2007 - 15 Years Adelaide

15 Years Championships

Hindmarsh Stadium, Adelaide, South Australia

 

Day 1  - 24 June 2007

Game 1: Northern Territory 26 (Tries: Reece Coleman, Sam Irwin, Brad Hansen, Kruise Nichols, Daniel Harrison Goals: Sam Irwin, Tom Hancock, Kruise Nichols) defeated  Western Australia  16 (Tries: Jake Keating, Eddie Poudler, Jesse Church Goals: Andrew Shipway 2)

Game 2: Victoria 52 (Tries: D.J. Lokeni-Purcell 2, Jahdy Andrew 2, Mahe Fonua 2, Kenneth Briody, Jordan Schmidt, Caleb Laasia  Goals: Jordan Schmidt 8) defeated South Australia 12  (Tries: Axel Rawiri 2  Goals: Ashley Birch, Daniel Else)

Game 3: NSWCHS  40  (Tries: Chad Redman 2, Cheyse Blair, Korbin Sims, Brett Jarrett, Corey Hewitson, Chris Ulugia Goals: Sam Clune 5, William Beale) defeated  Queensland White 6 (Tries: Matt Smith Goal: Ned Mott)

Game 4: NSWCCC 46  (Tries: Harry Siejka 2, Christopher Binge 2, Bo Anderson, Jye Newton, Jim Dastan, Matt Groat  Goals: Christopher Binge 6, Aaron Farkas) defeated NSWCIS  0

Players of the Match-

NT 13 –Sam Foster   (Taminmin High School)

WA 6 – Andrew Shipway (Aranmore Catholic College)

VIC 4 – Jordan Schmidt (Parkdale Secondary College)

SA 10 – Axel Rawiri (Golden Grove High School)

NSWCHS 14 – Sam Clune (Mount Austin High)

Queensland White 17 – Kurtis Ritchie (Ignatius Park College)

NSWCCC 20 – Tevita Feiloakitau (St Dominics College, Kingswood)

NSWCIS 11 – Angus Brotherton (St Stanislus College, Bathurst)

Day 2  - 25 June 2007


Game 1: Western Australia  40
(Tries: Sam Scari 3, Jared Young 2, Jake Busby 2, Andrew Shipway  Goals: Andrew Shipway 3, Steve Blair) defeated  South Australia 4 (Tries: James Overton)

Game 2: Northern Territory 26  (Tries: Rhys Petrilli 2, Sam Irwin, Kruise Nichols, Brad Hansen Goals: Sam Irwin, Kruise Nichols 2) defeated Victoria 6  (Tries: Mahe Fonua  Goals: Jordan Schmidt)

Game 3: Queensland White 60  (Tries: Ashley Little 2, Sam Hambly 2, Jake Barnett, Kyle Feldt, Kennedy Lauti, Tom Dawney, Matt Lucas, Corey McDonald, Denzel Mooney  Goals: Sam Hambly 4, Reece Worboys 4) defeated  ACT 0    

Game 4: NSWCCC 14 (Tries: Vaipuna Tia Killifi , Luke Pickerd Goals: Aaron Farkas, Chris Binge 2) defeated Queensland  6 (Tries: Luanga Andria Goals: Lachlan James)

Players of the Match-

WA 7 – Eddie Poudler (Willeton State High School)

SA 9 – Ben Michelmore (Aberfoyle Park High School)

NT 10 – Ben Tonkin (Dripstone High School) 

Victoria 6 – Mahe Fonua (Wellington Secondary College)

Queensland White 16 – Chris Buchholz (Sarina State High School)

ACT 10 – Ashley Reeves (Campbell High School)

NSWCCC 3 – Christopher Binge (St John’s College, Woodlawn)

Queensland 15 – Waita Setu (St Peter Claver College, Brisbane)

Day 3  - 26 June 2007

Game 1: Northern Territory 28  (Tries: Mickey Rees 2, David Russell, Angus Jacobs, Sam Irwin, Luke Neave Goals: Sam Irwin, Brad Hansen) defeated South Australia  0

