2013 - 15 Years Canberra

 

Australian 15 Years Championships

 

Canberra, ACT

Pool A
Group 1: NSWCCC   NSWCHS                   QLD Maroon
Group 2: ACT                        NSWCIS                     QLD White
Pool B:
Northern Territory       South Australia           
Victoria                        Western Australia

Sunday 23 June 
Game 1:
Victoria 36 (Tries: Josh Paaka 2, Nic Flocas, Bowen Tigafua, Romia Roi, Xavier Faoa, Andrew Telea Goals: Dylan Veatewhare 4)defeated South Australia 6 (Tries: Kayne Hancock Goals: Koby Skiorski)

Game 2: Western Australia (Tries: Tamba Lebbie, Jared Spencer, Samuel Hutcheson, Tane Waikari-Graham, Wirihana Huriwai, Jayden Hocking Goals: Jayden Hocking 4)defeated Northern Territory (Tries: Rein Moyle, Jason Stevens Goals: Blake Fletcher 2)

Game 3: ACT 26 (Tries: Andre Niko, Jake Notaras, Christopher Shingles, Nick Cotric, Sam Burge Goals: Nick Cotric 3)defeated Queensland White 20 (Tries: Hisiu Fabilia-Hicks 2, Len Ikitau, Quinlyn Cannon Goals: Gerome Burns 2)

Game 4: NSWCCC 28 (Tries: Kobi Hookey 2, Lachlan Lam, Christian Poutua, Raymond Maroun Goals: Jonah Metuangaro 3)defeated NSWCHS 6 (Tries: Alvin Maungaati Goals: Adam Campbell)

Players of the Match-
VIC 11 – Timothy Merritt (Hallam Secondary College)
SA 9 –Tyler Black (Craigmore High School)
WA 6 –Jayden Hocking (Aranmore Catholic College)
NT 13 –Corey Kurnoth (St Johns College)
ACT 1 – Nick Cotric  (St Mary Mackillop College)
QLD White 5 –  Hisiu Fabila-Hicks (T High School)
NSWCCC 11 – Brodie Jones (ASC St Joseph’s, Lochinvar)
NSWCHS  9 – Adam Campbell (Picton High School)

Monday 24 June 
Game 1:
Northern Territory 30  (Tries: Caisen Power 2, Isaako Teuati,  Rein Moyle   Blake Fletcher, Jason Stevens Goals: Blake Fletcher 2, Corey Kurnoth) defeated South Australia 18 (Tries: Kayne Hancock 2, Cameron Anderson, Goals: James Huntley 2, Tyler Black)

Game 2: NSWCIS 22  (Tries: Daniel Lotu, Tyrone Taukamo, Jaya Yoannidis, Thomas Angel Goals: Thomas Angel 3) defeated ACT 6  (Tries: Daniel Keir Goals: Nick Cotric)
Game 3: Queensland Maroon 12  (Tries: Kalyn Ponga, Zane Willshire, Tommy Sa’u) defeated  NSWCCC 0  

Game 4: Western Australia  20 (Tries: Tyler Lee 2, Wirihana Huriwai, Samuel Hutcheson  Goals: Jayden Hocking 2)defeated  Victoria  14  (Tries: Ratu Talemauakuva, Niall Hargreaves, Dylan Veatewhare Goals: Dylan Veatewhare)

Players of the Match-
NT 1 – Jason Stevens (Casuarina Secondary College)
SA 7 – Kai Lackner (Christies Beach High School)
NSWCIS 12  – Cameron Murray  (Newington College)
ACT 11 – Jake Notaras (Melrose High School)
QLD Maroon 15  –  Zane Willshire (Saint Marys College, Toowoomba)
NSWCCC 19  – Samuel Radovu (Patrician Brothers College, Blacktown)
WA 12 – Brody Whitehead (Churchlands Senior High School)
Vic 13 – Jarred Faale (Thomastown Secondary College)

