (Aberfoyle Park High School)
Northern Territory 9 - Brad Hansen (Darwin High School)
Western Australia 10 – Pete Karalis (Central TAFE)
NSWCHS 4 - Cheyse Blair (Tweed River High School)
NSWCCC 1 – Justin Smith (St Frances Xavier College Hamilton)

Day 2 - 13 July 2009 - Results
NORTHERN TERRITORY    36    def   SOUTH AUSTRALIA    10
QUEENSLAND                       26    def    NSWCCC      22
NSWCIS                                   18    def    CAS      16
VICTORIA                              26    def    WEST AUSTRALIA    14

Full results -
Game 1: Northern Territory 36 (Tries: Gavin Brown 2, Wayne Raymond, Jake Watts, Ned Marcroft, Ben Tonkin Goals: Brad Hansen 6) defeated  South Australia 10 (Tries: Ashley Tapara, Junior Fono Goals: Ray Mtasa)

Game 2: Queensland 26 (Tries: Maipele Morseu 2, Jason Taumalolo, Sam Saville, Aaron Whitchurch Goals: Jordan Rankine 3) defeated  NSWCCC 22  (Tries:  Reece Jaeger 2, Alex McKinnon, Blake Austin Goals: Blake Austin 3)

Game 3: NSWCIS 18 (Tries: Bevan De Vries 2, Tim Davis Goals: Sam Prendergast 3) defeated  Combined Affiliated States 16 (Tries: Mitchell Russell, Young Tonumaipea, RobbieKurth Goals: John Aldridge 2)

Game 4:  Victoria 26 (Tries: Luke Waiti, Duane Butler, Adam Millgate, Taunoa Mataora, Tyme Dow-Nikau Goals: Adam Millgate 3) defeated  Western Australia 14 (Tries: Jake Busby, Lachlan Campbell, Eddie Proudler Goals: Brandon Parker)

Players of the Match-

NT 3 – Brett Boucher (Charles Darwin University)
SA 11 – Ben Smith ( Australian Technical College)
QLD 1 – Maipele Morseu (St Brendan’s College)
NSWCCC 10 – Matthew Groat (St Gregorys College, Campbelltown)
NSWCIS 7 – Chris Nay ( Blue Mountains Grammar School)
AS 11 – Kenny Bromwich (Swinbourne TAFE Victoria)
VIC 1 – Tyme Dow-Nikau ( Roxburgh Secondary College)
WA 6 – Eddie Proudler (Willeton Senior High)

Day 3  - 14 July Results

QUEENSLAND           14      def          NSWCHS      12
ACT                             28    DREW      CAS           28
Full results -
Game 1:
Queensland 14  (Tries: Aaron Whitchurch 2, Jai Ingram Goals: Jordan Rankine) defeated  NSWCHS 12  (Tries: Nathan Massey, Gerard McCallum  Goals: Cameron King 2)

Game 2:
ACT 28 (Tries: Sitaleki Fulivai, Jeremy Hodnik, Cameron Breust, Karl Davies, Haydon Hodge Goals: Cameron Breust 4) DREW  Combined Affiliated States 28  (Tries: Robbie Kurth 2, Matthew Johnson, Mitchell Russell, Aaron Laasia Goals: John Aldridge 4)

Players of the Match-
QLD 9 – Jay Lobwein (Ignatius Park College, Townsville)
NSWCHS 13 – Daniel Ahsin (Endeavour Sports High School)
ACT 7 – Cameron Breust (Erindale College)
CAS 15 – Aaron Laasia  (Hallam Senior College NT)

Wednesday 15 July – Semi Final Day (The Gardens)
NORTHERN TERRITORY  44    def    VICTORIA        16         
WEST AUSTRALIA              44    def   SOUTH AUSTRALIA     6
QUEENSLAND                      60    def       ACT               10
NSWCCC                                18     def     NSWCHS       12

Full results -
Game 1:
Northern Territory 44  (Tries: Wayne Raymond 2, Brett Boucher 2, Kruise Nicholls 2, Jason Gebert, Brad Hansen Goals: Brad Hansen 6) defeated  Victoria 16 (Tries: Jordan Schmidt, Adam Millgate, Tum Silapa Goals: Adam Millgate 2)

Game 2: Western Australia 44 (Tries: Brandon Parker 2, Tiri Tuatai, Jarrod Crowe, Lachlan Campbell, Nicholas Laurie, Leigh Polimeni, Cameron Godecke Goals: Brandon Parker 3, Nicholas Laurie) defeated  South Australia 6 (Tries: Adam Earnshaw Goals: Devon Woodbourne)

Game 3: Queensland 60 (Tries: Ben Saville 3, Maipele Morseu 3,  Lachlan Maranta 2, Ben Hampton, Dean Blackman, Korbin Sims Goals: Jordan Rankine) defeated ACT 10 (Tries: Sitaleki Fulivai, Mitchell Day Goals: Cameron Breust)

Game 4: NSWCCC 18 (Tries: Michael Thomas 2, Blake Austin Goals: Blake     Austin 3) defeated NSWCHS 12 (Tries: Cameron King, Cheyse Blair Goals: Cameron King 2)

