AM Premiers by Grade

Division 1    
1964 Beaumont Golds 1965 Wahroonga Red Gums
1966 Wahroonga Red Gums 1967 Thornleigh Public School
1968 ARL Dragons 1969 Lindfield East
1970 Lindfield East Hurricanes 1971 Mt Colah Waratahs
1972 HRSL Chicks 1973 Beaumont Road Falcons
1974 Mt Kuring-gai Satellites 1975 Beaumont Road Falcons
1976 Wahroonga Lions 1977 Wahroonga Lions
1978 Wahroonga Lions 1979         Unknown
1980 Saints 3 1981 Saints 2
1982 Killara Mistrals 1983 Epping YMCA Cobras
1984 Epping YMCA Scorpions 1985 Kissing Point Red Sox
1986 CC`s 1987 Neutral Bears Pandas
1988 Neutral Bears Pandas 1989 St Ives
1990 Killara Whirlwinds 1991 Killara Whirlwinds
1992 Neutral Cubs 1993 Killara Whirlwinds
1994 Kissing Point Red Sox 1995 Kissing Point Ruby Sox
1996 Kissing Point Ruby Sox 1997 Kissing Point Ruby Sox
1998 Kissing Point Ruby Sox 1999 Killara Hawks
2000 Killara Hawks 2001 Kissing Point Ruby Sox
2002 Chase Pee Wees 2003 Killara Hawks
2004 Killara Hawks 2005 Wahroonga Jaguars
2006 Wahroonga Jaguars 2007 Kissing Pt Ruby Sox
2008 Kissing Pt Ruby Sox 2009 Kissing Pt Ruby Sox
2010 Kissing Pt Ruby Sox 2011 Killara Hawks
2012 Killara Hawks 2013 St Ives Pindaris
2014 St Ives Pindaris (MP) 2015 St Ives Pindaris
2016 St Ives Pindaris 2017 Kissing Pt Ruby Sox
       
Division 1 White    
2007 Kissing Pt Yellow Sox      2008-17  
No comp                              
       
Division 2 Green    
    1963 Cheltenham Girls High
1964 Little Giants 1965 Little Giants
1966 Hornsby Girls High 1967        Unknown
1968 Kuring-gai High School 1969 Wahroonga Panthers
1970 Killara Cyclones 1971 Kissing Point Red Sox
1972 YMCA Cicadas 1973 Asquith Rugby League Sharks
1974 Kissing Point White Sox 1975 Mt Colah Wattles
1976 Hornsby RSL Piranhas 1977 Saints 4
1978 Kissing Point Red Sox 1979 Killara Falcons
1980 Saints 7 1981 Mt Colah Wattles
1982        Unknown 1983 Brigidine College
1984 Killara Falcons 1985 Killara Falcons
1986 Wahroonga Leopards 1987 Neutral Bears
1988 Kissing Point White Sox 1989 Forest Gypsies
1990 Forest Gypsies 1991 Chase Hawks
1992 Killara Hawks 1993 Kissing Point Black Sox
1994 Kissing Point Black Sox 1995 Kissing Point Blue Sox
1996 Kissing Point Black Opal Sox 1997 Killara Eagles
1998 Hunters Hill Devils 1999 Davidson Demons
2000 Wahroonga Leopards 2001 Kissing Point Opal Sox
2002 Wahroonga Leopards 2003 Wahroonga Wildcats
2004 Kissing Pt Opal Sox 2005 Kissing Pt Opal Sox
2006 Kissing Point Opal Sox 2007 Killara Ravens
2008 Killara Magpies 2009 Kissing Pt Sky Sox
2010 St Ives Melaleucas 2011 Wahroonga Blackcats
2012 Killara Ravens 2013 Wahroonga Bobcats
2014 Killara Ravens (MP) 2015 St Ives Kannoonas
2016 Thornleigh Hawks
2017 St Ives Wirras
       
