2016 Representative Teams

2016 Representative Players

 

U11 Girls Representative Team

 Head Coach – Rod Bailey

 Larissa Atkins

Kayla Gill

Cassidy-Jaide Reveco

Amy Robinson

Ciara Saunby

Kaila Webb

Jamie-Leigh Young

Ashlie Williams

Abby White

Veronica Mark

Addison Mitchell

Kiara Parkinson

 

U11 Boys Representative Team

Head Coach – Craig Woodland

Thomas Connell

Beau Atkins

Owen Halliburton

Dawson Hayward

Zane Palmer

Xavier Lachat

Noah Seddon

Bradley McCarthy

Brodie Jessup

Declan Sullivan

Cooper Randall

Ethan Randall

 

U13 Girls Representative Team

Head Coach - Loretta Watts

Alannah Britton

Kaili Hayward

Olivia-Jane Reveco

Sarah Webb

Jessica Smith

Keira Field

Arabella Rice

Maddison Hoole

Anais Easthorpe

Jorja Ryan

Breanna Feeney

Ruby Wallace

 

U13 Boys Representative Team

 

Head Coach - Roger Lucas

 

 

 

Oscar Atkins

Jayden Beckwith

Brandon Berenger

Jackson Bury

Nicholas Bury

Cooper Easthorpe

Evan Halliburton

Marshall Hope

Bradley McCarthy

Riley Murray

Markus Robar

Spencer Ruggeri

 

 

U15 Girls Representative Team

Head Coach - Greg Watts


Georgia Barton

Alyssa Conley

Breanna Feeney

Demi Field

Bryleeh Henry

Bridie Murphy

Monique Rice

Reese Robinson

Alex Ryan

Jordan Smith

Ruby Wallace

Ashley Wright

 

 

U15 Boys Representative Team


Head Coach - Peter Rainer



Patrick Beach

Brock Beckwith

Jackson Bury

Lachlan Curry

Ethan Field

Jeremy Garland

Nickolas Mitchell

Xander Ruggeri

Christopher Rutherford

Hayden Shaw

Cooper Tankard

Reece Whatman

 

U17 Mens Representative Team

Head Coach – David Garland

Matthew Beach

Thomas Cass

James Cheung

Ethan Field

Jarred Garland

Lachlan Iredale

Alexander Little

Haiden-Jesse Reveco

Joshua Wickens

Charlie Cannon

Jeremy Garland

Luke Donoghue

 

U17 Ladies Representative Team

Head Coach – Bianca Abrahams

Georgia Barton

Georgia Britton

Taylor Curtis

Cheyne Easthorpe

Jenna Fisher

Amber Frost

Erin Kilner

Georgia Murray

Isabelle Lachat

Chloe Tanti

Shaylan Whatman

Zara Yari

 

U19 Ladies Representative Team

Head Coach – Alan McNulty

Claire Alessi

Robyn Bailey

Courtney Birksmith

Georgia Britton

Jordan Cass

Emily Dunn

Cheyne Easthorpe

Jenna Fisher

Amber Frost

Emma Grant

Eliza Murphy

Rachael Sharp

Shaylan Whatman

 

U19 Mens Representative Team

Head Coach – Ross Lanaghan

Matt Beach

Steven Cannon

Thomas Cass

Nathan Corrigan

Jacob Donaldson

Corey Earl

Jarred Garland

Shaun Lanaghan

Alex Little

Haiden-Jesse Reveco

Josh Wickens

Tom Zeylemaker

 

Over 35's Ladies Representative Team

Head Coach - Darren Cox

Darlene Alessi

Kesha Atkins

Kelly Bald

Jo Biondi

Jo Buchanan

Carolyn Burton

Leanne Bury

Leah Conn

Allison Connell

Tanya McNeill

Laura Porter

Jenny Ruki

Teena Whiteside

Renee Withers

Leonie Young

 

Over 35's Mens Representative Team

Head Coach - Tracy Gill

Rod Bailey

Shane Barton

Tim Britton

Mark Dyer

Oliver Lachat

Jason Little

Daniel Murphy

Russell Murray

Justin Saunby

Matthew Smith

Troy Smith

Phil Sutton

Andrew Webb

Bradley Withers

 

Open Ladies Representative Team

Head Coach - Loretta Watts

Bianca Abrahams

Rochelle Coull

Teagan Fisher

Emma Grant

Rachelle Gutteridge

Chelsea Leeks

Caitlin Michels

Eliza Murphy

Jasmine Peters

Rachael  Sharp

Taylah Tsitsikronis

Stephanie Watts

Kimberley Wright 

Natasha Young

 

Open Men's Representative Team

Head Coach - Joanne Buchanan

Wayne Warren

Danny Robinson

Shaun Lanaghan

Steven Cannon

Cody Hunt

Bradley Dunn

Mitchell Seymonsbergen

Shane McIntosh

Peter Rainer

Benjamin Kelly

Nic Shaw

Jacob Garland

Angus Johnson

Michael Kerr

Darren Cox

 

 

 

 

Grounds Condition

SOFTBALL DIAMONDS ARE

OPEN

18 DECEMBER 2017

 

 

Panther Cup

Panther Paws

18th March 2018

U11 Teeball Gala Day.

30th Anniversary!

Club Duties

Fixture Book 2017 / 18 

Contains PCSA Rules etc
UPDATED 29th Nov - changed to PDF File

Canteen Roster 2017 / 18

 Listing for when each Club has Canteen Duty

Diamond Setup Roster 2017 / 18

 Listing for Which Club is responsible for which Diamonds Setup
(updated 24 Sep 17)

Umpire Roster 2017 / 18

 Umpire Roster for the upcoming season
(Updated 1440hrs 13 Oct 17)

Fixtures and Ladders

Team Draws and Field Allocation for the Season
(Updated Div 4 Ladies 04 Sep 17)

 

 

Whats Coming Up?

Representative Championship Dates

Under 13's Girls State Championship

 BISP 11-12 November

Under 13's Boys State Championship

BISP 18-19 November

 

PCSA Affiliated Clubs

--ABOVEADS--

Home Plate

--ABOVEADS--

NSW Softball Calender

Photo Gallery

REGISTRATION

This is for Registrations DIRECT to the Association ONLY.

If you wish to Play in the PCSA 2017/18 Season you MUST Register with a Club.

Officials, such as Umpires, Scorers, Reps Managers may also use this Form.