Game 2: Western Australia 28 (Tries: Josh Pedersen, Jared Young, Eddie Poudler, Daniel Westerduin, Jake Busby Goals: Andrew Shipway 4) drew Victoria 28  (Tries: D.J.Lokeni-Purcell 2, Kenneth Briody, Mahe Fonua, Adam Millgate Goals: Jordan Schmidt 4)

Game 3: NSWCHS 56 (Tries: Jack Lee-Hang 4, Chad Redman 2, Alexander Brew, William Hopoate, Chris Ulugia, Ben Bradley Goals: William Beale 5, Sam Clune 3) defeated  ACT 6  (Tries: Clinton Dale Goal: Ashley Reeves)

Game 4:  Queensland 52 (Tries: Mitchell Frey 3, Lachlan James 2, Wayne Ulugia, Ben Malley, Ben Hampton, Jai Ingram Goals: Mitchell Frey 4, Ben Hampton 3, Savern Rapana) defeated NSWCIS 0

Players of the Match-

NT 15  – Rhys Petrilli ( Dripstone High School) 

SA 18 – Michael Kerley (Freemont/Elizabeth City High School)

WA11 – Sam Scari (Thornlie SHS)

Vic 11 – D.J.Lokeni-Purcell (Pakenham Secondary College)

NSWCHS 19 – Jack Lee-Hang( Westfields Sports High)

ACT 14 – Clinton Dale ( MacKillop Catholic College)

QUEENSLAND 18 –  Ben Reuter ( Lockyer District State High School)

NSWCIS 13 - Lachlan Sturgeon (Kinross Wolaroi)

Day 4  - 27 June 2007

Semi Final 1: NSWCHS 16    (Tries: Luke Uikelotu, Jack Lee-Hang, Korbin Sims Goals: William Beale, Sam Clune) defeated  Queensland 10  (Tries: Wayne Ulugia 2 Goal: Mitchell Frey)

Semi Final 2: NSWCCC  28  (Tries: Harry Siejka, Vaipuna Tia Kilifi, Jonathon Taefu, Bo Anderson, Robbie Mate Goals: Christopher Binge 4) defeated Queensland White 6  (Tries: Jake Barnett Goals: Sam Hambly)

Game 3: ACT 22 (Tries: Ryan O’Sullivan, Joshua Mitchell, Clinton Dale, Zachariah Kinzett  Goals: Dale Cooper – Shields 3) defeated NSWCIS 18 (Tries: Joshua Arrow, Andrew Yeung, Nathan Cassel Goals: Ben McNiven 3)

Players of the Match-

NSWCHS 13 – Luke Berkrey (Cootamundra High School)  

QLD 11 – Benn Malley  (Brisbane State High School)

NSWCCC  12 –  Alex McKinnon (St Gregorys College, Campbelltown)

QLD White 9 – Matt Smith (Marsden State High School)

ACT 6 – Dale Cooper-Shields (Melrose High School)

NSWCIS 6 – Dane Atkinson (Bishop Druitt College, Coffs Harbour)

Day 5  - 28 June 2007

Game 1: Victoria 42   (Tries: Cameron Hansen 2, Mahe Fonua 2, Darryl Papatua 2, Caleb Laasia, Jahdy Andrew Goals: Jordan Schmidt 5) defeated  South Australia 4  (Tries: Ben Michelmore)

Game 2: Queensland White 38 (Tries: Dylan Mitchell 2, Denzel Mooney, Jake Barnett, Ashley Little, Brandan Purcell, Matt Smith Goals: Tom Dawney 4, Ned Mott) defeated  ACT 12  (Tries: Clinton Dale 2 Goal: Dale Cooper- Shields 2)

Game 3: Queensland 30   (Tries: Leon Curry, Darcy Horgan, Mitchell Frey, Jai Ingram, Savern Rapana  Goals: Mitchell Frey 4, Lachlan James) defeated CIS 4 (Tries: Lachlan Sturgeon)

Players of the Match-

VIC 3 – Cameron Hansen (Parkdale Secondary College)

SA 12 -   Axel Beazley (Freemont Elizabeth City High School)

QUEENSLAND WHITE 8 – Kennedy Lauti (Sunnybank State High School)

ACT 2 – Karl Davies (Belconnen High School)