Tuesday 24 June 
Game 1: Queensland White 30 (Tries: Luke Kisaloff, Daniel Ioane, Quinlyn Cannon, Len Ikitau, Tevita Unga Wolkse, Hisiu Fabila-Hicks Goals: Gerome Burns 2, Campbell Pirihi)defeated  NSWCIS 12 (Tries: Ryan Papenhuyzen, Jack Ongosia, Goals: Thomas Angel 2)

Game 2: Queensland Maroon 18  (Tries: Brent Woolf, Michael Carroll, Sharma Schmidt  Goals: Sato Ketia-Opo 3) defeated   NSWCHS 10 (Tries: Jesse Wighton, Amaziah Slavin  Goals: Adam Campbell)

Players of the Match-
Queensland White 10 – William O’Gradey (St Marys College, Toowoomba)
NSWCIS 1 – John Hopoate  (St Augustine’s College)
NSWCHS 12 – Brydon Ramien (Gorokan High School)
Queensland Maroon  13 – Rueben Cotter (Sarina State High School)

Day 4: WEDNESDAY 26 JUNE

Game 1: Victoria 32 (Tries: Marcel Hufanga 2, Ratu Talemauakuva, Andrew Telea, Jarred Faale, Romia Roi, Niall Hargreaves Goals: Dylan Veatewhare 2)defeated  Northern Territory 12  (Tries: Corey Kurnoth, Nick Edwards Goals: Blake Fletcher 2)

Game 2: Western Australia 56  (Tries: Cameron Grimes 4, Brody Whitehead 2, Tamba Lebbie, Samuel Hutcheson, Brandon Wright , Jayden Hocking, Jared Spencer Goals: Jayden Hocking 5, Jason Nicholls) defeated South Australia  4 (Tries: Joel Burke)

Game 3: Semi Final A
Queensland Maroon 24
 (Tries: Rueben Cotter, Sharmah Schmidt, Syd Smith, Gehamat Shibasaki, Apiata Noema  Goals: Sato Ketia-Opo, Jake Clifford ) defeated  Queensland White  6  (Tries: Gerome Burns Goals: Campbell Pirihi )

Game 4: Semi Final B

NSWCHS 12 (Tries: Jesse Wighton, Amaziah Slavin Goals:Bilal Maarbani) defeatedNSWCCC 0

Players of the Match-
Vic 8–  Christian Suraci (Melton Christian College)
NT 9 – Rein Moyle (Darwin High School)
WA 18- Cameron Grimes (Atwell College)
SA 12 – Anetera Salia Evagelia ( Findon High School)
QLD Maroon 12 – Syd Smith (Coombabah State High School)
QLD White  9 – Reed Mahoney (Beerwah State High School)
NSWCHS 15 – Brendan O’Hagan (Hunter Sports High School)
NSWCCC 13 – Kurtis Dark ( St Clare’s High School, Taree)

Day 5: THURSDAY 27 JUNE

Game 1: Northern Territory  36 (Tries: Jason Stevens, Caisen Power, Nick Edwards, Jesse Braun , Corey Kurnoth, Ethan Schober, Toby Barr  Goals: Blake Fletcher 2, Corey Kurnoth, Nick Edwards) defeated  South Australia 12  (Tries: Cameron Anderson, Cai O’Lacughlin, Kai Lackner)

 

Game 2: ACT 16  (Tries:Daniel Keir, Bayley Loughhead, Nick Cotric  Goals: Nick Cotric 2 ) defeated  NSWCIS 8 (Tries: Jack Vietch, Joel Almond )

 

FRIDAY 28 JUNE - FINALS DAY

Championship Final
Queensland Maroon 26   
(Tries: Gehamat Shibsaaki 2, Apiata Noema, Kalyn Ponga, Michael Carroll Goals: Sean Garner 2 , Hayden O’Hara)  defeated NSWCHS 12   (Tries: Matthew Atchison, Heath Gibbs Goals: Adam Campbell 2)

