2010 - 15 Years Canberra

2010 15 Years Championships  -
West Belconnen Leagues Club,Kippax
Canberra

Hosted by ACT Schools Rugby League

For Live Results and Player Stats Click Here

Pool A
Group 1:
   NSW Combined Catholic Colleges
                   NSW Combined High Schools
                   Queensland Maroon

Group 2:    NSW Combined Independent Schools
                   Australian Capital Territory
                   Queensland White

Pool B: Affiliated States
                  Western Australia
                  South Australia
                  Northern Territory
                  Victoria

Sunday 27 June
Game 1: Victoria 58 (Tries: Brandon Manase 4, Dillan Brittain 3, Jeremiah Leasi 2, John Filipo, Joseph Watene Lauina Goals: Aaron Teroi 4, Brendon Manase 2, Naseri Seve) defeated South Australia 8 (Tries: Dylan McLay, Michael Campbell )
Game 2: Northern Territory 16 (Tries: James Redman, Thomas Pearce, Haydon O’Brien Goals: Leroy Larson 2) defeated West Australia 10 (Tries: Cade Maloney, Royce Hunt Goals: Brandon Heta)
Game 3: Queensland White 46 (Tries: Delayne Ashby, Cade Maloney, Eric Blair, Riley Norris, Marion Seve, Lakehm Aiono, Duncan Paia’aua, Ryan Mitchell Goals: Duncan Paia’aua 4, Delayne Ashby 2, Marion Seve) defeated ACT 0
Game 4: NSWCHS 32 (Tries: Taane Milne, Addison Demetriou, Tevita Pangai, Zach Clay, Jack Bird, Sinapati Solia Goals: DeeJay Harris 4) defeated NSWCCC 0

Players of the Match-
VIC 3 – Brandon Manase (St Peters College, Cranbourne)
SA 9 – Dylan McLay ( Windsor Gardens Vocational College)
NT 13 – David Munroe ( Darwin High School)
WA 13 – Brayden Burdett ( Rockingham SHS)
Qld White 17 – Dylan McGrath (Miles State High School)
ACT 1 – Beau Donovan (St Edmunds College)
NSWCHS 12 – Salesi Funaki (Westfields SHS)
NSWCCC 10 - Matthew Lodge (Patrician Brothers Blacktown)

Monday 28 June
Game 1: Northern Territory  18  (Tries: Kyle O’Brien, Thomas Pearce, Garry Keppel, David Munroe,   Goals: Leroy Larson ) defeated  South Australia  0
Game 2:
Queensland Maroons  26 (Tries: Nathan Wilson 2, Codey Kennedy, Lorenzo Vogel, Ashley Taylor Goals: Ashley Taylor 3) defeated  NSWCCC  10 (Tries: Jackson Clarke, Rhys Clacherty Goal: Christian Kagiasis)
Game 3: NSWCIS  24
(Tries: Matt Collins, Haydn Campbell, Paul Maguire, Luke Burgess Goals: Haydn Campbell 3, Carlin Simon) defeated  ACT  8 (Aiden Armati, Daniel Buitendam)
Game 4: Western Australia  40
(Tries: Jean-Charl Smith 3, Dylan Howell, Jeremy Wallace, Brayden Burdett Goals: Brandon Heta 8) defeated Victoria  22 (Tries: Keenan Pesamino, Charles Fifita, Brandon Manase, Jarred Hargreaves-Mataese, Chanel Seigafo Goals: Aaron Teroi)

Players of the Match-
NT #12  Kyle O’Brien - Casuarina Senior College
SA #13 Brian Norman - Wirreanda High School
Qld Maroons # 16 Harry Pondekas - The Cathedral College, Rockhampton
NSWCCC  #5 Jye Mamo - Patrician Brothers College, Blacktown
ACT #3 Isaac Hamad – Melba High School
NSWCIS #11 Riley Byrne – St Stanislaus College, Bathurst
VIC #9 Robert Hau – Dandenong High School
WA #12 Jean-Charl Smith – Lake Joondaup Baptist College

