2018 - 15 Years Mackay

To follow the live scores throughout the championships please Click Here

NOTE: LIVE STREAMING AVAILABLE from Monday - click on game to activate live streaming. Recordings of the games from Sunday will be loaded on Sunday evening.

Photos from the Championships will be loaded on our photo gallery page during the Championships.

 

ASSRL 15 Years – 2018 Championship Draw

Pool A- Group 1 - NSW CCC, NSW CHS, QSS Maroon / Group 2 - ACT, NSW CIS, QSS White

Pool B – Northern Territory, South Australia, Victoria, Western Australia

Day 1: Sunday 1st July

Game 1: 10.30am - South Australia v Northern Territory

Streaming Link - 1st Half: https://youtu.be/tavuUX15_JQ / 2nd Half: https://youtu.be/ZmWcWI9DuZk

 Result: Game 1: South Australia 26 (Tries: Qynn Anderson, Brayden Duffy 2, Cyron Tull, Tyler Keogh Paladin - Goals: Cyron Tull 3) drew with Northern Territory 26 (Tries: Tristan Blaney 2, John Colenso, Levi Nichaloff, William Latu - Goals: Aaron Kurnoth, Jack Brennan 2)

Man of Match – SA 19 Tyler Keogh Paladin – Tannum Sands State High School / NT 22 William Latu – Darwin High School

Game 2: 11.40am - Victoria v Western Australia

Streaming Link - 1st Half: https://youtu.be/CC7qc1Wmm10 / 2nd Half: https://youtu.be/sy_7AosUg0k

Result: Game 2: Victoria 22 (Tries: Sua Faalogo, Harry Sio 2, Brait Headon - Goals: Sua Faalogo 3) defeated Western Australia 20 (Tries: Gethin Thomas 2, Jaquan Mahu, Jonathan Mato - Goals: Jarred Therkelsen 2)

Man of Match – Vic 11 Harry Sio – Sunshine Secondary College, Sunshine / WA 15 Malakai Tuipulotu – Thornlie Senior High School, Thornlie

1.10pm Opening Ceremony

Game 3: 1.50pm - QLD Maroon v NSW CHS

Streaming Link - 1st Half: https://youtu.be/NPZ0PZ6Ic3c / 2nd Half: https://youtu.be/Zit6fvV-2Io

Result: Game 3: Queensland Maroon 24 (Tries: Blake Cesari, Tuvalli Khan-Pereira, Orlando Swain, Jeremiah Nanai - Goals: Ezra Mam 4) defeated NSWCHS 8 (Tries: Michael Asomua, Noah Nailagoliva)

Man of Match – NSWCHS 9 Kobie Wilson – Endeavour Sports High / QLD Maroon 13 Bailey Martin – Palm Beach Currumbin State High School

Game 4: 3.00pm - QLD White v NSW CIS

Streaming Link - 1st Half: https://youtu.be/aDbwM08LdrM / 2nd Half: https://youtu.be/pmv_lh0Zo9w

Result: Game 4: QLD White 34 (Tries: Syris Schmidt, John Radel 2, Zachery Alley, Jackson Barling, Kruz Rimene - Goals: Brayden Paix 5) defeated NSWCIS 6 (Tries: Terrell Kalokalo - Goals: Joseph Nohra)

Man of Match – NSWCIS 12 Louis Grossemy – The Scots College Bellevue Hill / QLD White 17 John Radel – St Peter’s Lutheran College

Day 2: Monday 2nd July        

Game 1: 10.30am         Victoria v Northern Territory

Result: Game 1: Victoria 38 (Tries: Sua Faalogo 2, Harry Sio 2, Markis Atoa, Joel Kuku, , Levi Kereopa Goals: Sua Faalogo 5) defeated Northern Territory 0

 Man of Match – VIC 1 Sua Faalogo – Craigieburn Secondary College / NT 6 William Lasker – Mackillop Catholic College                        

Game 2: 11.40am         South Australia v Western Australia

Result: Game 2: Western Australia 24 (Tries: Austin Anderson 2, Regan Howley 2, Nicholas Riggs - Goals: Jarred Therkelsen 2) defeated South Australia 18 (Tries: Lincoln Pickering, Cyron Tull, Noah Chadwick - Goals: Cyron Tull 3)

Man of Match – SA 4 Brayden Duffy – Emmaus College / WA 12 Regan Howley – Atwell College, Atwell

Game 3: 12.50pm         ACT v NSW CIS

Result: Game 3: NSWCIS 24 (Tries: Josh Baravilala 2, Joseph Nohra, Aaron Dimovitch, Quentin Lemoto – Goals: Joseph Nohra 2) defeated ACT 6 (Tries: Josh Grovenor - Goals: Matias Jensen)

Man of Match – NSWCIS 6 Joseph Nohra – St Patrick’s College Strathfield / ACT 16 Jerad Jang – Marist College Pearce

