2016 - 15 Years Port Macquarie

To follow the live scores throughout the championships please Click Here

NOTE: LIVE STREAMING AVAILABLE - click on game to activate live streaming

Championship Photos available at: NashysPix

Pool A - Group 1 - NSW CCC, NSW CHS, QSS Maroon

Pool A -  Group 2 - ACT, NSW CIS, QSS White

Pool B – Northern Territory, South Australia, Victoria, Western Australia

 

 

Day 1 - Sunday 26 June 

10.30am South Australia v Victoria 

Results:Game 1: Victoria 62  (Tries: RJ Roma 2, Dean Ieremia 2, James Antonio 2,  Jodeci Tofete, Willie Tupou, Pita -Will Purcell Johnson Levika, Soonafai Tuifelasai Goals: Pita -Will Purcell 8, Derek Iva) defeated South Australia 0

11.50am Northern Territory v Western Australia

Game 2: Western Australia 32  (Tries: Mayson Hill 2, Jackson Hansen-Bond 2, J Murray 2 Goals: Tamaho Teirney 4)defeated Northern Territory 12  (Tries: Tyrone Nona, Jacob Jones-Cubillo Goals: Jacob Jones-Cubillo 2) 

1.50pm QSS White v NSWCIS

Game 3: Queensland White 26 (Tries: Gracen Sproule 2, Danny Heenan, Lachlan Martyn, Manase Kaho Goals: Toby Sexton 3) defeated NSWCIS 6  (Tries: Thomas Baum Goals: Daniel Ala)

3.00pm QSS Maroon v NSWCHS

Game 4: Queensland Maroon 16 (Tries: William Evans, Fanitesi Niu, Leighton Milburn Goals: Dylan White 2) drew  NSWCHS 16  (Tries: Aaron Schoupp 2, Mosese Pope Goals: Thomas Demeio 2) 

Players of the Match-
VIC 7 – Pita-Will Purcell (Hallam Senior Secondary College)
SA 9 – Max Mitchell (Craigmore High School)
WA 6 – Tamaho Teirney (Thornlie Senior High School)
NT 6 – Tyrone Nona ( Sanderson High School)
NSWCIS  8 – Zane Jegers (Inaburra School, Bangor)
Queensland White 16 – Kyle Fairbank (Aquinas College, Gold Coast)
NSWCHS 9 – Thomas Demeio (Endeavour Sports High School)
Queensland Maroon 1 – Fanitesi Niu ( Marsden State High School)

Day 2 – Monday 27 June

10.30am Western Australia v Victoria

Game 1: Victoria 20 (Tries: Soonafai Tuifelasai, Johnson Levika, Brandon Pritchard, Felix Niutili-Schmidt Goals: Pita-Will Purcell 2)  defeated Western Australia 18 (Tries: Giovanni Leituala, Jackson Topine, Dylan Estreich Goals: Tamaho Teirney 3)

11.50am Northern Territory v South Australia

Game 2: Northern Territory 46  (Tries: Jackson Smith 2, Peter Wees 2, Ben Vidgen, Alton Mole, Michael Blomley, Bonnar McGregor, Brock Johnson Goals: Brock Johnson 3, Jacob Jones-Cubillo, Tyrone Nona) defeated South Australia 4  (Tries: Callum Pridham)

1.15pm QSS White v ACT

Game 3: Queensland White 40 (Tries: Kyah Watts 2, Thomas Dearden 2, Kyle Fairbanks, Cooper Corcoran, Gracen Sproule, Danny Heenan Goals: Toby Sexton 4) defeated ACT 4 (Tries: Jacob Church)

2.35pm NSWCCC v NSWCHS

Game 4: NSWCCC 14 (Tries: Immanuel Tagaloamatua, Tyler Field, Cooper Periera Goals: Joshua Rizk) defeated NSWCHS 6  (Tries: Jaron Purcell Goals: Thomas Demio)

Players of the Match-
VIC 13  – Adidis Karora (Westall Secondary College)
WA 10 – Jackson Hansen-Bond ( Aranmore Catholic College)
SA 13 – Spiridon Haratsaris ( Wirreanda Secondary School)
NT 10 – Oscar Ruru (Mackillop Catholic College)
ACT 1 – Jacob Church (St Mary Mackillop High School, Wanniassa)
Queensland White 7 – Thomas Dearden (Mackay State High School)
NSWCHS 13 - Jaron Purcell (Wadalba Community School)
NSWCCC 6 – Tyler Field (Patrician Brothers College, Blacktown)

