2008 - 15 Years Wynnum

2008 15YRS CHAMPIONSHIPS

WYNNUM  28 JUNE - 4 JULY

Sunday 29 June

Game 1: Western Australia 40 (Tries: Eddie Proudler 2, Michael Nakhoul 2, Daniel Westerduin, Brentan Cowon, Ethan Reynolds, Elliott Standfield, Goals: Jake Watts 3, Eddie Proudler) defeated South Australia 6 (Tries: Jason Johnson Goals: Brad Gurr)

Game 2: Northern Territory 20 (Tries: Brendon Donelly, Samuel Putland, Quenton Pomare-Anderson, Mathew Cubis Goals: Matios Hayes, Mathew Cubis) defeated Victoria 16 (Tries: Herschel Gideon 2, Adam Milgate Goals: Adam Millgate 2)

Game 3: Queensland White 42  (Tries: Jerome Leedy 2, Daniel Bartlett 2, Chris Moke, William Inu, ,Edward Brimelow, Kurt Mann  Goals: Henry Taefu 3, Glen Day, William Inu ) defeated  NSWCIS  0

Game 4: Queensland 20  (Tries: Cory McGrady 2, Keanu Te Kiri, BJ Burgess

Goals: Keanu Te Kiri 2 ) defeated NSWCHS 10  (Tries: Jack Siejka, Brendan Santi 

Goals: Blake Jones)

Most Valuable Players of the Match-

WA No. 8    Ethan Reynolds (Warnboro Community High School)

SA No. 17 –  Jason Johnson (Menindee Central School)

NT No. 12  – Mitchell-Kingi Te Aho (Darwin High School)

VIC. No 13  – Talalupelele Titi (Kambrya Secondary College)

Queensland White  No. 3 – Barlen Wilson (Palm Beach Currumbin SHS)

NSWCIS No. 11  – Daniel Alvaro (Chevalier College)

Queensland  No. 14 – Matt Beddow (Keebra State High School)

NSWCHS No.12 – Kurt Warden (Hunter Sports High)

 

Monday 30 June

Game 1: Northern Territory 26 (Tries: Jarred Donovan 2, Quinton Pomare-Anderson 2, Kendall Quakawoot Goals: Matios Hayes 2, Mathew Cubis) defeated West Australia 24  (Tries: Brenton Cowen 2, Ethan Reynolds, Ben Long  Goals: Jake Watts 4)

Game 2: Victoria 60  (Tries: Adam Millgate 2, Aaaron Presnell 2, Josh Hurinui, Daniel Nathan, Wayne Kennedy, Herschel Gideon, Michael Williams, Philip Salue, Cameron Hansen  Goals: Adam Millgate 8) defeated South Australia 0

Game 3: Queensland White 54  (Tries: Edward Brimelow 2, Zach Friend, Tyson Elisaia, Jaiman Hill, Isaac Evans, Kael Smith, Chris Moke, Matt Gilliman, Barlen Wilson Goals: Henry Taefu 6, William Inu) defeated  ACT  8 (Tries: Jack Ahearn, Jacob Rayner)

Game 4: NSWCCC  13 (Tries: Reece Regan, Todd Graham Goals: Ben Heterick 2 Field Goal: Todd Graham) defeated NSWCHS 12 (Tries: Jacob Gagan, Pat Mata’utia-Leifi  Goals: Blake Jones 2 )

Most Valuable Players of the Match-

NT No. 7   – Brendon Donnelly  (St Phillips College)
WA No.10  – Ryan Woodruff (Thornlie Senior High School)
VIC No. 6  – Adam Millgate (Parkdale Secondary College)
SA No.10  – Peter Markovanovic (Gawler High School)
Queensland White No. 2  – Jaiman Hill (Cavendish Road SHS)
ACT No. 10  – Jeremiah Nia (Melrose High School)
NSWCCC No.11    Jason Antonelli (Patrician Brothers College)
NSWCHS No.14   – Blake Jones (Tumut High School)  

