2009 - 15 Years Adelaide

2009 15 Years Championships  -
Hindmarsh Stadium,
Adelaide
Pool A
Group 1:
    NSW Combined Catholic Colleges
                   NSW Combined High Schools
                   Queensland Maroon

Group 2:    NSW Combined Independent Schools
                   Australian Capital Territory
                   Queensland White

Pool B: Affiliated States
                  Western Australia
                  South Australia
                  Northern Territory
                  Victoria

Sunday 28 June
VICTORIA                               40      def    WEST AUSTRALIA   10      
NORTHERN TERRITORY   70     def    SOUTH AUSTRALIA   0
QUEENSLAND MAROON    40     def    NSWCCC                       0
ACT                                           36     def    NSWCIS                       12
        


Full results -
Game 1: Victoria 40 (Tries: Henry Sang-Yum 2, Benjamin Lilura, Jonny Viane, Richard Fuleao-Kennar, Philip Salue, Hayden Butler Goals: Jackson Brenchley 6) defeated  Western Australia 10 (Tries: Brenton Cowen, Dylan King Goals: Troy Evans)
Game 2: Northern Territory 70 (Tries: David Munro 2, Daniel Jevdenijevic 2, Jacob Rainger 2,  Jarrod Herbert, Tert Jake Norris, Rhys Regan, Neal Vea Vea Junior, Christopher Smith, Christopher Harrison Goals: Mawedo Waianga 8, Jacob Rainger 2 Daniel Jevdenijevic) defeated  South Australia 0
Game 3: Queensland Maroon 40 (Tries: Jarrod Watson 2, Angus Dorante, Tony Milford,  Rhett Webster, Caleb Timu, Jake Berkers  Goals: Mitchell Grimes 6) defeated  NSWCCC 0
Game 4: ACT 36 (Tries: Bryce O’Sullivan 2, Carl Johnson 2,  Jake Duff, Brad Martin Goals: Luke Heyman 6) defeated  NSWCIS 12 (Tries: Sam Gerry-Burgess, Billy Kitt Goals: Ryan Almond 2)

Players of the Match-
Vic 13 – Henry Sang-Yum (Bayside Secondary College)
WA 4 – Brenton Cowen (Aranmore Catholic College)
NT 8 – Jarrod Herbert (Palmerston High School)
SA 6 – Mack Warman ( Reynella East High School)
Qld Maroon 10 – Jack Rycen (Emmaeus College Rockhampton)
NSWCCC 11 -  Brandon Lee (John Paul College Coffs Harbour)
ACT  1 – Carl Johnson (Melrose High School)
NSWCIS 6 – Ryan Almond (Inaburra High School)

Monday 29 June
WEST AUSTRALIA               40   def  SOUTH AUSTRALIA  0
NORTHERN TERRITORY 
26  def   VICTORIA             12
QUEENSLAND
WHITE        42  def    NSWCIS                       0
QUEENSLAND
MAROONS 26  def   NSWCHS                    16 

Full Results
Game 1: Western Australia  40 (Tries: Brady McColl, Hemi Winata, Tetoroa Williams, Damian Worth, Brenton Cowen, Riley Shea, Gus Marshall  Goals: Jordyn Bevan 6) defeated 
South Australia 0
Game 2: Northern Territory 26  (Tries: David Munro, Christopher Smith, Kyle O’Brien, Bradley Taylor, Christopher Harrison Goals: Mawedo Waianga 3) defeated  Victoria 16  (Tries: Richard Fuleao-Kennar, Henry Sang-Yum, Romia Matangaro Goals: Jackson Brenchley, Steve Pesamino)
Game 3: Queensland White 42 (Tries: Brendan Elliott 2, Jacob Harney 2, Isaiah Mosese, Zac Walsh, Aaron Rockely, Filo Laulu Goals: Che FaLaulu 4, Zac Walsh) defeated  NSWCIS 0
Game 4: Queensland Maroon 26 (Tries: Jarrod Watson 2, Brady Williams, Scott Doyle, Tony Milford Goals: Mitchell Grimes 3) defeated NSWCHS 16 (Tries: Tyrone Phillips, Uafa Lavaka, Tahakilu Pangai Goals: Shannon Crook 2 ) 

Players of the Match-
WA 17 – Ben Simpson  (Fredrick Irwin Anglican School)
SA  10 – Josh Mullarkey (Hallett Cove R-12 School)
NT  1 – Mawedo Waianga (Darwin High School)
Vic 12 – Aaron Presnell ( Westbourne Grammar School)
Qld White 3 – Brendan Elliott ( Coombabah State High School)
NSWCIS 8 – Jayden Yasar (Toongabbie Christian School)
NSWCHS 11 – Jake Lawrence ( Camden Haven High School)
Qld Maroon 7 - Tony Milford (Clairvaux Mackillop College)

