2012 - 15 Years Darwin

15 Years Draw 2012

Harvey Norman Park, Darwin

Pool A
Group 1        NSWCCC                    NSWCHS                QLD Maroon
Group 2        ACT                           NSWCIS                 QLD White
Pool B         Northern Territory       South Australia        Victoria              Western Australia

Day 1 - Sunday 24 June

 Western Australia 16 (Tries: Akua Robert, Jeremy Thwaites, Jake Doubikin Goals: Jake Doubikin 2)defeated Victoria 12 (Tries: Jerome Unasa 2 Goals Jerome Unasa 2:)
 Northern Territory 64 (Tries: Steven Mole 2, Richard Munchow 3, Thomas Ford, Riley Hogan, Rein Moyle, Calum Gahan, Isakko Teuati, Kybyn Baird 2 Goals: Michael Hagan 7, Nicholas Yarran)defeated South Australia 0
NSWCIS 48 (Tries: Benjamin Allen, Blake Jorgensen 3, Mathew Brouff, Bailey White, Zac Campton, Zac Cardassilaris, Cameron Myles Goals: Blake Jorgensen 6)defeated ACT 0 
NSWCCC 28 (Tries: Anthony Layoun, Justin Aboumelhem 2, Jake Gallagher, Pifeleti Pifeleti Goals: Justin Aboumelhem 3, Brock Lamb)defeated Qld Maroon 22 (Tries: Jesse Savage 2, Kalyn Ponga, Izaia Perese Goals: Nicholas Udowika, Kalyn Ponga 2)

Players of the Match-
WA 13 – Jake Doubikin (Atwell State High School)
VIC 10 – Bob Resture (Gladstone Park Secondary College)
NT 12 – Richard Munchow (Taminmin High School)
SA 9 – Lachlan O’Brien (Port Lincoln High School)
CIS 12 – Blake Jorgensen (The Riverina Anglican College)
ACT 11 –Nick Lawrence (Saint Edmunds College)
NSWCCC 7 –Jack Cogger (Mackillop Catholic College, Warnervale)
Qld Maroon 17 –Nathan Prostamo (Miami State High School) 

Day 2 - Monday 25 June

Western Australia 82 (Tries: Jared Spencer 3, Jeremy Thwaites 2, Jaiden Selwood 2, Kiam Fletcher 2, Jordan Sbrana, Kobe Tuhakaraina, Jackson Nicholls, Daymn Podger, Jake Doubikin, Tiaontin Raoren Goals: Jake Doubikin 5, Jayden Hocking 3, Akua Robert 3)defeated South Australia 0
Queensland White 30 (Tries: Jye Del Simone 2, Lachlan Lanskey 2, Bernard Lewis, Ashten Windsor Goals: Maranatha   Raeli 2, Carter Auld) defeated NSWCIS 6 (Tries: Zac Cardassilaris Goals: Will Gray)
Northern Territory 32 (Tries: Calum Gahan 2, Kybyn Baird, Thomas Ford, Steven Mole, Ethan Schober, Richard Munchow Goals: Michael Hagan 2) defeated Victoria 18 (Tries: Toko Metua 2, Dua Watene-Lauina Goals: Zaylen Inu 3)
NSWCHS 20 (Tries: Patrick Kopu 2, Delane Cherrington, Denzal Ligaliga-Tonise Goals: Sifa Talakai, Delane Cherrington ) defeated  QLD Maroon 10 (Tries: David Pritchard, Arrion Ngatuere-Wroe Goals: Nicholas Udowika )

Players of the Match-
WA 17 – Jared Spencer (Darling Range Sports College)
SA 4 –    Tom Roberts (Sacred Heart Middle School)
Qld White 20 – Myles Romanallo (Gilroy Santa Maria College, Ingham)
NSWCIS 7 – Zac Campton (Oakhill College)
NT 6 – Calum Gahan (Taminmin High School)
VIC 6 – Elia Manusina (Copperfield Secondary College)
NSWCHS 7 – Troy Dargan (Westfields Sports High School)
Qld Maroon 16 – Keenan Palsia (Palm Beach-Currumbin State High School)