QLD – Ben Malley (Brisbane State High School)

NSWCIS – Andrew Yeung ( Bishop Druitt College)

Day 6 - FINALS DAY  - 29 June 2007

Championship Final

 NSWCHS 24 (Tries: Jack Lee-Hang , Cheyse Blair, William Hopoate, Alexander Brew, Sam Clune  Goals: Chad Redman, Sam Clune) defeated  NSWCCC 12

(Tries: Bo Anderson, Luke Pickerd)

John Allen Trophy

 Northern Territory 22  (Tries: Brad Hansen, Preston Philpott, Kruise Nicholls

 Goals: Kruise Nichols 4, Matt Bennett) defeated  Western Australia 0   

Corporate Sports Australia Player of the Championships - Pool A

NSWCCC 12 – Alex McKinnon (St Gregorys College, Campbelltown)

Corporate Sports Australia Player of the Championships - Pool B

Northern Territory 7 – Sam Irwin Darwin High School

Most Valuable Player Awards


ACT                    No: 14  Clinton Dale (MacKillop Catholic College)

NSWCCC –          No: 1 Luke Pickerd (St Patricks College, Sutherland)    

NSWCHS –          No: 11 Korbin Sims (Kiama High School)

NSWCIS –             No: 13 Lachlan Sturgeon (Kinross Wolaroi)                   

NT -                        No: 13 Sam Foster (Taminmin High)     

QLD –                    No: 12 Mitchell Frei (Wavell State High School)

QLD White –         No: 7 Reece Worboys (Palm Beach Currumbin SHS)

SA –                       No: 9 Ben Mitchelmore (Aberfoyle Park High School)  

VIC –                      No: 11 DJ Lokeni-Purcell (Pakenham Secondary College)      

WA –                      No:  6  Andrew Shipway (Aranmore Catholic College)

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL A MERIT TEAM 2007

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

NSWCCC1

St Patricks College, Sutherland

Luke Pickerd

2

QLD 1

Kirwan State High School

Wayne Ulugia

3

NSWCHS 3

Northern Beaches Secondary College

William Hopoate

4

NSWCCC 3

St Johns College, Woodlawn

Christopher Binge

5

NSWCHS 5

Tweed River High School

Cheyse Blair

6

NSWCHS 7

Chifley College

William Beale

7

NSWCCC 7

St Dominics College, Kingswood

Harry Siejka

8

NSWCHS 11

Kiama High School

Korbin Sims

9

NSWCHS 9

Crookwell High School

Ben Picker

 10

QLD 12

Wavell State High School

Mitchell Frei

11

NSWCHS 19

Westfields Sports High

Jack Lee-Hang

12

NSWCCC 11

St Domincs College, Kingswood

Vaipuna Tia Kilifi

13

NSWCCC 12

St Gregorys College, Campbelltown

Alex McKinnon

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL B MERIT TEAM 2007

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

WA 1

Kent Street Senior High School

Jared Young

2

NT 1

Dripstone High School

Kruise Nichols

3

NT 4

Kormilda College

Matt Bennett

4

VIC 3

Parkdale Secondary College

Cameron Hansen

5

WA 2

Aranmore Catholic College

Jake Busby

6

VIC 6

Wellington Secondary College

Mahe Fonua

7

NT 7

Darwin High School

Sam Irwin

8

NT 10

Dripstone High School

Ben Tonkin

9

NT 9

Darwin High School

Brad Hansen

10

SA 10

Golden Grove High School

Axel Rawiri

11

NT 11

Taminmin High School

Reece Coleman

12

VIC 11

Pakenham Secondary College

D.J.Lokeni-Purcell

13

WA 6

Aranmore Catholic College

Andrew Shipway

 

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 March Council Meeting

10.00am Saturday 23 March, Rugby League Central, Sydney

 

2019 July Council Meeting

Thursday 4 July, Brisbane, QLD

 

2019 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 23rd November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 National Championships

15 Years: Sunday 30th June - Friday 5th July (Host Body: SA Venue: Brisbane, QLD)

18 Years: Sunday 14th - Friday 219h July (Host Body: ACT Venue: Canberra, ACT)