Tuesday 30 June
ACT                       18     def      QUEENSLAND WHITE       16
NSWCHS              22     def        NSWCCC                             14
 

Full results -
Game 1:
ACT   18  (Tries: Josh Chudleigh, Hayden Scott, Blake Murray Goals: Luke Heyman 3) defeated  Queensland White 16 (Tries: Carne Rhodes 2, Tuiala Rhodes Goals: Jacob Harney, Che Fa’alafi)
Game 2: NSWCHS 22 (Tries: Matthew Gordon 2, Jack Bird, Jake Lawrence Goals: Shannon Crook 3) defeated  NSWCCC 14 (Tries: Jim Stewart, Jakiel Fuimaono, Chris Assad Goals: Bryce Cartwright)

Players of the Match-
ACT  16 – Jake Duff (St Francis Xavier College)
Qld White 12 – Ajuma Adams ( Mountain Creek State High School)
NSWCHS 13 – Jack Bird ( Illawarra Sports High School)
NSWCCC 14 – Fabian Natoli ( St Augustine’s College Brookvale)

Wednesday 1 July
NORTHERN TERRITORY   40   def         WEST AUSTRALIA   16      
VICTORIA                               76  def         SOUTH AUSTRALIA   0     
QUEENSLAND MAROONS  34  def        ACT                               10
NSWCCC                                 12   def        NSWCHS                      10 

Full results -
Game 1: NT 40 (Tries:Daniel Jevdenijevic 2,Mawedo Waianga 2,David Munro,Greg Cubillo,Jacob Rainger Goals:Mawedo Wainga 5,Jacob Rainger) defeated  WA 16 (Tries:Brenton Cowen, Rhys Brett, Jackson Gunning Goals: Jordyn Bevan 2)
Game 2: VIC 76 (Tries:Richard Fuleao-Kennar 3, Kashmir Singh 2, Steve Pesamino, Jackson Brenchley, Darcy Smith 2, Reagan Umi, Romia, Matangaro, Michael Williams, Phillip Salue, Hayden Butler Goals: Jackson Brenchley 10 ) defeated  SA   
Game 3: QLD MAROON 34(Tries: Scott Doyle 2, Jarrod Watson, Jack Rycen, Tony Milford, Mitchell Grimes, Goals: Mitchell Grimes 3, Tony Milford 2) defeated ACT 10 (Tries: Carl Johnson, Luke Heyman, Goals: Luke Heyman )
Game 4: NSWCCC 12(Tries: Bryce Cartwright, Josh Walker  Goals:Bryce Cartwright 2) defeated  NSWCHS 10 (Tries:Kaluasa Leha, John Tuliatu Goals:Shannon Crook)

Players of the Match-
NT 14 –Richard Ofa (Nhulunbuy High )
WA 9-Brady Mc Coll (Rockingham High)
VIC –18 Darcy Smith ( Essendon Keilor College)
SA 1 – Jamie Sayers ( Underdale High)
QLD 11-Scott Doyle ( Clairvaux MacKillop College)
ACT 20 – Chris Maleganeas  (Mackillop College)
NSWCCC 13–Bryce Cartwright (Patrician Brothers College)
NSWCHS 8-Jake Trbojevic (Pittwater High School)


Thursday 2 July
WEST AUSTRALIA            26  def         SOUTH AUSTRALIA  10   
QUEENSLAND WHITE     64  def          NSWCIS               0

Full results -
Game 1:WA 26 (Tries:Brenton Cowen 3, Rhys Brett, Jordyn Bevan Goals:Jordyn Bevan 3) defeated  SA 10 (Tries:Jamie Sayers 2  Goal:Tama Reihana )

Game 2:
QLD WHITE 64 (Tries:Francis Winterstein 2, Corey Oates 2, Jacob Harney 2, Ryan Miller 2,  Ajuma Adams, Tuiala Togitasi, Brendan Elliott, Kody Mooney Goals: Zac Walsh 5, Che Fa’alafi 3) defeated  NSWCIS 0

Players of the Match-
WA 2 – Jordyn Bevan (Rockingham High )
SA 12-Luke Tryfopoulos (Gawler High)
QLD W 17 – Aaron Rockley (Atherton High )
CIS 14 – Peter Nay (Blue Mountains Grammar School)

Day 6  - 3 July 2009
Championship Final
QUEENSLAND MAROONS 36  def       NSWCCC    14
 

