2014 - 15 Years Tamworth

Australian 15 Years Championships

Tamworth , NSW

To follow the live scores throughout the championships please Click Here

Pool A
Group 1: NSWCCC   NSWCHS   QLD Maroon
Group 2: ACT          NSWCIS   QLD White

Pool B:
Northern Territory       South Australia            
Victoria                     Western Australia

Sunday 23 June 

Game 1: Western Australia 76 (Tries: Wilson Wai 2, Ashlea Tunbridge 2, Nika Morehu 2, Joshua Bransby 2, Wirihana Huriwai 2, Jacob Thomas, Shaun White, Ethan Gourgaud, Rakheem Tuuta-Edwards, Timothy Stinson  Goals: Nika Morehu 2, Timothy Stinson 2, Rakheem Tuuta-Edwards 2,  Christian Smith, Sam Clarke,)defeated South Australia 6  (Tries: Mikaela Mapuna Goals: Teroera Tamiti-Thomas)
Game 2: Northern Territory 34  (Tries: Toby Barr 2, Rodney Baird, Jared Isaac, Braydon Daly, Leslie Marony Goals: Toby Barr 4, Leslie Marony)  defeated Victoria 22  (Tries: Chase Aporo 2, Sulio Fifita, Nikau Williams Goals: Niall Hargreaves 2, Chase Aporo)
Game 3: Queensland White 30  ( Tries: Nivek Wrigley, Charlie Renouf, Ronaldo Mulitalo, Konrad Edwards, August Tolova’a  Goals: Joel Hughes 3, Jacob Fairbank 2) defeated NSWCIS 18 (Tries: Nathaniel Endemann, Jayden Griffin,Tuipolotu Katoa Goals: Harry Wilson 3)
Game 4: NSWCHS 20 (Tries: Kytak Chan, Luke Huth, Benjamin Sapati, Pele Junior Vaigalu  Goals: Alex Seve 2) defeated Queensland Maroon 12 (Tries: Brandon Russell, Jake Lines Goals: Dray Ngateure-Wroe, Travis Turnbull )  

Players of the Match-
Western Australia 17 – Dylan Hutchins  (Lakelands Senior High School, South Lake)
South Australia 10 – Dominic Romano (Freemont High School, Elizabeth)
Northern Territory 4 – William Nugraha  (Palmerston High School, Palmerston)
Victoria 4 – Chase Aporo (Cranbourne East Secondary College, Cranbourne East)
Queensland White 13 – Konrad Edwards (Coombabah State High School, Gold Coast)
NSWCIS  4 – Tyrone Taukamo (Newington College, Stanmore)
NSWCHS 9 – Luke Huth ( Hunter Sports High School, Gateshead)
Queensland Maroon 10 – Jayden Bishop (Murrumba Secondary College, Brisbane)


Monday 23 June 

Game 1: Western Australia 36 (Tries: Nika Morehu 2, Rakheem Tuuta-Edwards, Wilson Wai, William Finau, Zantanamaud Pomare-Tutagalevao  Goals: Timothy Stinson 6)defeated Northern Territory 0 
Game 2:  Victoria 66 (Tries: Chase Aporo 3, Anzac Leavai 2, Kees Fong 2, Shalom Oofou Shalom 2, Niall Hargreaves, Atonio Kavamoungaone, Nathan Utia  Goals: Chase Aporo 7,  Niall Hargreaves 2)defeated South Australia 0  
Game 3: Queensland White 26 (Tries: Konrad Edwards 2, Brendan Skinner, Jacob Fairbank, Ronaldo Mulitalo Goals: Jacob Fairbank 3)defeated ACT  16  (Tries: Sebastian Kris, Aidan Tremethick, Daniel Desmet Goals: Daniel Desmet, Liam Oakley)
Game 4: NSWCCC 14  (Tries: Jesse Cronin, Luke Jones, Zach Nuttall Goals: Zac Lomax) defeated  NSWCHS 8  (Tries: Zac Saddler, Kyle Cassel)

Players of the Match-
Western Australia 8– Rakheem Tuuta-Edwards (Rockingham Senior High School, Rockingham)
Northern Territory 6 – Leslie Marony (Casuarina Senior College, Casaurina)
Victoria 7 - Jai Taepa (Fountaingate Secondary College, Narre Warren)
South Australia 11 – Illesa Navata (Woodville High School, Woodville)
Queensland White 11 – Nivek Wrigley (Cavendish State High School, Brisbane)
ACT 11 – Joel Ambrose (Wanniassa High School, Wanniassa)
NSWCCC 8 – Jesse Cronin (All Saints College, St Joseph’s Campus, Lochinvar)
NSWCHS 5- Mawene Hiroti (Matraville Sports High School, Chifley)