 Day 3 - Tuesday 26 June

 Game 1: Queensland White 36 (Tries: Maranatha Raeli, Lachlan Lanskey, Bernard Lewis 2, Daniel Kirk, Jye Del Simone, Marantha Raeli Goals: Marantha Raeli 2, Carter Auld, Tristan Hope) defeated ACT 6 (Tries: Michael To Goals: Nick Jervis - Hamilton)
Game 2: NSWCCC 18 (Tries: Anthony Layoun, Pifeliti Pifeliti, Gabriel Hamlin Goals: Justin Aboumelhem 3) defeated   NSWCHS 4 (Tries: Mark Griffiths)

Players of the Match-
Qld White 12 – Lachlan Lanskey (Shalom College, Bundaberg)
ACT 17 – Trai Henderson (St Edmund’s College)
NSWCCC 10 – Gabriel Hamlin (Marist College, Pagewood)
NSWCHS 11 – Jye Challenor (Westfields Sports High School)

Day 4 - Wednesday 27 June

Semi Final A
NSWCCC 28
(Tries:Pifeleti Pifeleti, Brock Lamb, Joseph Tramontana, Sheziah Compain, Anthony Layoun Goals: Justin Aboumelhem 4) defeated Queensland White 6 (Tries: Carter Auld Goals: Carter Auld )

Semi Final B
NSWCHS 18
(Tries: Ryan King 2, Troy Dargan, Daniel Peck Goals: Delane Cherrington )DREW Queensland Maroon 18 (Tries: David Pritchard, Izaia Perese, Calvin Pritchard, Jaydn Su’a Goals: Nicholas Udowika)

NOTE: Queensland Maroon progress to Championship Final as first try scorer.

Victoria 34
(Tries: Jerome Unasa 2, Toko Metua, Elia Manusina, Kaleb Anthony, Dua Watene-Lauina, Ropata Taitoko, Goals: Jerome Unasa 3) defeated   South Australia 0
Northern Territory 20 (Tries: Michael Hagan, Thomas Ford, Tyson Threw, Steven Mole Goals: Michael Hagan 2) defeated Western Australia 16 (Tries: Jaiden Selwood, Marcuz Connett, Jake Doubikin Goals: Akua Robert 2)

 

Players of the Match-
Victoria 7 – Lyric Kereopa ( Dandenong High School)
South Australia 3- Zac Jaworski ( Henley High School)
Northern Territory 11 – Ronald Gilbert ( Palmerston Senior College)
Western Australia 7 – Harry Leddy (Aranmore Catholic College)
NSWCCC 3 – Justin Aboumelhem (Holy Cross College, Ryde)
Qld White 10 – Lachlan Barr (Mansfield Styate High School, Brisbane)
NSWCHS 19 – Daniel Peck (Hunter Sports High School)
Qld Maroon 5 – Kalyn Ponga (Mackay State High School)

Day 5 - Thursday 28 June

Game 1: Victoria 60 (Tries: Zaylen Inu 2, Ryan Sidney, Dua Watene-Lauina, Kaleb Anthony, Lloyd Samau, Jerome Unasa, Toko Metua, Nau Paletu’a, Eddy Tuilotolava, Sione Valu, Divine Schenke Goals: Jerome Unasa 4 , Zaylen Inu 2) defeated South Australia 14  (Tries: Joel Astle, Zac Jaworski, Tom Roberts Goals: Zac Patch )

Game X Halftime: NSWCIS 12 (Tries: Thomas Angel, William Papaliltele, Cameron Myles) lead ACT 6 (Tries: Trai Henderson Goals: Jackson McDonald)

Players of the Match-
Victoria 8 – Eddy Tuilotolava ( Endeavour Hills Secondary College)
South Australia 6 – Zac Patch ( Hallett Cove R-12 School)
NSWCIS 15 – Thomas Angel ( Wollondilly Anglican school)
ACT 6 –Jackson McDonald (Marist College)

 

Day 6 – Friday - Finals Day ( start at 3.00 pm)