QUEENSLAND MAROONS 36 (Tries: Scott Doyle 2, Jarrod Watson 2, Bodean Tanner,  Mitchell Grimes  Goals: Mitchell Grimes 6 ) defeated  NSWCCC 14 (Tries: Jordan Sheperd, Jakiel Fuimaono, Jim Stewart Goals: Bryce Cartwright)


John Allen Trophy
NORTHERN TERRITORY 24  def       VICTORIA     6    

NORTHERN TERRITORY 24(Tries: James Redman, Bradley Taylor, David Munroe, Daniel Jevdenijevic, Darcy Bolton Goals:Mawedo Waianga 2) defeated VICTORIA 6 (Tries:Richard Faleao-Kennar Goal:Jackson Brenchley )


 ACT 16 (Tries:Ben Martin, Josh Chudleigh, Peni Nifo Goals:Luke Heyman 2) defeated  NSWCIS  6 (Tries:Ryan Alm ond Goals:Ryan Almond )

 NSWCHS 24 (Tries:Tryone Phillips, Jack Bird, Jake Trbojevic, John Tuliatu, Goals: Mathew Brady 2, Shannon Crook 2) defeated  QLD WHITE  14 (Tries:Costner Lemafa 2, Curtley Caldwell Goal:Che Fa’alafi)

PLAYER OF THE CHAMPIONSHIPS - POOL A
Queensland Maroon 9 – Sam Harrold (Palm Beach Currumbin State High School)

PLAYER OF THE CHAMPIONSHIPS - POOL B 
Northern Territory 1-Mawedo Waianga (Darwin High School)

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE
15 YEARS POOL A MERIT TEAM 2009

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

ACT               1 

Melrose High School

Carl Johnson

2

QLD Maroon 1

St Patrick’s College Shorncliffe

Jarrod Watson

3

NSWCHS    11

Camden Haven High School

Jake Lawrence

4

NSWCCC       4

St Augustine’s College Brookvale

Jim Stewart

5

NSWCCC      5

St Dominic’s College Penrith

Alan Niulesa

6

QLD Maroon  6

Bentley Park College

Mitchell Grimes

7

QLD Maroon      7

Clairvaux MacKillop College

Tony Milford

8

NSWCHS      8

Pittwater High School

Jake Trbojevic

9

QLD Maroon 9

Palm Beach Currumbin State High School

Sam Harrold

10

QLD Maroon 12

Keebra Park State High School

Quaid Rippingale-Vesetolu

11

QLD Maroon 10

Emmaus College Rockhampton

Jack Rycen

12

QLD Maroon 11

Clairvaux MacKillop College

Scott Doyle

13

NSWCCC     12

Patrician Brothers College Blacktown

Chad McGill


AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE
15 YEARS POOL B MERIT TEAM 2009

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

Victoria  1

Mount Waverley Secondary College

Hayden Butler

2

N.T.       2

Palmerston High School

Greg Cubillo

3

W.A.      4

Aranmore Catholic College

Brenton Cowen

4

Victoria 11

Roxburgh Park College

Richard Fale ao-Kennar

5

Victoria  5

Dandenong High School

Reagan Umi

6

Victoria  6

Norwood Secondary College

Jackson Brenchley

7

N.T.       1

Darwin High School

Mawedo Waianga

8

Victoria  8

Hallam Senior College

Philip Salue

9

Victoria  9

Cranbourne Secondary College

Michael Williams

10

N.T.       8

Palmerston High School

Jarrod Herbert

11

N.T.     14

Nhulunbuy High School

Richard Ofa

12

N.T.     12

Darwin Middle School

David Munro

13

N.T.     13

Casuarina Senior College

Christopher Smith


AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE
MOST VALUABLE PLAYER
15 Years Championships   2009

No.

STATE

NAME

SCHOOL

      16

ACT

Jake Duff

St Francis Xavier College

      4

NSWCCC      

Jim Stewart

St Augustine’s College Brookvale

      8

NSWCHS

Jake Trbojevic

Pittwater High School

    13

NSWCIS

Ben Chahoud

Newington College

      1

NORTHERN TERRITORY

Mawedo Waianga

Darwin High

    10

QUEENSLAND Maroon

Jack Rycen

Emmaus College Rockhampton

     3

QUEENSLAND White

Brendan Elliott

Coombabah State High

    12

SOUTH AUSTRALIA

Luke Tryfopoulos

Gawler High

     11

VICTORIA

Richard Faleao-Kennar

Roxburgh Park College

     4

WESTERN AUSTRALIA

Brenton Cowen

Aranmore Catholic College

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News