Tuesday 24 June

Game 1: NSWCIS 26  (Tries: Tyrone Taukamo 2, Luke McWilliam, Matthew Morgan, Freddy Lusick  Goals: Tyrone Taukamo 3) defeated  ACT 10 (Tries: Michael Johnson, Demario Lokeni Purcell  Goals: Daniel Desmet)

Game 2: Queensland Maroon 10  (Tries: Payne Haas, Rei Rei Marsh  Goals: Travis Turnbull)  defeated  NSWCCC 6 (Tries: Max Burey Goals: Zac Lomax)

Players of the Match-
NSWCIS  12 – Matthew Morgan (Oak Hill College, Castle Hill)
ACT 1– Sebastian Kris (St Mary Mackillop College, Isabella Plains)
Queensland Maroon 8 – Payne Haas (Keebra Park State High School, Gold Coast)
NSWCCC 12  - Joshua Curran (Patrician Brothers College, Blacktown)

Wednesday 25 June

Semi Final A:  Queensland White 14(Tries:  Kyle Paterson, Laurence Tominiko Goals: Jacob Fairbank 2, Joel Hughes )  defeated NSWCCC  10  (Tries: Curtis Wilson, Luke Brooks  Goals: Zac Lomax)

Semi Final B:  Queensland Maroon 11  (Tries: Jayden Bishop, Josiah Cox  Goals: Travis Turnbull Field Goals: Travis Turnbull) defeatedNSWCHS  10(Tries: Mawene Hiroti, Kytak Chan Goals: Mawene Hiroti) 

Game 3: Western Australia 20 (Tries: Shaun White, Wilson Wai, Jacob Thomas, Ashlea Tunbridge Goals: Nika Morehu, Timothy Stinson)defeated Victoria 6  (Tries: Sulio Fifita Goals: Chase Aporo)
Game 4: Northern Territory 52 (Tries: Ramone Lewin 2, William Fox 2, Leslie Marony, William Nugraha, Rodney Baird, Brayden Daly, Layland Dawson, Jonathon Malicsi, Goals: Toby Barr 4, Leslie Marony 2) defeated  South Australia 6 (Tries: Koby Sikorski  Goals Koby Sikorski) 

Players of the Match-
Western Australia 9 –  Timothy Stinson (South Fremantle Senior High School, Fremantle)
Victoria 5 – Kees Fong (Bacchus Marsh Grammar, Tarneit)
Northern Territory 23 -  Braydon Daly (Sanderson Middle School, Darwin)
South Australia 9 – Tyson Brown (Henley High School, Henley Beach)
Queensland White  17 – Luke Rose (St Peter Claver College, Ipswich)
NSWCCC 14 – Curtis Wilson (Holy Cross College, Ryde)
Queensland Maroon 20 – Travis Turnbull (Harristown State High School, Toowoomba)
NSWCHS 11 – Zac Saddler (Yanco Agriculture High School, Yanco)

Thursday 26 June

Game 1: Victoria 46  (Tries: Nathan Utia 2, Anzac Leavai 2, Kees Fong, Tuara Kahu, Jamarl Firebrace, Atonio Kavamoungaone, Jai Taepa Goals: Jamarl Firebrace 5)defeated  South Australia 0  
Game 2: GAME X: ACT  32  (Tries: Liam Oakley 2, Daniel Desmet, Demario Lokeni-Purcell, Michael Johnson, Kylan Edwards Goals: Daniel Desmet 4) defeated NSWCIS  20  (Tries: Jayden Griffin, Jesse Allan, Tuipolotu Katoa, Max Lehmann  Goals: Harry Wilson, Tyrone Taukamo)     

Players of the Match-
Victoria 1 – Nathan Utia   (Cranbourne Secondary College Cranbourne West)
South Australia 8 -  Mikaele Mapuna ( Freemont High School, Elizabeth)
ACT 3 - Harley Smith-Shields (Lyneham High School, Lyneham)
NSWCIS 9 – Jayden Griffin (Oak Hill College, Castle Hill)


Friday 27 June

Championship Final :  Queensland Maroon 34 (Tries: Regan Baker 2, Rei Rei Marsh, Dray Ngatuere-Wroe, Jake Lines, Frank Kuresa  Goals: Travis Turnbull 4, Dray Ngatuere-Wroe)  defeated Queensland White 6  (Tries: Triston Reilly  Goals:Jacob Fairbank)

John Allen Trophy Final:  Western Australia 22 (Tries: Zantanamaud Pomare-Tutagalevao, Jacob Thomas, Rakheem Tuuta-Edwards, Nika Morehu Goals: Timothy Stinson 3)defeated Northern Territory 14 (Tries: Sam Stopp, Leslie Marony, Romone Lewin Goals: Toby Barr)