Tuesday  1 July

Game 1: ACT 26 (Tries: Carl Johnson 2, Billy Chalker ,Chad Chandler, Josh Mitchell Goals: Josh Mitchell 2, Billy Collins) defeated NSWCIS 12 (Tries: Daniel Alvaro 2  Goals: Curtis Vella 2

Game 2: Queensland 32 (Tries: BJ Burgess 2, Keanu Te Kiri, Luke Abdul-Rahman, Cameron Cullen, Cory McGrady   Goals: Keanu Te Kiri 3, Elijah Moli) defeated NSWCCC 12 (Tries: , Ben Toussis 2, Todd Graham  Goals: )

Most Valuable Players of the Match-

ACT – Carl Johnson (Caroline Chisholm High School)
NSWCIS  – Curtis Vella (William Carey Christian School)
Queensland - Cameron Cullen (Palm Beach Currumbin State High School) 
NSWCCC    Ben Toussis (Edmund Rice College, Wollongong)

Wednesday 2 July

Game 1: Victoria 26 (Tries: Talalupelele Titi, Wharengaio Kingi, Reggie Kahle, Wayne Kennedy, Herschel Gideon Goals: Adam Millgate 3) DREW with Western Australia 26 (Tries: Elliott Standfield, Julius Tapine, Jake Watts, Clannad Duffy, Mitchell Stubbs Goals: Jake Watts 3)

Game 2: Northern Territory 36 (Tries: Quinton Pomare-Anderson 2,Mitchell-Kingi Te Aho, Lewis Bilich, Chris Harrison,  Jarred Donovan, Matthew Cubis  Goals: Matthew Cubis 4) defeated South Australia 4 (Try: Luke Tryfopoulos  )

Game 3: Queensland 42  (Tries: BJ Burgess 2, Jason Taumololo, Luke Abdul-Rahman Christopher Gronvold, Michael Manuel-Dunlop, Keanu Te Kiri Goals:Keanu Te Kiri 7) defeated  Queensland White 14 (Tries: Chris Moke, Jerome Leedy, Jamayne Hill  Goal: Henry Taefu)

Game 4: NSWCHS 36  (Tries: Jacob Gagan 2, James Roberts, Charly Runciman, Blake Jones, Troy Errington  Goals: Blake Jones 5,Jacob Gagan) defeated NSWCCC 6  ( Tries:Shay Padberg  Goal:Ben Heterick )

Most Valuable Players of the Match-

VIC    Aaron Presnell  (Westbourne Grammar)

WA  – Julius Tapine (Clarkson Community High School)

NT  – Jason Mackrow (Darwin High)

SA  – Jordan Miller (Golden Grove High School)

Queensland  – Christopher Gronvold (Victoria Point State High School)

Queensland White  – Glen Day (Ignatius Park College)

NSWCHS    Troy Errington (Westfield Sports High)

NSWCCC  – Luke Vescio (Martia Maria College,Warriewood)

 

Thursday 3 July 

Game 1: Western Australia 44 (Tries: Rewiri Henry 3, Brenton Cowon 2, Jake Watts 2, Mason Hiko, Daniel Westerduin Goals: Jake Watts 4) defeated South Australia 6 (Try: Brad Gurr Goal: Brad Gurr)

Game 2: ACT 14 (Tries: Adam Czarny 2, Jacob Rayner Goal: Josh Mitchell ) drew NSWCIS 14 (Tries: Corey White, Daniel Awrham 2  Goal: James Woolmington )

 

Friday 4 July

CHAMPIONSHIP FINAL

Queensland 30 (Tries: Luke Abdul-Rahman 2, Michael Manuel-Dunlop, James Greber, Christopher Gronvold, Ian Read,  Goals: Keanu Te Kiri 3) defeated NSWCHS 28 (Tries: Brenden Santi 2, James Roberts 2, Jeremy Ma’a Goals: Blake Jones 3, James Roberts)

 