Queensland White   68 (Tries: Myles Romanallo 2, Carter Auld 2, Jacob Elmore, Maranatha Raeli, Rhein Frank, Sione Veukiso, Bernard Lewis, Lachlan Lanskey, Jye Del Simone, Sheaziah Compain Goals: Carter Auld 3, Jye Del Simone 3, Maranatha Raeli 2, Tristan Hope, Sheaziah Compain)defeated ACT 0

NSWCHS 36 (Tries: Mark Griffiths 3, Lenny Sauni, Jarrod Cullen, Denzal ligaliga-Tonise, Ryan McCauley Goals: Sifa Talakai 2, Jarrod Cullen, Mark Griffiths)defeated NSWCIS 0 

John Allen Trophy Final:
Northern Territory 18  (Tries: Tyson Threw, Richard Munchow, Michael Hagan Goals: Corey Kurnoth 2, Michael Hagan)defeated Western Australia 6  (Tries: Corry Teroa Goals: Akua Robert)

Championship Final
NSWCCC 41 (Tries: Jack Cogger 2, Keeden Kelly 2, Pifeleti Pifeleti, Anthony Layoun, Jack Gallagher Goals: Justin Aboumelhem 6 Field Goal: Brock Lamb)defeated Queensland Maroon 32 (Tries: Izaia Perese 3, Keenan Palasia, Logan Spaander, David Pritchard Goals: Nicholas Udowika 3, David Pritchard)

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

 

15 YEARS POOL A MERIT TEAM 2012 

 

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

NSWCCC 1

St Paul’s Catholic College, Greystanes

Anthony Layoun

2

QLD Maroon 5

Mackay State High School

Kalyn Ponga

3

NSWCHS 3

Gorokan High School

Jesse Ramien

4

NSWCCC 3

Holy Cross College, Ryde

Justin Aboumelhem

5

QLD White 5

Trinity Bay State High School

Bernard Lewis

6

NSWCCC 6

All Saint’s College, Maitland

Brock Lamb

7

NSWCCC 7

MacKillop Catholic College, Warnervale

Jack Cogger

8

NSWCCC 8

Holy Cross College, Ryde

Pifeleti Pifeleti

9

NSWCCC 9

Patrician Brothers College, Blacktown

Joseph Tramontana

10

NSWCCC 10

Marist College, Pagewood

Gabriel Hamlin

11

NSWCCC 13

Marcellin College, Randwick

Nat Butcher

12

NSWCCC 11

Marist College, Kogarah

Jake Gallagher

13

QLD Maroon 18

Wavell State High School, Brisbane

Michael Molo

 

 AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

 

15 YEARS POOL B MERIT TEAM 2012

 

 

 

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

NT 1

Dripstone Middle School

Michael Hagan

2

WA 2

Rockingham Senior High School

Jeremy Thwaites

3

VIC 3

Thomastown Secondary College

Jerome Unasa

4

NT 4

Katherine High School

Steven Mole

5

NT 5

Sanderson Middle School

Kybyn Baird

6

NT 6

Taminmin College

Calum Gahan

7

WA 7

Aranmore Catholic College

Harry Leddy

8

WA 10

Thornlie Senior High School

Kiam Fletcher

9

NT 15

Casuarina Senior College

Tyson Thew

10

WA 8

Rockingham Senior High School

Marcuz Connett

11

NT 12

Taminmin College

Richard Munchow

12

NT 13

Marrara Christian College

Abel Shirley

13

WA 13

Atwell College

Jake Doubikin

 



States' Most Valuable Players

Association

Number

Player

School

ACT

11

Nick Lawrence

St Edmund’s College

NSWCCC

7

Jack Cogger

MacKillop Catholic College, Warnervale

NSWCHS

11

Delane Cherrington

Endeavour Sports High School

NSWCIS

11

Ray Stone

Wollondilly Anglican College

Northern Territory

12

Richard Munchow

Taminmin High School

Qld Maroon

12

Jayden Su’a

Marsden State High School, Brisbane

Qld White

5

Bernard Lewis

Trinity Bay State High School

South Australia

2

Geofrey Reynolds

Windsor Gardens Vocational College

Victoria

13

Toko Metua

Endeavour Hills Secondary College

Western Australia

8

Marcuz Connett

Rockingham State High School

 

 

 

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News