John Allen Trophy Final:
Western Australia 26   (Tries: Tamba Lebbie 2, Wirihana Huriwai, Manaia Stockman-TeRahui, Tyler Lee Goals: Jayden Hocking 3)defeated  Victoria 18  (Tries: Joshua Paaka, Andrew Telea, Timothy Merrit, Marcel Hufanga Goals: Dylan Veatwhare )

 Queensland White 30 (Tries: Reed Mahoney, Gerome Burns, Daniel Ioane, Broughton Clark, Hisiu Fabila-Hicks, Quinlyn Cannon Goals: Gerome Burns, Campbell Pirihi 2)defeated NSWCIS 10 (Tries: Tyrone Taukamo, John Hopoate Goals: Thomas Angel)

 NSWCCC 30  (Tries: Raymond Maroun, Stefano Soni, Christian Poutoa, Will Kerr, Jonah Metuangaro, Hosea Leuea Goals: Jonah Metuangaro 3)defeated  ACT 6 (Tries: Nick Cotric Goals: Jack Heyman)

Pool A Most Valuable Player of the Championships:

QLD 1 – Kalyn Ponga (Anglican Church Grammar)

Pool B Most Valuable Player of the Championships:

WA 6 – Jayden Hocking Aranmore Catholic College

 

Most Valuable Players for Each State

15 Years Championships Canberra 2013

Association

Number

Player

School

ACT

1

Nick Cotric

St Mary McKillop College

NSWCCC

6

Lachlan Lam

Marcellin College Randwick

NSWCHS

11

George Francis

Westfields Sports High School

NSWCIS

12

Cameron Murray

Newington College

Northern Territory

13

Corey Kurnoth

St John’s College

Qld Maroon

1

Kalyn Ponga

Anglican Church Grammar School

Qld White

10

William O’Gradey

St Mary’s College, Toowoomba

South Australia

11

Cameron Anderson

Murray Bridge High School

Victoria

8

Christian Suraci

Melton Christian College

Western Australia

12

Brody Whitehead

Churchlands Senior High School

 

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL A MERIT TEAM

2013

 

STATE NO.

NAME

SCHOOL

1

QLD Maroon 1

Kalyn Ponga

Anglican Church Grammar

2

ACT 1

Nick Cotric

St Mary Mackillop College

3

NSW CCC 4

Christian Poutoa

Mt Carmel Catholic High School, Varroville

4

NSW CHS 4

Amaziah Slavin

Hills Sports High School

5

NSW CIS 4

Tyrone Taukamo

Newington College

6

NSW CCC 6

Lachlan Lam

Marcellin College Randwick

7

NSW CCC 7

Will Kerr

St Gregorys College, Campbelltown

8

NSW CHS 10

Giordan Patea

Westfields Sports High School

9

QLD Maroon 14

Brent Woolf

Keebra Park State High School

10

NSW CHS 11

George Francis

Westfields Sports High School

11

QLD Maroon 11

Sean Garner

Palm Beach Currumbin State High School

12

QLD Maroon 12

Syd Smith

Coombabah State High School

13

QLD Maroon 13

Reuben Cotter

Sarina State High School

 

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL B MERIT TEAM

2013

 

STATE NO.

NAME

SCHOOL

1

WA 1

Jason Nicholls

Darling Range Sports College

2

NT 1

Jason Stevens

Casuarina Secondary College

3

WA 3

Tyler Lee

Duncraig Senior High School

4

WA 4

Samuel Hutcheson

Rockingham Senior High School

5

VIC 1

Dylan Veatewhare

The Grange Secondary College

6

WA 6

Jayden Hocking

Aranmore Catholic College

7

Vic 7

Callum Cook

Maribyrnong College

8

VIC 10

Bowen Tigafua

Thomastown Secondary College

9

SA 9

Tyler Black

Craigmore High School

10

WA 8

Tre Meunier

Thornlie Senior High School

11

WA11

Jared Spencer

Darling Range Sports College

12

WA 12

Brody Whitehead 

Churchlands Senior High School

13

NT 13

Corey Kurnoth

St Johns College

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News