2017 - 15 Years Wollongong

15 Years Championship Draw

To follow the live scores throughout the championships please Click Here

NOTE: LIVE STREAMING AVAILABLE - click on game to activate live streaming

Action Photos are now loaded on our photo gallery page and can be purchased from our Championship photographer www.balancedimagestudio.com/assrl

 

Pool A   - Group 1 - NSW CCC, NSW CHS, QSS Maroon

              - Group 2 - ACT, NSW CIS, QSS White

Pool B – Northern Territory, South Australia, Victoria, Western Australia

 

Day 1: Sunday June 25                 

Game 1: 10.30am            South Australia v Western Australia 

Result: Game 1: Western Australia 76  (Tries: Dominic Kaukasi 2, Te Putuangaanga Huriwai-Brown 1, Zihan Guo 1, Connor McFillin 1, Ethan Boyce 1, Lennox Williams 1, Brandon Hodges 1, Kyran Namana 1, Ethan Gudiri 1 Ricardo Ellison 1 Isaiah Sa’u 1, Tuahana Rangihaeata 1, Rangi Thompson 1 Goals: Kyran Namana 6, Tuahana Rangihaeata 3, Te Putuangaanga Huriwai-Brown 1) defeated South Australia 0

Man of Match – SA 10 Kade Fennell – Menindee Central School / WA 6 Kyran Namana – Clarkson Community High School 

 Game 2: 11.50am            Victoria v Northern Territory

Result: Game 2: Victoria  42  (Tries: Zacharius Fuimaono 2, Poasa Telepe 1, Xaviour Taufa 1, Freedym Matamaki 1, Nicholas Facchi 1,  Timothy Taulia 1,  Deveraux Feo 1, Rory Pretty 1 Goals: Jared Nauma 3) defeated Northern Territory 12  (Tries: Matti Moyle 2 Goals: Ethan Andrews 2)

Man of Match – Vic 18 Kornellias Akeli – Craigieburn Secondary College / NT 13 Matti Moyle – Darwin High School 

1.20pm                              Opening Ceremony

Game 3: 2.00pm              NSWCCC v QLD Maroon

Result: Game 3: Queensland Maroon 28 (Tries: Keegan Vandenberg 1, Grant Tui Samoa 1, Sam Walker 1, Jamaine Laei 1, Rixson Andrew 1 - Goals: Reece Walsh 4) defeated NSWCCC 16 (Tries: Cameron Lawrence 2, Sandon Smith 1 - Goals: Niwhai Puru 2 )

Man of Match – NSWCCC 13 Jai Winbergen-Titoko – McCarthy Catholic College Emu Plains / QLD Maroon 12 Brendan Piakura – Coombabah State High School 

Game 4: 3.10pm              NSWCIS v ACT

Result: Game 4: NSWCIS 22 (Tries: Viliami Penisini 1, Louis Grossemy 1, Darcy Clifton 1, Jamie Davison 1, Joseph Suaali 1 - Goals: Viliami Penisini 1) drew with ACT 22 (Tries: Mitchell Spencer 1, Joseph Delle 1, Joshua Knight 1, Junior Tupou 1 - Goals: Junior Tupou 3)

Man of Match – NSWCIS 12 Louis Grossemy – The Scotts College Bellevue Hill / ACT 10 Kane Smith – Marist College Canberra  

NSWCHS, QLD White - Bye

 

Day 2: Monday June 26               

Game 1: 10.30am            Western Australia v Northern Territory

Result: Game 1:  NT 32 (Tries: Harry Hall 1, Jhy Ryder 1, Joel Richardson 1, Matti Moyle 1, Stevano Mandeta 1, Jason Daven 1 - Goals: Ethan Andrews 4) defeated WA 8 (Tries: Te Putuangaanga Huriwai-Brown 1, Adriel Jones Goals: )

Man of Match – WA 15 Lennox Williams – Rockingham Senior High School / NT 8 Jett Hill – Katherine High School  

