2018 Representative Teams

 U11 Boys Representative Team

Head Coach - Craig Woodland

Tylar Bald

 Flynn Bury

 Hayden Chapman

 Lucas Chapman

 Tyler Connell

 Tyler Ingold

 Riley Jessup

 Hudson Lachat

 Dean Lawlis

 Jordan Micallef

 Cooper Randall

 Mitchell Smith

 

 U11 Girls Representative Team

Head Coach - Rod Bailey 

Chloe Aitken

Larissa Atkins

Payten Feeney

Myah Kumar

Paige Lemon 

Summer Lowe

Isabella Miller

Jordyn Saunby

Chelsea Shanahan

Lily Warren

Jayla West

 Alisha Whitaker

U13 Boys Representative Team

Head Coach - Oliver Lachat

 

Beau Atkins

 Thomas Benton

 Jules Bridgland

 Thomas Connell

 Owen Halliburton

 Brodie Jessup

 Xavier Lachat

 Jordan Micallef

 Bradley McCarthy

 Zane Palmer

Ethan Randall

 Noah Seddon

 

U13 Girls Representative Team

Head Coach - Rod Bailey

 

Larissa Atkins

Alyssa Hughes

 Rhiannon Ingold

 Chelsea Lemon

 Veronica Lloyd-Williams

 Veronica Mark

 Isabella Miller

 Addison Mitchell

 Cassidy-Jaide Reveco

 Ciara Saunby

Kaila Webb

 Jamie-Leigh Young

 

U15 Boys Representative Team

Head Coach - Allison Connell

 

Oscar Atkins

 Jayden Beckwith

 Brandon Berenger

 Matthew Bonnice

 Jackson Bury

 Nicholas Bury

 Cooper Easthorpe

Evan Halliburton

 Xavier Lachat

 Bradley McCarthy

 Markus Robar

 Noah Seddon

 

U15 Girls Representative Team

Head Coach – Peter Rainer

Alannah Britton

Anais Easthorpe

Breanna Feeney

Keira Field

Kaili Hayward

Maddison Hoole

Maddison Krahe

Olivia-Jane Reveco

Arabella Rice

Kaitlin Shaw

Jessica Smith

Sarah Webb

U17 Boys Representative Team

Head Coach – David Garland

Oscar Atkins

Patrick Beach

Brock Beckwith

Brandon Berenger

Daniel Cheung

Ethan Field

Jeremy Garland

Markus Robar

Xander Ruggeri

Hayden Shaw

Cooper Tankard

Reece Whatman

 

U17 Girls Representative Team

Head Coach - Danny Robinson

Georgia Barton

Alyssa Conley

Breanna Feeney

Demi Field

Emma Hunt

Loren McNeill

Antonia Medcalf

Bridie Murphy

Reese Robinson

Zoe Saunby

Jordan Smith

Ashley Wright

 

U19 Mens Representative Team

Head Coach - David Garland

 Matthew Beach

 Patrick Beach

 James Cheung

 Ethan Field

Jarred Garland

Jeremy Garland

Alex Gutteridge

 Davis Haworth

 Lachlan Iredale

 Xander Ruggeri

Hayden Shaw

 David Young

 

U19 Ladies Representative Team

Head Coach - Michael Medcalf

Georgia Barton

Georgia Britton

Alyssa Conley

Cheyne Easthorpe

Breanna Feeney

Jenna Fisher

Amber Frost

Isabelle Lachat

Bridie Murphy

Reese Robinson

Blaise Stafford

Shaylan Whatman

Ashley Wright

Zara Yari

Mens Open Representative Team

Ladies Open Representative Team

Head Coach : Loretta Watts

 Georgia Barton

 Georgia Britton

 Rochelle Coull

 Cheyne Easthorpe

 Emma Grant

 Rachelle Gutteridge

 Isabelle Lachat

 Caitlin Michels

 Eliza Murphy

 Jasmine Peters (V/Capt)

 Taylah Tsitsikronis (Capt)

 Shaylan Whatman

 Stephanie Watts

 Zara Yari

 

O35's Mens Representative Team

 

Head Coach: Justin Saunby

Trent Atkins

Rod Bailey

Shane Barton

Tim Britton

David Garland

Wayne Grant

Oliver Lachat

Jason Little

Jeffrey Moon

Peter Rainer

Kevin Randall

Matt Smith

Andrew Webb

Phil Wright

 

O35's Ladies Representative Team

 

Head Coach – Allison Connell

 

 Kesha Atkins

 Kelly Bald

 Sandie Brockway

 Joanne Buchanan

 Leanne Bury

 Kristy Coutis

 Heather Elliott

 Alesha Fornari

 Tanya McNeill

 Toni Mitchell

 Laura Porter

 Rhonda Schultz

 Anne Tagaloa

 Robyn Webb

 

 

 

 

PCSA Affiliated Clubs

Grounds Condition

SOFTBALL DIAMONDS ARE

OPEN
17th July 2018

BUT!!
Avoid any construction you can see ongoing...



Whats Coming Up?

Upcoming Events!


PCSA 2018/19 Fastpitch
Season Begins
15th September

Under 15's Girls State
15th - 16th September
BISP

Under 15's Boys State
22nd - 23rd September
BISP

Open Ladies State
29 Sep - 01 Oct
Newcastle

Blue Blaze Boys
4th - 5th October
BISP

Blue Blaze Girls
10th - 12th October
BISP

U13 Boys and Girls State
03rd - 04th Nov ember
Manly

Open Mens State
24th - 25th November
BISP

 

 

--ABOVEADS--

NSW Softball Calender

Photo Gallery