2015 - 15 Years St Marys

Australian 15 Years Championships

St Marys , NSW

To follow the live scores throughout the championships please Click Here

NOTE: FINALS DAY - LIVE STREAMING AVAILABLE  

Pool A
Group 1: NSWCCC   NSWCHS   QLD Maroon
Group 2: ACT          NSWCIS   QLD White

Pool B:
Northern Territory       South Australia            
Victoria                     Western Australia


Sunday 21 June 
Game 1: Northern Territory 52 (Tries: Damon Duncan 3, Ramone Lewin 3, Trent Kurnoth, Eddie White, Peter Weez, Jake Macmillan-Lee Goals: Robert Campbell 2, Chance Liddy, Kiah Ryder, Jacon Lampton, Ramone Lewin)  defeated  South Australia  4  (Tries: Correy McVee)

Game 2: Victoria 24  (Tries:Nathaniel Joseph, Tira Aporo, Mali Le Pou, Tevita Ofahengaue, Antonio Sanele Goals: Tangata Teroi 2) defeated  Western Australia 22  (Tries: Terence Marema-Nepe, Leevai Sutton, Trent Manihera-Paul, Jaylen Tuapola Goals: Jaylen Tuapola 3)

Game 3: Queensland Maroon 48 (Tries: Ioane Seiuli 3, Tanah Boyd, Jonathan Siofele Jnr, David Fifita, Tino Faasuamaleaui, Geordie Brand, David Butler Goals: Cory Paix 4, Jarrett Subloo, Tanah Boyd) defeated  NSWCCC 8   (Tries: Joshua Boumelhem 2)  

Game 4: NSWCIS 16  (Tries: Max Towns, Albert Hopoate, Nathaniel Endemann Goals: Harry Wilson, Nathaniel Endemann) defeated  ACT 10 (Tries: Tom Haddad, Joel Atkins Goals: Charlie Woolford)

Players of the Match-
NT 4 – Ramone Lewin (O’Loughlin Catholic College, Darwin)
SA 8 – Alex Evans (Seaford High School, Seaford)
VIC 8 – Tevita Ofahengaue (Braybrook Secondary College, Braybrook)
WA 13 –Trent Manihera-Paul (Thornlie Senior High School, Thornlei)
QLD Maroon 10 – Geordie Brand (Keebra Park State High School, Gold Coast)
NSWCCC 13 – Matt Nicholson ( Redbend Catholic College, Forbes)
NSWCIS 3 – William Lockwood (St Augustine’s College, Waverley)
ACT 1 – Harley Smith-Shields (Lyneham High School)

Monday 22 June 
Game 1: Victoria 24  (Tries: Shalom Oofou 2, Tevita Ofahengauae, Willie Tupou Goals: Tangata Teroi 4)defeated Northern Territory 10 (Tries: Ramone Lewin, Jacob Chiplen Goals: Kiah Ryder)

Game 2: Western Australia 74  (Tries: Jackson Bond-Hanson 3, Jared Utia 2, Mayson Hill 2, Michael Brown, J Murray, Blake Rust, Terence Marama-Nepe, Jaylen Tuapola, Bowman Stein, Tyler Hunt Goals: Jaylen Tuapola 6, Bowman Stein 3)defeated South Australia 0

Game 3: NSWCIS 28 (Tries: William Lockwood 2, Nathaniel Endemann, Max Towns, Callum Scarr, Goals: Harry Wilson 4)defeated Queensland White 22 (Tries: Phransis Sula-Siasosi 2, Bailey Tautau, Thomas Farr Goals: Jared Chambers 3)

Game 4: NSWCHS 16 (Tries: Stefano Utoikumanu, Tyrell Mayfield, Michael Fahd Goals: Lindsay Smith 2) defeated  Queensland Maroon 4  (Tries: Jack Paterson)

Players of the Match-
VIC 11 – Shalom Oofou (Wallan Secondary School, Wallan)
NT 8 – Harry Smith-Lester (Darwin High School, Darwin)
WA 9 – Jackson Topine (Ellenbrook Secondary College, Ellenbrook)
SA 7 – James Du Preez (Adelaide High School, Adelaide)
NSWCIS 3 – William Lockwood (St Augustine’s College, Brookvale)
QUEENSLAND WHITE 4– Ronan Kapi (Varsity College, Gold Coast)
NSWCHS 4 – Bronson Xerri (Endeavour Sports High School, Caringbah)
QUEENSLAND MAROON 15 – David Butler (Coombabah State High School, Gold Coast)