Game 2: 11.50am            South Australia v Victoria

Result: Game 2: VIC 68 (Tries: Compton Fuatimau 1, Jayden Cleal 1, Poasa Telepe 2, Jared Nauma 1, Zacharius Fuimaono 2,  Maurice Roberts 2, Allan Lo Tam 1, Xaviour Taufa 1, Kornellias Akeli 1, Amani Karauria-Lunt 1 Goals: Xaviour Taufa 6, Jared Nauma 2) defeated SA 0 (Tries:  - Goals: )

Man of Match – VIC 12 Compton Fuatimau – Victoria University Secondary College / SA 4 Elijah Moaga – Paralowie R-12 School

Game 3:  1.00pm             ACT v QLD White

Result: Game 3: QLD White 44 (Tries: Tai Laidlow 1, James Pere 1, Maconal Grealy 1, Ediq Ambrosyev 1, Byron Parnell 1, Alec Jardine 1, Ethan Olsen 1, Patrick McGinn 1, Goals: Jake Bourke 6) defeated ACT 0 (Tries:  - Goals: )

Man of Match – QLD White 11 Isiah Kawane – Kirwan State High School / ACT 3 Junior Tupou – St Edmunds College   

Game 4:  2.10pm             NSWCHS v QLD Maroon

Result: Game 4:  QLD Maroon 12 (Tries: Caleb Evans 2 Goals: Reece Walsh 2) defeated NSWCHS 10 (Tries: Tyronne Nean 1, Jack Williams Goals: Douglas Levi 1)

Man of Match – QLD Maroon 15 Joshua Bevan – Palm Beach Currumbin SHS / NSWCHS 2 Joshua Tuipuloto – The Hills Sports High

NSWCCC, NSWCIS - Bye

 

Day 3: Tuesday June 27               

Game 1: 10.30 am           NSWCIS v QLD White

Result: Game 1:  QLD White 28 (Tries: Xavier Savage 2, Larson Dale-Doyle 1, Josh Chappell 1, Byron Parnell 1 Goals: Jake Bourke 4) defeated NSWCIS 14 (Tries: Reece Davison 1, Keidan Donovan-Phillips 1, Jamie Davison 1 Goals: Griffin Bamford 1)

Man of Match – QLD White 8 Titi Nofoagatotoa – St Joseph’s College Nudgee / NSWCIS 13 Angus Blackmore – The King’s School Parramatta

Game 2: 11.50am            NSWCCC v NSWCHS

Result: Game 2:  NSWCHS 30 (Tries: 17 Jack Williams 2, Oscar Enasio 1, Josh Tuipuloto 1, Noah Griffiths 1, Kody Crowther 1 Goals: Lachlan Williams 2, Billy Burke 1) defeated NSWCCC 10 (Tries: Niwhai Puru 1, Unitoni Mataele 1 Goals: Niwhai Puru 1)

Man of Match – NSWCHS 17 Jack Williams – Karabar High / NSWCCC 15 Zac Maling – Champagnat Catholic College Pagewood

Pool B Teams Rest Day

 

Day 4: Wednesday June 28         

Game 1: 10.30am            South Australia v Northern Territory

Result: Game 1:  NT 58 (Tries: Joshua Stanton 1, Jaie Craven 2, Joel Richardson 1, Darcy Simpson 1, Jack Briskin 2, Matti Moyle 2, Ben Neave 1,  Joel Richardson 1, Goals: Jhy Ryder 1, Jason Davern 5, Stevano Mandeta 1) defeated SA 6 (Tries: Gioyanni Nassau 1 Goals: Brody Foster 1)

Man of Match – NT 1 Josh Stanton – Jabiru Area School / SA 13 Tyson Rowston – Gawler & District College

Game 2: 11.50am            Western Australia v Victoria

Result: Game 2:  VIC 60 (Tries: Rory Pretty 4, Compton Fuatimau 1, Xaviour Taufa 2, Jared Nauma 2 Amani Karauria-Lunt 1 , Jayden Cleal 1 Goals: Xaviour Taufa 8) defeated WA 0 (Tries: Goals: )