Division 2 White    
1996 Chase Dragons 1997 Killara Ravens
1998 Chase Dragons 1999 St Ives Lynbaras
2000 No competition 2001 No competition
2002 Wahroonga Panthers 2003 St Ives Wanganellas
2004 Chase Wallabies 2005 Chase Wallabies
2006 Chase Dragons 2007-11 No competition
2012 St Ives Bimburras 2013 No competition
2014 No competition 2015 Kissing Pt Pink Sox
2016 St Ives Delawares
2017 Kissing Pt Pink Sox
       
U14      
2007 St Ives Timbarras                                 
       
       
Division 3/Green    
1964 St Ives Kavals 1965 Asquith Girls High
1966 Kuring-gai High  1967 Wahroonga Panthers
1968 Epping YMCA Hornets 1969 Cumberland High
1970 Neutral Bay Jabberwockie 1971 Epping YMCA Beetles
1972 Lindfield East Hurricanes 1973 Mt Colah Waratahs
1974 Epping YMCA Creadas 1975 Mt Colah Waratahs
1976 Wahroonga Tigers 1977 Epping YMCA Hornets
1978       Unknown 1979 Saints 8
1980 Kissing Point Yellow Sox 1981 Saints 4
1982 Lindfield East Comets 1983 Epping YMCA Wasps
1984 Epping YMCA Wasps 1985 Mt Colah Banksias
1986 Forest Rovers 1987 Kissing Point White Sox
1988 Neutral Cubs 1989 Kissing Point White Sox
1990 Kissing Point White Sox 1991 Davidson Deers
1992 Wahroonga Bobcats 1993 Killara Eagles
1994 Kissing Point Young Blue Sox 1995 Kissing Point Stripe Sox
1996 Killara Currawongs 1997 Davidson Demons
1998 Wahroonga Wildcats 1999 Auburn Grey Devils
2000 Chase Wallabies 2001 Kissing Point Emerald Sox
2002 St Ives Wanganellas 2003 Killara Currawongs
2004 St Ivs Timbarras 2005 Killara Kurrawongs
2006 St Ives Melaleucas 2007 Kissing Pt Emerald Sox
2008 St Ives Melaleucas 2009 Killara Currawongs
2010 St Ives Timbarras 2010 Killara Currawongs
2011 Killara Currawongs 2012 Killara Currawongs
2013 St Ives Bimburras 2014 KP Navy Sox (MP)
2015 St Ives Alkiras 2016  Killara Currawongs
2017 St Ives Bimburras    
       
Division 3 Reserve/White    
1994 No competition           1995 Killara
1996 No competition           1997 No competition
1998 No competition           1999 Kissing Point Emerald Sox
2000-13 No competition 2014 St Ives Otakis (MP)
2015 KP Navy Sox 2016-17 No competition
       
Division 4 (Modball Division 1)    
1962 Asquith 1963 Asquith
1964 St ives 3 1965 Mt Colah Waratahs
1966 Kissing Point 2 1967 Epping YMCA Ladybirds
1968 Beaumont Road 1969 Thornleigh Sparrows
1970 Epping YMCA Ladybirds 1971 Epping YMCA Ladybirds
1972 Thornleigh Hawks 1973 Wahroonga Leopards
1974 Wahroonga Bobcats 1975 Saints 8
1976 Asquith Rugby League Seagulls 1977 Killara Typhoons
1978 Loreto 4 1979 Wahroonga Leopards
1980 Wahroonga Ocelots 1981 Asquith Cygnets
1982 Roseville College 1983 Asquith Cygnets
1984 St Ives 9 1985 St Ives 8
1986 Forest Giants 1987 Kissing Point Pink Sox
1988 Mt Colah Bluebells 1989 Forest Bunyips
1990 Forest Deers 1991 PLC
1992 PLC 1993 Kissing Point Short Sox
1994 Wahroonga Wildcats 1995 Davidson Forest Devils
1996 Wahroonga Wildcats 1997 Chase Geckos
1998 Kissing Point Gold Sox 1999 Chase Geckos
2000 Wahroonga Bobcats 2001 Wahroonga Wildcats
2002 Killara Kookaburras 2003 Kissing Point Gold Sox
2004 Wahroonga Bobcats 2005 Kissing Pt Gold Sox
2006 Killara Kookaburras 2007 Kissing Pt Gold Sox
2008 Wahroonga Bobcats 2009 St Ives Ilukas
2010 Wahroonga Bobcats 2011 Wahroonga Bobcats
2012 No Competition 2013 Wahroonga Cubs
2014 No Competition 2015-17 No competition
       
