2008 - 18 Years Darwin

2008 18YRS CHAMPIONSHIPS

DARWIN  13 JULY - 18 JULY

Day 1  - Sunday 13 July 2008

Game 1: Western Australia 46 (Tries: Jared Young  3, Josh Nowlan, William Mavotoi, Jake Busby, Mark Porges, Todd Robinson Goals: Mark Porges 7) defeated South Australia 12   (Tries: Devon Woodbourne, Nathan Siwes Goals: Anthony Cristea, Ashley Rio)

Game 2: Northern Territory 34   (Tries: Daniel Good 4, Jason Gebert , Kruise Nichols Goals: Matt Bennett 5) defeated Victoria 18   (Tries: David Mataika 2, Young Tonumaipea Goals: Beau Keefe 3)

Game 3: NSWCIS 20   (Tries: Chad Hastings, Ben Ryan, Sam George Goals: Rhys Lenarduzzi 4) defeated CAS 18 (Tries: Charles Fiu, Lucas Grech, Michael Elphick Goals: Josh Milgate, James Newbury 2)

Game 4: NSWCHS 32 (Tries: Dane Chisholm 2,  Adam Reynolds, William Hopoate, Scott Blanch, Mathew Hands Goals: Adam Reynolds 2, Peter Mata’utia, Adrian Davis)  defeated  Queensland 10  (Tries: Ryan James, Justin O’Neill Goals: Jordan Rankin)

Most Valuable Players of the Match-

Western Australia  Mark Porges (Aranmore Catholic College)

South Australia  Anthony Cristea, (Aberfoyle Park High School)

Northern Territory  Sean Shanahan (Taminmin High School)

Victoria –  Rhys Watson (Cranbourne Secondary College)

NSWCIS – Rhys Lenarduzzi (Chevalier College)

Combined Affiliated States – Tyron Cranston (Swan TAFE)

NSWCHS –  Martin Taupau (Endeavour Sports High School)

Queensland  Jordan Rankin (Palm Beach Currumbin High School)

Day 2  - Monday 14 July 2008

Game 1: Victoria 60  (Tries: Young Tonumaipea 2, Eddie Faamausili 2,  David Mataika,, Jaiden Arts, Jason Lautolo, Beau Keefe, Aaron Laasia, Taunoa Mataroa Goals: Jaiden Arts 7, Eddie Faamausili) defeated South Australia 0 

Game 2: ACT 22 (Tries: Dain Smith 2, Patrick Glover, Dane Snowden Goals: Brendon Harper 3)  defeated CAS 20 (Tries: Chad Jones 2, Tyron Cranston, Michael Elphick Goals: James Newbury, Josh Milgate )

Game 3: NSWCCC 14 (Tries: Albert Kelly, Neenan Simpson, Boyd Cordner Goals: Taylor Matthews) defeated NSWCHS 12 (Tries: Shannon Wakeman, Mathew Hands Goals: Adam Reynolds 2)

Game 4: Northern Territory 26 (Tries: Don Chambers 2, Callum Chapman, Jason Gebert, Cameron Versteegh, Tyrell Ahchin Goals: Matt Bennett 3) defeated Western Australia 8 (Tries: William Mavotoi, Chris Turner)

Most Valuable Players of the Match-

Victoria    Jason Lautolo (Nazareth College)

South Australia  Xavier Green (Modbury High School)

ACT – Karl Silvano ( Lake Ginninderra College)

Affiliated States – Lucas Grech (Bayside Secondary College)

NSWCCC – Aaron Woods (Holy Cross College, Ryde)

NSWCHS – Dominic Walsh (Matraville State High School)

Northern Territory – Jason Gebert (Darwin High School)

Western Australia – Todd Robinson (Mandurah Senior Campus)

Day 3  - Tuesday 15 July 2008

Game 1: ACT 40 (Tries: Sami Sauiluma 2, Patrick O’Keefe 2, Paul Vaughan, Nathan Smith, Mahe Fonua Goals: Brendon Harper 6) defeated NSWCIS 18 (Tries: Ben Ryan, Arda Dalcik, Chad Hastings Goals: Rhys Lenarduzzi 3)    

Game 2: NSWCCC 46  (Tries: Neenan Simpson 3, Sam Stanford, Jamal Idris, Ratu Tagive, Christopher Binge, Boyd Cordener Goals: Matthew Wright 4, Christopher Binge 3) defeated  Queensland 12  (Tries: Corey Norman, Kurt Baptiste  Goals: Corey Norman 2)

Most Valuable Players of the Match-

ACT – Jack Elliott ( Lake Ginninderra College)

NSWCIS –  Chad Hastings (Bishop Druitt College, Coffs Harbour)

NSWCCC –  Neenan Simpson ( La Salle College, Bankstown)

Queensland  Kurt Baptiste (Wavell State High School)

Day 4  - Wednesday 16 July 2008

Pool A Semi Final 1: NSWCCC 54  (Tries: Neenan Simpson 3, Jamal Idris 2, Liam Higgins, Junior Roqica, Tim Auremi, Boyd Cordner, Scott Dunn Goals: Taylor Matthews 4, Matthew Wright 2, Christopher Binge) defeated ACT 0   

Pool A Semi Final 2:  NSWCHS 26  (Tries: Dane Chisholm, William Hopoate, Ethan Cook, Adam Reynolds Goals: Adrian Davis 3, Adam Reynolds 2) defeated Queensland 12 (Tries:  Ryan James, Blake Leary Goals: Jordan Rankin 2)