Man of Match – VIC 1 Rory Pretty – The Grange P-12 College / WA 8 Isaiah Sa’u – Morley Senior High School

Game 3: 1.00pm              Semi Final 1: 1st Group 1 QLD Maroon v 1st Group 2 QLD White

 Result: Game 3:  QLD White 14 (Tries: Isiah Kawane 1, Tai Laidlow 1, Edriq Ambrosyev 1 Goals: Jake Bourke 1) defeated QLD Maroon 12 (Tries: Damon Sommerville 1, Joshua Bevan 1 Goals: Reece Walsh 2)

Man of Match – Qld Maroon 8 Jayden Clarkson – Wavell State High School / Qld White 13 Tai Laidlow – Ignatius Park College

Game 4: 2.10pm              Semi Final 22nd Group 1 NSWCHS v 3rd Group 1 NSWCCC

Result: Game 4:  NSWCHS 32 (Tries: Noah Griffiths 1, Kodi Crowther 1, Cameron Brown 1, Douglas Levi 1, Trey Mooney 1, Josh Tuipuloto 1, Junior Amone 1  Goals: Billy Bourke 2) defeated NSWCCC 10 (Tries: Jack Smith 1, Noah Ryan Goals: Sandon Smith 1)

Man of Match – NSWCHS 3 Douglas Levi – Endeavour Sports High / NSWCCC 3 Hohepa Puru – Patrician Brother’s College Blacktown

 Day 5: Thursday June 29              

Game 1: 10.30am            3rd Pool B - WA vs 4th Pool B - SA

Result: Game 1: WA 46 (Tries: Dominic Kaukasi 1, Te Putuangaanga Huriwai-Brown 2, Luke Callan 1, Ethan Gudiri 2, Brandon Hodges 3 Goals: Kyran Namana 5 ) defeated SA 14 (Tries: Sam Konte 1Riley Wooden 1, Elijah Moaga 1 Goals: Brody Foster1 )

Man of Match – WA 17 Te Putuangaanga Huriwai-Brown – Australind Senior High School / SA 8 Jordan Stevens – Golden Grove High School

Game 2: 11.50am            GAME X: 2nd Group 2 NSWCIS v 3rd Group 2 ACT

Result: Game 2: NSWCIS 22 (Tries: Griffin Bamford 1, Jamie Davison 1, Viliami Penisini 2, Angus Blackmore 1 Goals: Viliami Penisini 1) defeated ACT 18 (Tries: Ethan Marriott 1, Anthony Alofipo 1, Junior Tupou 1 Goals: Junior Tupou 3 )

Man of Match – ACT 1 Anthony Alofipo – Belconnen High School / NSWCIS 8 Codey Kelso – Kinross Wolaroi School, Orange

 

Finals Day: Friday June 30           

8.30am                             Loser Semi Final A QLD Maroon v Loser Game X - ACT

Result: QLD Maroon 54 (Tries: Rixson Andrew 1, Joshua Bevan 1, Keegan Vandenberg 1, Brocco Uhrle 1, Caleb Evans 2, Damon Somerville 1, Jarmaine Laei 1, Reece Walsh 1, Tristan Pati 1 Goals: Reece Walsh 3, Ethan King 1, Sam Walker 2, Keegan Vandenberg 1) defeated ACT 4 (Tries: Joseph Delle 1 Goals: ) 

9.35am                             Loser Semi Final B NSW CCC v Winner Game X - NSW CIS

Result: NSWCCC 52 (Tries: Oscar Mezzomo 1, Liam Kawa 1, Hohepa Puru 3, Tyreece Matangi 1, Jack Smith 1, Zach Kambos 1, Burt Tukala 1 Goals: Niwhai Puru 8) defeated NSWCIS 8 (Tries: Viliami Penisini 1, Jamie Davison 1 Goals:)

10.40am                           John Allen Trophy - 1st Pool B - VIC v 2nd Pool B - NT