JOHN ALLEN TROPHY

 Victoria 24 (Tries: Josh Hurinui 2, Aaron Presnell, Talalupelele Titi, Sione Nekelo Goals: Adam Millgate 2) defeated  Northern Territory  10 (Tries: Quinton Pomare-Anderson 2Goals: Matios Hayes)

Game 3: Queensland White 42 (Tries: Jerome Leedy, Glen Day, Mitcham Ardler, Matt Gilliman, Chris Grevsmuhl, Kurt Mann, Chris Moke, Barlen Wilson Goals: Henry Taefu 4 Chris Grevsmuhl) defeated NSWCIS 6 (Tries: Viliami Moeakiola Goals: James Woolmington)

Game 4: NSWCCC 38 (Tries: Soane Manumua 4, Jack Durheim, Heath McIlveen, Luke Vescio, Ben Heterick Goals: Ben Heterick 3) defeated ACT 0

 

CORPORATE SPORTS AUSTRALIA PLAYER OF THE CHAMPIONSHIPS POOL A

Queensland Maroon 10          Jason Taumololo  (Kirwan State High School)

 

CORPORATE SPORTS AUSTRALIA PLAYER OF THE CHAMPIONSHIPS POOL B

Victoria  9   Herschel Gideon  (Doncaster Secondary College)

 

Most Valuable Player for each State

ACT –  1 Billy Chalker St Edmund’s College

NSWCCC –  12                   Jack Durheim St John’s College, Woodlawn

NSWCHS – 19                       Brenden Santi   Bass Hill High

NSWCIS –  11                       Daniel Alvaro    Chevalier College

Northern Territory – 6             Quinton Pomare-Anderson        CSSC

Queensland  14                    Matt Beddow       Keebra Park High School

Queensland White –  12         Jerome Leedy     Pine Rivers SHS

South Australia – 17                Jason Johnson    Menindee Central School

Victoria – 6                              Adam Millgate       Parkdale Secondary College

Western Australia - 9              Jake Watts            Kununurra District High School

 

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL A MERIT TEAM

 2008

 

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

QLD  1

Palm Beach Currumbin State High

Keanu Te Kiri

2

QLD  19

Wavell State High School

B J Burgess

3

NSWCHS 4

Westfields Sports High School

Jacob Gagan

4

QLD White 12

Pine Rivers State High School

Jerome Leedy

5

NSWCHS 5

Hunter Sports High School

Pat Mata’utia-Leifi

6

QLD  7

Palm Beach Currumbin State High

Cory McGrady

7

QLD  14

Keebra Park State High School

Matt Beddow

8

QLD  10

Kirwan State High School

Jason Taumololo

9

QLD  9

Palm Beach Currumbin State High

Cameron Cullen

10

NSWCCC 10

St Johns College Woodlawn

Caleb Binge

11

QLD  20

Victoria Point State High School

Christopher Gronvold

12

NSWCHS 12

Hunter Sports High School

Kurt Warden

13

NSWCCC 13

McCarthy Catholic College Emu Plains

Reece Regan

 

                         

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE

15 YEARS POOL B  MERIT TEAM

2008

 

 

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

W.A. 1

Aranmore Catholic College

Brenton Cowen

2

N.T. 15

St Johns College

Mathew Cubis

3

VIC  4

Parkdale Secondary College

Cameron Hansen

4

N.T.  6

CSSC

Quinton Pomare-Anderson

5

W.A. 2

Servite College

Michael Nakhoul

6

VIC 6

Parkdale Secondary College

Adam Millgate

7

N.T. 7

St Phillips College

Brendon Donnelly

8

W.A 17

Clarkson Community High School

Julius Tapine

9

VIC 9

Doncaster Secondary College

Herschel Gideon

10

W.A. 8

Warnbro Community High

Ethan Reynolds

11

VIC 15

Westbourne Grammar

Aaron Presnell

12

N.T. 14

Nhulunbuy High

Samuel Putland

13

VIC 13

Kambrya Secondary College

Talalupelele Titi

 

 

ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News