Tuesday 29 June
Game 1: Queensland White 54  (Tries: Duncan Paia’aua, 3  Dylan Mc Grath 2, Dean Bates, Rory Humphreys, Joshua Birch, Ryan Mitchell Goals: Delayne Ashby 9) defeated NSWCIS 6 (Tries: Ben Hunt Goals: Haydn Campbell )
Game 2: Queensland Maroon 16  (Tries: Harry Pondekas, Brendon McBryde, Lorenzo Vogel Goals: Ashley Taylor) defeated  NSWCHS 14 (Tries: Salesi Funaki, Sione Fukofuka, DeeJay Harris Goal: DeeJay Harris)

Players of the Match-
Qld White # 18 – James Iodice (Benowa State High School)
NSWCIS #13 – Paul Maguire (St Stanislaus College Bathurst)
Qld Maroon # 12 – Luke Bateman (Clairvaux Mackillop College, Brisbane)
NSWCHS # 9 – Zach Clay (Hills State High School)

Wednesday 30 June 
Game 1: Victoria  30  (Tries: Naseri Seve 2, Fred Fualau-liu, Chanel Seigafo, Charles Fifita, John Filipo Goals: Brandon Manase 3) defeated Northern Territory 14 (Tries: Bobby Jo Flanagan, James Redman, Thomas Pearce  Goal: Bradley Sneddon)
Game 2: Western Australia 22 (Tries: Dylan Howell, Jean-Charl Smith, Dylan King, Dylan Brandreth Goals: Brandon Heta 3) defeated South Australia 20 (Tries: Sean Hughes, Nathaniel Damen, Jake Anderson Goals: Rivva Karpany 2)
SEMI FINAL 1: Queensland Whites 32 (Tries: Duncan Paia’aua , Tuli Leota, Liam Anderson, Jake Marchant, Joshua Birch, Marion Seve  Goals: Delayne Ashby 4 ) defeated  Queensland Maroons 22 (Tries: Lorenzo Vogel, Ashley Taylor, Nathan Wilson, Jayden Berrell Goals: Ashley Taylor 3) 
SEMI FINAL 2: NSWCHS 40  (Tries: Taane Milne 2, Salesi Funaki, Tevita Pangai, Alex Johnston, Luke Monds, Robert Wolfgramm Goals: Deejay Harris 6) defeated NSWCCC 6 (Tries: Sione Tonga Goals: Sione Tonga )  


Players of the Match-
Vic #17  John Filipo - Hume Central Secondary College
NT #10 Greg Frangoulis - Essington School 
SA #4 Jake Anderson – Reynella East high School
WA # 1 Jordon Owen-Turner – Rockingham SHS
Qld Whites #12 Liam Anderson (Ignatius Park College Townsville)
Qld Maroons #9 Jayden Berrell (Coombabah Stae High School)
NSWCHS# 6 Jack Bird ( Illawarra SHS)
NSWCCC  #11 Jaye Fuimaono ( Patrician Brothers College Woodlawn)

Thursday 1 July
Game 1: Northern Territory  44   (Tries: Thomas Pearce 2, Joel Hogan 2, Greg Frangoulis 2, James Redman, Kyle O’Brien, Stephen Fairweather Goals: Joel Hogan 3, Bradley Sneddon) defeated South Australia  0
Game 2:   ACT 28 (Tries: Beau Donovan 3, Jamal Nchouki, Ryan McQueen Goals: Adam Grech 3, Aiden Armati) defeated  NSWCIS 6  (Tries: Jesse Hinton Goal: Haydn Campbell)

Players of the Match
Northern Territory
# 2 - Thomas Pearce (Nhulunbuy High School)
South Australia # 10 – Nathaniel Damen (Windsor Gardens Vocational College)
ACT # 5 – Keith Morgan (St Edmunds College)
NSWCIS # 5 – Joshua Jay (Penrith Christian School)


Friday 2 July
Championship Final
NSWCHS   44
 (Tries: Salesi Funaki 2, Alex Johnston 2, Deejay Harris 2, Zach Clay, Addison Demetriou Goals: Deejay Harris 6) defeated Queensland Whites 10 (Tries: Cade Maloney, Ryan Mitchell  Goals: Delayne Ashby)

John Allen Trophy Final:
Victoria
38  (Tries: Jarred Hargreaves-Mataese 3, Brandon Manase 2, Aaron Teroi, Manse Tuilotolava Goals: Aaron Teroi 2 Brandon Manase 2, Jarred Hargreaves-Mataese) defeated  Western Australia 18 (Tries: Dylan Howell 2, John Hookham Goals: Brandon Heta 3) 