6.30pm Players Championship Dinner & NRL Parent Information Session

Day 3 – Tuesday 28 June - Byes – Pool B Teams, QSS White, NSWCHS

10.30am NSWCIS v ACT

Game 1: NSWCIS  28  (Tries: Angus O’Donnell 2, Thomas Baum, Mitchell Leifi, Harvey Neville, Alec Tuitavake Goals: Daniel Ala 2)  defeated ACT  10 (Tries: Jacob Church, Tyson Kelly Goal: Wezley Alexander)

11.50am QSS Maroon v NSWCCC

Game 2: Queensland Maroon 32 (Tries: Fanitesi Niu 2, Brent Barnes 2, Ezraa Coulston, Leighton Milburn William Evans Goal,: Dylan White, Joshua James)defeated NSWCCC 10  (Tries: Thomas Giles, Tommy Okladnikov, Goals: Tyler Field)

Players of the Match-
ACT  12 – Josh Tape (Calwell High School)
NSWCIS  19 –  Thomas Baum (St Augustine’s College, Brookvale)
Queensland Maroon 4 – William Evans (Palm Beach Currumbin State High School)
NSWCCC 13 –  Braiden Magele (Patrician Brothers College Blacktown)

Day 4 – Wednesday 29 June

10.30am Victoria v Northern Territory

Game 1: Victoria 10  (Tries: Kruz Niutili-Schmidt, Pita-Will Purcell Goals: Pita-Will Purcell)  defeated Northern Territory 0  

11.50am Western Australia v South Australia

Game 2: Western Australia 58  (Tries: Jackson Topine 3, Mayson Hill 3, Billy Judge 2, J Murray, Yuri Taipeti, Brenton Scott Goals: Braeden Kahu 7) defeated South Australia 10  (Tries: Cameron  Field 2 Goal: Cameron Field)

1.15pm Semi Final A - QLD Maroon v QLD White

Game 3: Queensland Maroon 18 (Tries: Leighton Milburn, Brent Barnes, William Evans, Ezraa Coulston Goals: Joshua James) defeated Queensland White 6 (Tries: Thomas Dearden Goals: Toby Sexton)

2.35pm Semi Final B - NSWCHS v NSWCCC

Game 4 – Semi Final 2: NSWCHS 14 (Tries: Elliot Moaga 2, Aaron Schoupp Goals: Thomas Demeio) defeated NSWCCC 12  (Tries: Josh Rizk 2, Goals: Tyler Field, Josh Rizk)

Players of the Match-
VIC 8  – Brandon Pritchard (Mount Ridley College)
NT 12 - Matti Moyle (Darwin Middle School)
WA 13  – Jackson Topine ( Ellenbrook Community College)
SA 7 –  James Du Preez (Adelaide High School)
Queensland Maroon  5 – Brent Barnes (Coombabah State High School)
Queensland White 13  – Cameron Bateup (Ignatius Park College)
NSWCHS 10 – Blake Dowel (Lake Illawarra High School)
NSWCCC 10  – Thomas Giles (Marcellin College Randwick)

Day 5 – Thursday 30th June

10.30am Northern Territory v South Australia

Game 1: Northern Territory 44  (Tries: Peter Wees 3, Kye Middleton 2, Oscar Ruru, Jackson Smith, Blair Andrews, Matti Moyle Goals: Tyrone Nona, Jarrod Perry, Michael Blomley, Jacob Jones-Cubillo)defeated South Australia 4  (Tries: Jae Schultz)

11.50am Game X:  ACT v NSWCIS

Game 2: NSWCIS 14   (Tries: Daniel Ala, Cooper Jenkins, Angus O’Donell Goals: Thomas Baum)  defeated ACT  8 (Tries: Wezley Alexander 2)

Players of the Match-
NT 6 – Tyrone Nona (Sanderson High School)
SA 13 – Spiridon Haratsaris (Wirreanda Secondary School)
ACT 4 – Wezley Alexander (Erindale College)
NSWCIS 13 -  Alec Tuitavake (St Augustines College, Brookvale)