Players of the Match-
NT 13 – Dylan Cartwright (Darwin High School)
Victoria 10  – Luke Waiti (Hallam Senior College)
WA 14 – Leigh Polimeni ( Aranmore Catholic College)
SA 10 – David Tyrell (Aberfoyle Park High School)
QLD 8 –  Robert Mcleod ( Kirwan SHS)
ACT 10 – Justin Toomey-White (Erindale College)
NSWCCC 13 – Jack Stockwell (St Gregorys College, Campbelltown)
NSWCHS  9 – Cameron King ( Endeavour Sports High School)
Day 5  - 16 July 2009 - Results

WEST AUSTRALIA      22         def          SOUTH AUSTRALIA 10 
NSWCIS    22         def          CAS              14

Full results -
Game 1:
West Australia 22  (Tries: Brandon Parker 2, Cameron Godecke, Tiri Tuatai, Hemi Kani Goals: Brandon Parker) defeated  South Australia 10  (Tries: Hohepa Mete, Ashley Tupara Goals: Anthony Cristea)

Game 2: Combined Independent Schools 22 (Tries: Jacob King, Sam Prendergast, Michael Lekkas, Bevan De Vries  Goals: Sam Prendergast 3) def Combined Affiliated States 14   (Tries: Jared Young, Jerome Henry, Young Tonumaipea Goals: John Aldridge)

Players of the Match-
WA  13 – Tiri Tuatai ( Wanneroo Senior High School)
SA 19 – Ray Mtasa (Glenunga International High School)
NSWCIS 15 – Ernie Ciaschetti (Newington College)
CAS 1 – Robbie Kurth (South Oakleigh College)

Friday 17 July – Finals Day (Energy Australia Stadium, Newcastle)

Championship Final:
QUEENSLAND                    40       def     NSWCCC       12

Australian Training Company “Player of the Final”  – Jordan Rankin (Qld 7)
Sam Davey Plate Final:  Victoria       36      def          Northern Territory        24
Australian  Training  Company “Player of the Final” – Eddie Faamausili  (Vic 6)
NSWCHS     70     def   NSWCIS               6
ACT            34  def   CAS    16
Player of the Championship Pool A  Maipele Morseu (QLD 1)  St Brendan’s College, Yeppoon

Player of the Championship  Pool B     Brad Hansen (NT 9) Darwin High School
Full results -

Game 1: Championship Final:

Queensland 40  (Tries: Kyle Feldt, 2, Jay Lowbein, Jordan Rankine, Sam Saville, Lachlan Maranta, Jason Taumalolo  Goals: Jordan Rankine 4) defeated  NSWCCC 12  (Tries: Blake Austin, Jack Stockwell Goals: Blake Austin)

Game 2: Sam Davey Plate Final: Victoria 36 (Tries: Tyme Dow-Nikau 3, Duane Butler 2, Eddie Faamausili, Tum Silapa, Taunoa Mataora Goals: Adam Millgate 2) defeated Northern Territory 24 (Tries: Jason Gebert, Gavin Brown, Daniel Harrison, Cam Verseegh Goals: Brad Hansen 4)
Game 3: NSWCHS 70  (Tries: Jacob Miller 2, Paul Carter 2,  Oloamanu Usini, David Uhi, Peni Terepo, Cheyse Blair, Nick Ehsman, Brett Jarrett, Nathan Massey, Gerard McCallum,  Max Ray, Goals: Jacob Miller 7, Rodney Maoefaauo 2) defeated NSWCIS 6   (Tries: Bevan De Vries   Goals: Sam Prendergast)
Game 4:  ACT 34  (Tries: Haydon Hodge 5, Luke Berkery Goals: Cameron Breust 4) defeated Combined Affiliated States 16  (Tries: Lucas Grech, Rueben Castro, Jake Keating  Goals: Matthew Bennett 2)
Most Valuable Player – Australian Championships
ACT No: 7 Cameron Breust Erindale College
CAS - No: 11 Kenny Bromwich Swinbourne TAFE, Vic
NSWCCC – No: 6         Blake Austin             St Dominics College Penrith
NSWCHS – No: 9 Cameron King Endeavour Sports High
NSWCIS – No: 11 Michael Lekkas Blue Mountains Grammar
NT - No: 9 Brad Hansen Darwin High School
Queensland
No: 5 Sam Saville Palm Beach Currumbin
SA – No: 10 David Tyrell Aberfoyle Park High School
VIC – No: 3 Talalupelele Titi Hallam Senior College
WA – No: 13 Tiri Tuatai Wanneroo Senior High















































































































ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 March Council Meeting

10.00am Saturday 23 March, Rugby League Central, Sydney

 

2019 July Council Meeting

Thursday 4 July, Brisbane, QLD

 

2019 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 23rd November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 National Championships

15 Years: Sunday 30th June - Friday 5th July (Host Body: SA Venue: Brisbane, QLD)

18 Years: Sunday 14th - Friday 219h July (Host Body: ACT Venue: Canberra, ACT)