Game 4: 2.00pm           NSW CCC v NSW CHS

Result: Game 4: NSWCCC 16 (Tries: Sione Neiufi, Jonah Pezet, Jesse Buchan - Goals: Thomas Weaver 2)defeated NSWCHS 4 (Tries: Rowan Mansfield)

Man of MatchNSWCHS 10 Max Bradbury – Toronto High School / NSWCCC 9 Jonah Pezet – St Mary’s Catholic College Gateshead

Day 3: Tuesday  3rd July

Game 1: 10.30 am        QLD White V ACT

Result: Game 1: QLD White 30 (Tries: Ezra Ubaldino 2, Kmani Levi, Xavier Chatfield, Jackson Barling, Prinston Esera - Goals: Brayden Paix 3) defeated ACT 6 (Tries: Josh Grovenor Goals: Matias Jensen)

Man of Match – QLD White 7 Brayden Paix – St Mary’s College Toowoomba / ACT 14 Kane Rushton – St Francis Xavier College, Florey

Game 2: 11.40am         QLD Maroon V NSW CCC

Result: Game 2: QLD Maroon 42 (Tries: Ragarive Wavik 2, Tuvalli Khan-Pereira 2, Keanu Wright-Dunrobin, Blake Cesari, Jeremiah Nanai, Herman Tofaeono, Goals: Ezra Mam 5) defeated NSWCCC 4 (Tries: Jack Cullen)

Man of Match – NSWCCC 16 Brandon Tumeth – Holy Cross College, Ryde / QLD Maroon 7 Ezra Mam – Ambrose Treacy College, Brisbane

Day 4: Wednesday 4th July    

Game 1: 10.30am          Northern Territory V Western Australia

Result: Game 1: Western Australia 34 (Tries: Malakai Tuipulotu 2, Xavier Tearoa, Jaquan Mahu, Aiden McDonough, Jonathon Mato, Gethin Thomas - Goals: Jarred Therkelsen 3) defeated Northern Territory 4 (Tries: John Colenso)

Man of Match – WA 18 Aiden McDonough – Trinity College East Perth / NT 9 John Colenso – Taminmin College Humpty Doo

 Game 2: 11.40am         South Australia v Victoria

Result: Game 2: Victoria 30 (Tries: Sua Faalogo 2, Joel Kuku, Harry Sio, Norm Mataafa, Fili Tofa - Goals: Sua Faalogo 3) defeated South Australia 24 (Tries: Brayden Duffy 2, Ethan Sweet, Qynn Anderson - Goals: Cyron Tull 4)

Man of Match – Vic 10 Markis Atoa – Mount Ridley P-12 College Craigieburn / SA 13 Ethan Sweet – Mercy College Mackay

Game 3: 12.50pm         Semi Final 1:1st Group 1 QLD Maroon v 1st Group 2 QLD White

Result: Game 3: Queensland Maroon 36 (Tries: Keanu Wright-Dunrobin 2, Nathan Kleidon, Ezra Mam, Jeremiah Nanai, Xavier Va’a - Goals: Ezra Mam 6) defeated QLD White 6 (Tries: Kruz Rimene - Goals: Brayden Paix)

Man of Match – QLD Maroon 19 Daniel Ah Chong – Redbank Plains State High School / QLD White 9 Zachery Alley – Ipswich Grammar School

Game 4: 2.00pm           Semi Final 2: 2nd Group 1 NSWCCC v 3rd Group 1 NSWCHS

Result: Game 4: NSWCCC 10 (Tries: Larry Muagututia, Lachlan Blackburn - Goals: Jake Hay)defeated NSWCHS 8 (Tries: Ryan Foran - Goals: Riley Lack 2)

Man of Match – NSWCCC 12 Dylan Poate – St Edward’s College Gosford / NSWCHS 13 Jed Hardy Kirawee High School

Day 5: Thursday 5th July    

Game 1: 10.30am         3rd Pool B SA vs 4th Pool B NT

Result: Game 1: Northern Territory 20 (Tries: Levi Frew 2, Levi Nichaloff, Braithlee Payne - Goals: Aaron Kurnoth 2) defeated South Australia 14 (Tries: Dylan Corlett, Reville MacPhee, Brayden Duffy - Goals: Cyron Tull)

Game 2: 11.40am         GAME X: 2nd Group 2 NSWCIS v 3rd Group 2 ACT

Finals Day: Friday 6th July

8.30am                           Loser Semi Final A QLD White v Loser Game X ACT

Result Game 1: QLD White 32 defeated (Tries: Zachery Alley 2, Mason Pintegne, Xavier Chatfield, Ezra Ubaldino, Kruz Rimene - Goals: Brayden Paix 4) defeated ACT 14 (Tries: Thomas Carey 2, Kane Rushton – Goals: Cameron Scott)

9.40am                           Loser Semi Final B NSWCHS v Winner Game X NSWCIS

Result Game 2: NSWCHS 34 (Tries: Joshua Mocevakaca 2, Mitchell Henderson 2, Kobie Wilson, Henry Alesi, - Goals: Riley Lack 2, Mitchell Henderson 2, Emmanuel Sutton) defeated NSWCIS 4 (Tries: Hayden Orley)