Tuesday  23 June 

Game 1: ACT 14  (Tries: Harley Smith-Shields 2, Nicholas Baldwin Goals: Charlie Woolford )defeated Queensland White 8 (Tries: Ronan Kapi 2)

Game 2: NSWCCC 14   (Tries: Brock Gardner,  Joshua Boumelhem 2 Goals: Ben Stevanovic ) defeated NSWCHS  6  (Tries: Michael Fahd Goals: Kai Broadhurst) 

Players of the Match-
ACT 13 – Matthew Dragisic (Marist College, Canberra )
QUEENSLAND WHITE 17–  Eli Dionysius ( Redlynch SC, Cairns)
NSWCHS 6  – Kai Broadhurst (Endeavour Sports High School, Caringbah)
NSWCCC 1 – John-Paul Nohra (Parramatta Marist High School, Westmead)

Wednesday 24 June 

Game 1: Western Australia 42 (Tries: Michael Brown, Levaii Sutton, Tyler Hunt, Oliver Callan, Jaylen Tuapola, Devontay Tauiti, Jackson Bond-Hanson  Goals: Jaylen Tuapola 6, Levaii Sutton)defeated Northern Territory 6  (Tries: Kai Middleton Goals: Robert Campbell)

Game 2:  Victoria 42   (Tries: Antonio Sanele 3, Tai Pretty 2,  Aaron Papatua, Jacob Reedy-Bartlett, Felix Niutili-Schmidt Goals: Tira Aporo 5)defeated South Australia 0

Semi Final A: Queensland Maroon 64  (Tries: Jonathan Siofele Jnr 2, Dejzha Pene 2, David Fifita, Jack Paterson, Tino Faasuamaleaui, Ioane Seiuli, David Butler, Tanah Boyd, Billy Mozer Goals: Jarrett Subloo 10)defeated NSWCIS 4 (Tries: Max Towns)

Semi Final B:  NSWCHS 18  (Tries: Franklin Pele, Asaeli Vuicakau, Hyrum Wichmann Goals: Lindsay Smith 3) defeated  NSWCCC 10  (Tries: Matthew Fegai, John-Paul Nohra Goals: Ben Stevanovic)

Players of the Match-
WA 16 –  Leevai Sutton (Halls Head Community College, Halls Head)
NT  14 - Robert Campbell, (Katherine High School, Katherine)
VIC 7 – Tangata Teroi (Thomastown Secondary College, Thomastown)
SA 6 – Kane Paraniihi (Le Fevre High School, Semaphore South)
Queensland Maroon 1 – Dejzha Pene ( Wavell State High School, Brisbane)
NSWCIS 1 – Albert Hopoate ( St Augustine’s College, Brookvale)
NSWCHS 9 – Kyle Schneider (Hunter Sports High School, Gateshead)
NSWCCC 7 – Ben Stevanovic (Holy Cross College, Ryde)


Thursday  25 June 

Game 1: Northern Territory 38  (Tries: Ramone Lewin 2, Chance Liddy 2, Jacon Lampton 2,  Harry Smith-Leyster, Goals: Robert Campbell 2, Damon Duncan , Jacon Lampton, Kiah Ryder)defeated  South Australia 6  (Tries: Tane Western Goals: Adrian Lombard)

Game 2: Queensland White 26  (Tries: Ryan Sauer 2, Lochlan Turnbull, McKenzie Baker, Tyler Ziesemer Goals: Jared Chambers 3)  defeated  ACT 8  (Tries: Nicholas Baldwin, Deakin Velis) 

Players of the Match-
Northern Territory 6 Jacon Lampton ( Rosbery Middle School, Palmerston)
South Australia 20 – Tane Western (Aberfoyle Park High School, Aberfoyle Park)
Queensland White 20 – McKenzie Baker ( Ignatius Park College, North Queensland)
ACT 8 – Zane Hogan (St Edmund’s College, Griffith) 

Friday 26 June  - Final Day

Championship Final
Queensland Maroon 30  (Tries: Geordie Brand 2,  Iizaya Iti, Cory Paix, David Fifita, Ioane Seiuli  Goals: Cory Paix 3)  defeated NSWCHS 10  (Tries: Bronson Xerri, Michael Fahd Goals: Kai Broadhurst)
Classicsportswear Player of the Championship Final: Qld Maroon 11 David Fifita (Keebra Park State High School, Gold Coast)