NSWCCC 52   (Tries: Godfrey Agyemang 2, Misieli Vaikeli, Nicolas Bell, Andrew Heffernan, Jackson Clarke, Jye Mamo, Tu’uta Langi, Tepai Smith  Goals: Christian Kagiasis 5, Jaye Fuimaono 3) defeated ACT 6  (Tries: Aiden Armati Goals: Aiden Armati)

Queensland Maroons  68 (Tries: Lorenzo Vogel 3, Paul Byrnes 2, Codey Kennedy 2, Joseph Ofahengaue, Luke Bateman, Jayden Berrell, Brenko Lee, Perry, Ioane Goals: Ashley Taylor 10) defeated NSWCIS  0

AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE
15 YEARS POOL A MERIT TEAM 2010

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

NSWCHS 1

Endeavour Sports High School

Alex Johnston

2

QLD White 20

Roma State College

Ryan Mitchell

3

NSWCHS 3

Illawarra Sports High School

DeeJay Harris

4

QLD White 16

Bundaberg North State High School

Joshua Birch

5

NSWCHS 5

Bass High School

Sione Fukofuka

6

QLD White 14

Emmaus College Rockhampton

Duncan Paia’aua

7

NSWCHS 6

Illawarra Sports High School

Jack Bird

8

NSWCHS 10

NBSC Cromer

Robert Wolfgramm

9

NSWCHS 9

Hills Sports High School

Zach Clay

10

QLD Maroon 16

The Cathedral College Rockhampton

Harry Pondekas

11

NSWCHS 11

Eden Marine High School

Euan Aitken

12

NSWCHS 12

Westfields Sports High School

Salesi Funaki

13

NSWCHS 13

Bass High School

Addison Demetriou



AUSTRALIAN SECONDARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE
15 YEARS POOL  B MERIT TEAM
2010

STATE NO.

SCHOOL

NAME

1

NT 1

Nightcliff Middle School

Leroy Larson

2

NT 2

Nhulunbuy High School

Thomas Pearce

3

WA 3

Carine State High School

Dylan King

4

VIC 3

St Peter’s College Cranbourne

Brandon Manase

5

VIC 5

Penola Catholic College

Chanel Seigafo

6

VIC 6

Craigieburn Secondary College

Aaron Teroi

7

NT 7

Darwin High School

James Redman

8

WA 12

Lake Joondalup Baptist College

Jean-Charl Smith

9

SA 9

Windsor Gardens Vocational College

Dylan McLay

10

SA 10

Windsor Gardens Vocational College

Nathaniel Damen

11

WA 11

Kalgoorlie State High School

Royce Hunt

12

NT 12

Casuarina Senior College

Kyle O’Brien

13

NT 13

Darwin High School

David Munroe


 

STATE TEAMS MOST VALUABLE PLAYERS

Association

Number

Player

School

ACT

# 5

Keith Morgan

St Edmunds College

NSWCCC

# 11

Jaye Fuimaono

Patrician Brothers College Blacktown

NSWCHS

# 12

Salesi Funaki

Westfields Sports High School

NSWCIS

# 11

Riley Byrne

St Stanislaus College Bathurst

Northern Territory

# 12

Kyle O’Brien

Casuarina Senior College

Qld Maroon

# 12

Luke Bateman

Clairvaux Mackillop College Brisbane

Qld White

# 17

Dylan McGrath

Miles State High School

South Australia

# 4

Jake Anderson

Reynella East High School

Victoria

# 3

Brandon Manase

St Peters College Cranbourne

Western Australia

# 12

Jean-Charl Smith

Lake Joondalup Baptist College






ASSRL Book " In A Class of their Own"

Notice Board

 2017 AGM and Council Meeting

 10.00am Saturday 2 December, Brisbane Qld

 

 2018 March Council Meeting

10.00am Saturday 17 March, Rugby League Central, Sydney

 

2018 July Council Meeting

Thursday 5 July, Mackay, QLD

 

2018 AGM and Council Meeting

10.00am Saturday 24th November, Rugby League Central, Sydney

 

2018 National Championships

15 Years: Sunday 1st - Friday 6th July (Host Body: QSSRL Venue: Mackay, QLD)

18 Years: Sunday 15th - Friday 20th July (Host Body: NSWCHS Venue: Kingscliff, NSW)

 

 

 

Latest League News