Pool B Game 1: Victoria 32  (Tries: Tasesa Fuiava 2,  David Mataika, Young Tonumaipea, Jason Lautolo, Taunoa Mataroa, Connor Ryan  Goals: Jaiden Arts 2) defeated Western Australia 10  (Tries: Chris Turner 2  Goals: Mark Porges )

Pool B Game 2: Northern Territory 58  (Tries: Daniel Good 2, Mitchell Russell 2, John O’Donahue, Jason Gebert, Matt Bennett, Matt Peterson, Daniel Harrison, Jim Sullivan  Goals: Matt Bennett 9) defeated South Australia 0

Most Valuable Players of the Match-

NSWCCC –  Jay Stevens ( All Saints College, Maitland)

ACT – Mitch Barbara (St Edmunds College)

NSWCHS – Daniel Galati (Westfields Sports High School)

Queensland  Ryan James (Palm Beach Currumbin SHS)

Northern Territory – Matt Bennett (Palmerston High School)

South Australia  Owen Jones (Glenunga High School)

Victoria –  Aaron Laasia (Eumemmering Secondary College)

Western Australia – William Mavotoi ( Central TAFE)

Day 5 - Thursday 17 July 2008

Game 1: Western Australia 76  (Tries: Jared Young 3, Jake Busby 2, William Mavatoi 2, Shane Lindner 2, Ieston Coles, Mark Porges, Lachlan Campbell, Pae Tamati, Nathan Goodger   Goals: Mark Porges 8 Pae Tamati 2) defeated South Australia 4  (Tries:  Codie Gilby)

Game 2: NSWCIS 26   (Tries: James Toole 2, Sam George, Brad Calder, Carl Warburton Goals: Rhys Lenarduzzi 3) defeated CAS 24  (Tries: Matthew Johnson 2, Chad Jones, Blair Young Goals: Josh Milgate 2, James Newbury 2)

Most Valuable Players of the Match-

Western Australia   Aaron Tedesco            Mindarie Senior College

South Australia        Ashley Rio                  Croydon TAFE

NSWCIS –                  Sebastian Sell              Chevalier College

Affiliated States –      Matthew Johnson        Palmerston High School

Day 6  - 18 July 2008 – Results

Championship Final:

NSWCHS  18  (Tries: Jacob Denford, Chris Marlborough, Kane Morgan Goals: Adam Reynolds 2, Adrian Davis) defeated  NSWCCC 12 (Tries: Jamal Idris 2, Ratu Tagive)

Australian Training Company “Player of the Final” – Daniel Galati (CHS 12)

 Sam Davey Plate Final:

Northern Territory 31 (Tries: Daniel Good 2 , Angus Jacobs, Reece Coleman, Ben Tonkin  Goals: Matt Bennett 5 Field Goal: John O’Donahue) defeated  Victoria 10 (Tries: Robbie Kurth, Jason Lautolo Goal: Jaiden Arts)

Australian Training  Company “Player of the Final” – Matt Bennett (NT 6)

Game 3: Queensland 54  (Tries: Bodie Clark 2, Jordan Rankin 2, Corey Norman 2, Luke Page, Ryan James, Kurt Foggo, Matt Hundy  Goals: Jordan Rankin 7  ) defeated NSWCIS 16  (Tries:  Scott Nienhuis, James Toole, Rhys Lenarduzzi  Goals: Rhys Lenarduzzi 2 )

Game 4: CAS  42 (Tries: Matthew Johnson 2, James Newbury, Tiri Tauti, Charles Fiu, Chad Jones, Joseph McCarthy, Blair Young Goals: James Newbury 4, Michael Elphick) defeated ACT 20 (Tries: Mitch Morgan, Mitch Barbara, Mahe Fonua, Brendon Harper Goals: Brendon Harper 2)

Corporate Sports Australia Player of the Championship Pool A

Jamal Idris (NSWCCC 4) La Salle, College 

Corporate Sports Australia Player of the Championship  Pool B

Jason Gebert ( NT 7) Darwin High School

Most Valuable Player – Australian Championships

ACT -         No: 6    Sami Sauiluma               Erindale College

CAS  -         No: 5   Matthew Johnson           Palmerston High School

NSWCCC - No: 17  Neenan Simpson            La Salle College, Bankstown

NSWCHS - No: 12  Jacob Denford               Engadine High School

NSWCIS -   No: 6   Rhys Lenarduzzi            Chevalier College

NT -              No:  7  Jason Gebert                  Darwin High School

Queensland -No: 13 Ryan James                    Palm Beach Currumbin SHS

SA -              No: 13  Codie Gilby                  Williama High School

VIC -            No: 3    Jason Lautolo               Nazareth College        

WA -            No: 7    Mark Porges                  Aranmore Catholic College

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 March Council Meeting

10.00am Saturday 23 March, Rugby League Central, Sydney

 

2019 July Council Meeting

Thursday 4 July, Brisbane, QLD

 

2019 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 23rd November, Rugby League Central, Sydney

 

2019 National Championships

15 Years: Sunday 30th June - Friday 5th July (Host Body: SA Venue: Brisbane, QLD)

18 Years: Sunday 14th - Friday 219h July (Host Body: ACT Venue: Canberra, ACT)