John Allen Trophy  1st Pool B VIC v 2nd Pool B WA

Result: John Allen Pool B Final: Victoria 26 (Tries: Gabriel Reedy-Bartlett, Lene Feterika, Sua Faalogo, Harry Sio, Joel Kuku - Goals: Sua Faalogo 3) defeated Western Australia 16 (Tries: Jaquan Mahu, Jarred Therkelsen, Kobi Aiesi - Goals: Jarred Therkelsen 2)

 ASSRL Player of Pool B Final – Victoria No.1 Sua Faalogo – Craigieburn Secondary College

 Championship Final  Winner Semi Final A QLD Maroon v Winner Semi Final B NSWCCC

Result: National Championship Final: QLD Maroon 36 (Tries: Blake Cesari 2, Orlando Swain, Ezra Mam, Kienan Tempest, Keanu Wright-Dunrobin - Goals: Ezra Mam 5, Manihi Maurangi)NSWCCC 10 (Tries: Larry Muagututia, Benjamin Lavender - Goals: Thomas Weaver)

ASSLR Player of Championship Final – QLD Maroon No. 1 Tuvali Khan – Pereira – Keebra Park State High

 ASSRL Pool B Player of the Championships –

Victoria No. 11 Harry Sio – Sunshine Secondary College, Sunshine

ASSRL Player of the Championships Pool A –

QLD Maroon No. 7 Ezra Mam – Ambrose Treacy College, Brisbane

ASSRL 15 Years National Championships Most Valuable Players

 

STATE

NAME

SCHOOL

ACT 14

Kane Rushton

St Francis Xavier College, Florey

NSWCCC 16

Brandon Tumeth

Holy Cross College, Ryde

NSWCHS 9

Kobie Wilson

Endeavour Sports High School, Caringbah

NSWCIS 1

Terrell Kalokalo

The Scots College, Bellevue Hill

Northern Territory

22

William Latu

Darwin High School, Darwin

Qld Maroon

19

Daniel Ah Chong

Redbank Plains State High School, Brisbane

Qld White 9

Zachery Alley

Ipswich Grammar School, Ipswich

South Australia 4

Brayden Duffy

Emmaus College, Rockhampton

Victoria 1

Sua Faalogo

Craigieburn Secondary College, Craigieburn

Western Australia 15

Malakai Tuipuloto

Thornlie Senior High School, Thornlie

 

 2018 ASSRL 15 YEARS MERIT TEAM POOL A

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

QLD Maroon 1

Tuvalli Khan – Pereira

Keebra Park State High School, Gold Coast

2

QLD Maroon 5

Orlando Swain

Ipswich Grammar School, Ipswich

3

QLD Maroon 3

Blake Cesari

St Mary’s College, Toowoomba

4

NSWCCC 4

Benjamin Lavender

Edmund Rice College, West Wollongong

5

QLD Maroon 4

Kienan Tempest

Alexandra Hills State High School, Brisbane

6

NSWCCC 9

Jonah Pezet

St Mary’s Catholic College, Gateshead

7

QLD Maroon 7

Ezra Mam

Ambrose Treacy College, Brisbane

8

QLD Maroon 19

Daniel Ah Chong

Redbank Plains State High School, Brisbane

9

NSWCHS 9

Kobie Wilson

Endeavour Sports High School, Caringbah

10

NSWCCC 10

William Abou Arrage

Christian Brothers’ High School, Lewisham

11

QLD Maroon 12

Jeremiah Nanai

Trinity Bay State High School, Cairns

12

NSWCHS 8

Noah Reed

Tuggerah Lakes Secondary College – Berkeley Vale Campus, Glenning Valley

13

NSWCHS 13

Jed Hardy

Kirrawee High School, Kirawee

15 YEARS MERIT TEAM POOL B

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

Victoria 1

Sua Faalogo

Craigieburn Secondary College, Cragieburn

2

Victoria 2

Joel Kuku

Tarneit P-9 College, Tarneit

3

Northern Territory 22

William Latu

Darwin High School, Darwin

4

Western Australia 12

Regan Howley

Atwell College, Atwell

5

Western Australia 3

Nicholas Riggs

Seton Catholic College, Samson

6

Western Australia 6

Austin Anderson

Aranmore Catholic College, Leederville

7

Western Australia 9

Luke-David Wells-Talamaivao

Aranmore Catholic College, Leederville

8

Victoria 10

Markis Atoa

Mount Ridley P-9 College, Craigieburn

9

Western Australia 7

Kobi Aiesi

Ocean Reef Senior High School, Ocean Reef

 

10

Victoria 18

Gabriel Reedy-Bartlett

Hallam Senior College, Hallam

11

Victoria 11

Harry Sio

Sunshine Secondary College, Sunshine

12

Victoria 12

Titan Tainanga

The Grange P-12 College, Hoppers Crossing

13

Western Australia 18

Aiden McDonough

Trinity College, East Perth

 

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 24 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)