2017 15 Years Pool B John Allen Trophy Winners - Victoria 

Result: Victoria 36 (Tries: Compton Fuatimau 3, Tuilepogai Ieremia 1, Freedym Matamaki 1, Maurice Roberts 1, Timothy Taulia 1 Goals: Xaviour Taufa 4) defeated NT 12  (Tries: Josh Stanton 1,  Ethan Andrews 1 Goals: Ethan Andrews 2)

Classic Sportswear Player John Allen Final

Victoria No.1 Rory Pretty - The Grange P-12 College

 

11.55am                           Championship Final

                                        Winner Semi Final A QLD White v Winner Semi Final B NSW CHS

2017 15 Years National Champions - NSW Combined High Schools

Result: NSWCHS 16 (Tries: Jack Williams 1, Tyronne Nean 1, Douglas Levi 1 Goals: Noah Griffiths 2) defeated QLD White 14 (Tries: Patrick McGinn 1, Titi Nofoagatotoa 1, Byron Parnell 1 Goals: Jake Bourke 1)

Classic Sportswear Player of the Championship Final –

NSWCHS No.13 Caleb Tohi – Westfield Sports High

 

2017 ASSRL 15 Years Championships

Pool A Merit Team

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

NSWCHS 1

Kody Crowther

Ballina Coast High

2

QLD MAROON 2

Rixon Andrew

Coombabah State High School

3

NSWCHS 3

Douglas Levi

Endeavour Sports High

4

NSWCCC 11

Unitoni Mataele

Patrician Brothers’ College Blacktown

5

QLD WHITE 20

Xavier Savage

Trinity Bay State High School

6

NSWCHS 17

Jack Williams

Karabar High

7

NSWCHS 7

Noah Griffiths

Bathurst High

8

QLD MAROON 15

Joshua Bevan

Palm Beach Currumbin State High School

9

NSWCHS 9

Blake Hosking

Heathcote High

10

NSWCHS 10

Clay Webb

Gundagai High

11

NSWCHS 11

Trey Mooney

Westfield Sports High

12

QLD MAROON 12

Brendan Piakura

Coombabah State High School

13

NSWCHS 13

Caleb Tohi

Westfield Sports High

Pool B Merit Team

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

VIC 1

Rory Pretty

The Grange P-12 College

2

NT 1

Josh Stanton

Jabiru Area School

3

VIC 3

Xaviour Taufa

Tarneit Secondary College

4

VIC 4

Jayden Cleal

Lyndhurst Secondary College

5

NT 5

Jaie Craven

Darwin High School

6

WA 6

Kyran Namana

Clarkson Community High School

7

VIC 7

Amani Karauria-Lunt

St Joseph’s College

8

VIC 13

Poasa Telepe

Copperfield College

9

VIC 9

Tuilepogai Ieremia

Sunbury Downs College

10

VIC 10

Timothy Taulia

Lighthouse Christian College

11

VIC 11

Jared Nauma

Lyndhurst Secondary College

12

VIC 12

Compton Fuatimau

Victoria University Secondary College

13

NT 13

Matti Moyle

Darwin High School

Player of the Championships Pool A - NSWCHS 7 Noah Griffiths – Bathurst High 

Player of the Championships Pool B – NT 13 Matti Moyle – Darwin High School

 

Most Valuable Players 2017 Championships

STATE

NUMBER

NAME

SCHOOL

ACT

1

Tony Alofipo

Belconnen High School

NSWCCC

11

Unitoni Mataele

Patrician Brother’s College Blacktown

NSWCHS

3

Douglas Levi

Endeavour Sports High

NSWCIS

7

Griffin Bamford

St Augustine’s College Brookvale

Northern Territory

18

Jack Briskin

Rosebery Middle School

Qld Maroon

12

Brendan Piakura

Coombabah State High School

Qld White

13

Tai Laidlow

Ignatius Park College

South Australia

10

Kade Fennell

Menindee Central School

Victoria

11

Jared Nauma

Lyndhurst Secondary College

Western Australia

6

Kyran Namana

Clarkson Community High School

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News