John Allen Trophy Final:
Western Australia 16  (Tries: Devontay Tauti, Alex Harmer, Leevai Sutton  Goals: Jaylen Tuapola 2)defeated Victoria 10 (Tries: Haele Finau, Mali Le Pou Goals: Tira Aporo)
Classicsportswear Player of the John Allen Final: WA 13 Trent Manihera-Paul (Thornlie Senior High School, Thornlie)

Game 3: NSWCIS 16  (Tries: Nathaniel Endemann 2, Angus Bell Goals: Harry Wilson 2) defeated ACT 10 (Tries: Tyler Peters, Tom Haddad Goals: Charlie Woolford)

Game 4: NSWCCC 26 (Tries: John –Paul Nohra, Tyran Ott, Matthew Feagai, Ayden Pittman-Lyon, Joshua Boumelhem  Goals: Ben Stevanovic 2, Isaac Longmuir) defeated Queensland White 10  (Tries: Lochlan Turnbull, Phransis Sula-Siaosi Goals: Jared Chambers)   

Pool A Most Valuable Player of the Championships: Qld Maroon 10 – Geordie Brand (Keebra Park State High School, Gold Coast)

Pool B Most Valuable Player of the Championships: WA 9 – Jackson Topine (Ellenbrook Secondary College, Ellenbrook)

15 Years Most Valuable State Players

Association

Number

Player

School

ACT

1

Harley Smith-Shields

Lyneham High School, Lyneham

NSWCCC

9

Isaac Longmuir

De La Salle, Caringbah

NSWCHS

20

Stefano Utoikumanu

Westfields Sports High School, Fairfield West

NSWCIS

1

Albert Hopoate

St Augustine’s College, Brookvale

Northern Territory

4

Ramone Lewin

O’Loughlin Catholic College, Darwin

Qld Maroon

1

Dejzha Pene

Wavell State High School, Brisbane

Qld White

15

Phransis Sula-Siaosi

Coombabah State High School, Gold Coast

South Australia

12

Jayden Turner

Willunga High School, Willunga

Victoria

8

Tevita Ofagengaue

Braybrook Secondary College, Braybrook

Western Australia

1

Jaylen Tuapola

Aranmore Catholic College, Leederville



 

 

 

 

 

 



2015 AUSTRALIA SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS MERIT TEAM POOL A 

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

QLD MAROON 1

Dejzha Pene

Wavell State High School 

2

NSWCHS 1

Tyrell Mayfield

Randwick Boys High School

3

NSWCHS 4   

Bronson Xerri

Endeavour Sports High School

4

QLD MAROON 3

Jack Paterson

Wavell State High School

5

NSWCIS 1

Albert Hopoate

St Augustine’s College, Brookvale

6

QLD MAROON 6

Cory Paix 

St Marys College Toowoomba 

7

QLD MAROON 7

Tanah Boyd

Keebra Park State High School

8

QLD MAROON 10

Geordie Brand

Keebra Park State High School

9

NSWCCC 9

Isaac Longmuir

De La Salle College, Caringbah

10

NSWCHS 20

Stefano Utoikumanu

Westfields Sports High School

11

QLD MAROON 11

David Fifita

Keebra Park State High School

12

NSWCHS 10

Lindsay Smith

Westfields Sports High School

13

NSWCHS 11

Shawn Blore 

The Hills Sports High School 

 

2015 AUSTRALIA SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS MERIT TEAM POOL B

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

WA 1

Jaylen Tuapola

Aranmore Catholic College

2

WA 16

Leevai Sutton

Halls Head Community College

3

    Victoria 3

Antonio  Sanele

Wallan Secondary College

4

Northern Territory 4

Ramone Lewin

O’Loughlin Catholic College, Darwin

5

SA 20

Tane Watson

Aberfoyle Park High

6

SA 7

James Du Preez

Adelaide High School

7

Victoria 7

Tangata Teroi

Thomastown Secondary College

8

Victoria 10

Redford Tiatia

Hallam Senior College

9

WA 9

Jackson Topine

Ellenbrook Secondary College

10

WA 10

Tyler Nicholson 

Rockingham Senior High School

11

Victoria 11

Shalom Oofou

Wallan Secondary College

12

WA 17

Tomas Reid

Sacred Heart College, Sorrento

13

WA 13

Trent Manihera-Paul

Thornlie Senior High School





ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News