Game 3: NSWCCC 40  (Tries: Bailey Fitzgerald 2, William Lawson, Joshua Curran, Robert Afu, Justin Bleakley, Max Bryant  Goals: Zac Lomax 3, Justin Bleakley 2, Max Bryant)  defeated   NSWCIS 16  (Tries: Nathaniel Endemann, Tyrone Taukamo, Keiren Mundine Goals: Harry Wilson 2)
Game 4: NSWCHS 50 (Tries: Tuimavave Afualo 2, Haze Dunster, Mawene Hiroti, Alex Seve, Kytak Chan, Brodie Nielsen, Junior Moaga, Luke Huth, Pele Junior Vaigulu  Goals: Brandon Wakeham 4, Tuimavae Afualo) defeated   ACT 6 (Tries: Liam Oakley Goals: Liam Oakley)

Pool A Most Valuable Player of the Championships:

NSWCHS 9 –  Luke Huth  (Hunter Sports High School, Gateshead)

Pool B Most Valuable Player of the Championships:

Western Australia 8 – Rakheem Tuuta-Edwards (Rockingham Senior High School, Rockingham)

State Teams Most Valuable Players

 

Association

Number

Player

School

ACT

11

Joel Ambrose

Wanniassa High School, Wanniassa

NSWCCC

12

Joshua Curran

Patrician Brothers, Blacktown

NSWCHS

5

Mawene Hiroti

Matraville Sports High School, Chifley

NSWCIS

4

Tyrone Taukamo

Newington College, Stanmore

Northern Territory

6

Leslie Marony

Casuarina Senior College, Casuarina

Qld Maroon

8

Payne Haas

Keebra Park State High School, Gold Coast

Qld White

13

Konrad Edwards

Coombabah State High School, Gold Coast

South Australia

8

Mikaele Mapuna

Freemont High School, Elizabeth

Victoria

7

Jai Taepa

Fountain Gate Secondary College, Narre Warren

Western Australia

8

Rakheem Tuuta-Edwards

Rockingham Senior High School, Rockingham

 

    

2014 AUSTRALIA SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS  MERIT TEAM POOL  A 

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

Qld Maroon 1

Regan Baker

Ignatius Park College, Townsville

2

Qld Maroon 5

Jake Lines

Murrumba Secondary College, Brisbane

3

NSWCHS 3  

Tuimavave Afualo

Westfields Sports High School, Fairfield West

4

NSWCHS 4 

Kytak Chan

Westfields Sports High School, Fairfield West

5

NSWCHS 1

Junior Moaga

Hills Sports High School, Seven Hills

6

NSWCHS 6

Brandon Wakeham

Westfields Sports High School, Fairfield West

7

Qld Maroon 7   

Dray Ngatuere-Wroe

Marsden State High School, Brisbane

8

Qld Maroon 8

Payne Haas

Keebra Park State High School, Gold Coast

9

NSWCHS 9

Luke Huth

Hunter Sports High School, Gateshead

10

Qld Maroon 10

Jayden Bishop

Murrumba Secondary College, Brisbane

11

NSWCCC 12

Joshua Curran

Patrician Brothers College, Blacktown

12

Qld Maroon 12

Lochlyn Sheldon

Aquinas College, Gold Coast

13

Qld White 13

Konrad Edwards

Coombabah State High School, Gold Coast

 

2014 AUSTRALIA SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS  MERIT TEAM POOL B

 

STATE

NAME

SCHOOL

1

Western Australia 1

Wirihana Huriwai

Comet Bay College, Secret Harbour

2

Northern Territory 1

Rodney Baird

Palmerston High School, Palmerston

3

    Victoria 4

Chase Aporo

Cranbourne East Secondary College, Cranbourne East

4

Western Australia 4

Nika Morehu

Aranmore Catholic College, Leederville

5

Victoria 1

Nathan Utia

Cranbourne Secondary College, Cranbourne West

6

Northern Territory 6

Leslie Marony

Casuarina Senior College, Casuarina

7

Western Australia  15

Ashlea Tunbridge

Rockingham Senior High School, Rockingham

8

Western Australia 8

Rakheem Tuuta-Edwards

Rockingham Senior High School, Rockingham

9

Victoria 9

Niall Hargreaves

St Joseph’s College, Kilsyth

10

Western Australia 20

William Finau

Hedland Senior High School, South Hedland

11

Western Australia 17

Dylan Hutchins

Lakelands Senior High School, South Lake

12

Victoria 12

Shalom Oofou

Wallan Secondary College, Wallan

13

 Western Australia 13

Trent Manihera-Paul

Thornlie Senior High School, Thornlie

 

 

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News