Day 6 - Finals Day – Friday 1st July

9.30am Queensland White v ACT

Queensland White 32  (Tries: Gracen Sproule 3, Lachlan Martyn 2, Thomas Dearden Goals: Toby Sexton 4) defeated ACT 16  (Tries: Wezley Alexander 2, Tyson Kelly Goals: Wezley Alexander 2)

10.45am NSWCCC v NSWCIS

NSWCCC 24 (Tries: Maverick Geyer, Immanuel Tagaloamatua, Max Feagai, Mitchell Black, Josh Gatt Goals: Tyler Field 2) defeated NSWCIS 6 (Tries: Mitchell Leifi Goals: Thomas Baum)  

12 noon John Allen Trophy -  Victoria v Western Australia

John Allen Trophy Final:

Victoria 22 (Tries: Soonafai Tuifelasai, Jasiah Konelio, Ryan Maagaolo, RJ Roma Goals: Pita Will-Purcell 3) defeated Western Australia 16 (Tries: Kyran Namana-Tahere 2, Yuri Taipeti Goals: Tamaho Teirney, Braeden Kahu)

Classicsportswear Player of the John Allen Final: Vic 11 Soonafai Tuifelasai (Dandenong High School)

1.15pm Championship Final - Queensland Maroon v NSWCHS

Championship Final

Queensland Maroon 16   (Tries: Brent Barnes 2, Jed Edwards  Goals: Dylan White, Joshua James)  defeated NSWCHS 12   (Tries: Kurt Picken, Mosese Vuki Goals: Thomas Demio 2)

Classicsportswear Player of the Championship Final: Queensland Maroon 5 Brent Barnes (Coombabah State High School)

2016  15 Years Most Valuable State Players

Association

Number

Player

School

ACT

1

Jacob Church

St Mary McKillop High School, Wanniassa

NSWCCC

13

Braiden Magele

Patrician Brothers College Blacktown

NSWCHS

13

Jaron Purcell

Wadalba Community School

NSWCIS

9

Angus O’Donnell

St Augustine’s College, Brookvale

Northern Territory

10

Oscar Ruru

Mackillop Catholic College

Qld Maroon

13

Nelson Grove

Palm Beach Currumbin State High School

Qld White

7

Thomas Dearden

Mackay State High School

South Australia

7

James Du Preez

Adelaide High School

Victoria

13

Adidis Karora

Westall Secondary College

Western Australia

13

Jackson Topine

Ellenbrook Community College

 

 

15 YEARS MERIT TEAM POOL A

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

Queensland Maroon 1

Fanitesi Nui

Marsden State High School

2

Queensland Maroon 5

Brent Barnes

Coombabah State High School

3

NSWCHS 3

Aaron Schoupp

Illawarra Sports High School

4

Queensland Maroon 3

Ezraa Coulston

Brisbane Boys College

5

NSWCHS 5

Elliot Moaga

Edgeware High School

6

NSWCHS 7

Sam Hooper

Lake Illawarra High School

7

Queensland White 7

Thomas Dearden

Mackay State High School

8

NSWCHS 8

David Hollis

Wauchope High School

9

NSWCHS 9

Thomas Demeio

Endeavour Sports High School

10

Queensland Maroon 10

Daniel Buckland

Kirwan State High School

11

Queensland Maroon 13

Nelson Grove

Palm Beach Currumbin State High School

12

NSWCCC 13

Braiden Magele

Patrician Brothers College Blacktown

13

NSWCHS  13

Jaron Purcell

Wadalba Community School

 

15 YEARS MERIT TEAM POOL B 

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

VIC 1

 Dean Ieremia

Sunbury Downs College

2

NT 5

Michael Blomley

Taminmin High School

3

WA 10

Jackson Hansen-Bond

Aranmore Catholic College

4

WA 4

Mayson Hill

Thornlie Senior High School

5

NT 3

Jackson Smith

Taminmin High School

6

WA 6

Tamaho Teirney

Thornlie Senior High School

7

NT 6

Tyrone Nona

Sanderson High School

8

NT 8

Jacob McCarthy

MacKillop Catholic College

9

VIC 9

Kruz Niutili-Schmidt

Mount Ridley College

10

VIC 19

James Atonio

Cranbourne East Secondary

11

VIC 11

Soonafai Tuifelasai

Dandenong High School

12

WA 13

Jackson Topine

Ellenbrook Community College

13

VIC 13

Adidis Karora 

Westall Secondary College

 



ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News