Division 5 (Modball Division 2)    
1992 Chase Geckos 1993 Wahroonga Bobcats
1994 Forest Finches 1995 PLC
1996 Chase Kookaburras 1997 Kissing Point Lime Sox
1998 St Ives Wanganellas 1999 Kissing Point Lime Sox
2000 Killara Kestrels 2001 PLC
2002 Wahroonga Koolcats 2003 PLC
2004 PLC 2005 Killara Kestrels
2006 Wahroonga Koolkats 2007 Chase Kookaburras
2008 PLC 2009 Chase Kookaburras
2010 Wahroonga Topcats 2011 KP Gold Sox
2012 KP Gold Sox 2013 Thornleigh Kingfishers
2014 St Ives Ilukas (MP) 2015 Killara Kookaburras
2016 Wahroonga Alicats
2017 Kissing Pt Gold Sox
       
T-Ball Division 1    
1992 Chase Koalas 1993   Unknown
1994 Wahroonga Cubs 1995 St Ives Yarralumlas and Chase Wagtails
1996 Killara Fireballs 1997 Wahroonga Alicats
1998 Wahroonga Alicats 1999 Kissing Point Pearl Sox
2000 Kissing Point Pearl Sox 2001 Killara Fireballs
2002 Wahroonga Alicats 2003 Kissing Point Candy Sox
2004 Killara Fireballs 2005 Wahroonga Alicats
2006 St Ives Alkiras 2007 Wahroona Alicats
2008 Killara Fireballs 2009 Killara Fireballs
2010 Killara Fireballs 2011 Wahroonga Alicats
2012 Wahroonga Alicats 2013 Wahroonga Kitcats
2014 Wahroonga Alicats (MP) 2015 St Ives Torokinas
2016   2017 No competition
       
T-Ball Division 2    
1996  Unknown 1997 Chase Koalas      
1998 Chase Koalas 1999 St Ives Delawares
2000 Killara Rollerballs 2001 Chase Possums
2002 Chase Possums 2003 Killara Rollerballs
2004 St Ives Toolangs 2005 Wahroonga Kittens/St Ives Ilukas
2006 No Trophy Awarded 2007 Chase Possums
       
T-Ball Division 3    
1996 Killara Cannonballs 1997 Chase Wagtails
1998 Wahroonga Kit Kats 1999 Killara Cannonballs and Chase Wagtails
2000 Chase Wagtails 2001 No trophy awarded

NSDSA 2017 AGM - PROPOSED CONSTITUTION

NOTICE OF 2017 AGM,

PROPOSED NEW CONSTITUTION &

EXPLANATORY NOTES

Image result for constitution clip art

  

Important deadlines for the AGM

Forms to apply for membership of NSDSA Inc, to nominate for the NSDSA Committee and for Proxy Voting can be obtained from the NSDSA website, Club Secretaries or NSDSA Secretary.

All nominations for membership of NSDSA Inc. and for Committee positions must be received by the NSDSA Secretary no later than 8pm on Monday 27 November 2017.

Proxy Voting forms must be received by the NSDSA Secretary no later than 4 December 2017. 

Please note that only members of NSDSA Inc can vote at this AGM or nominate for Committee.

PO Box 950 ST IVES, 2075

Ph:   0405 762 245

Email:  nsdsa@ozemail.com.au

 

 

NSDSA COMMITTEE 2016/2017

PRESIDENT

Geoff DAY

SECRETARY

Rob ARMSTRONG

TREASURER

John KAVANAGH

VP COMPETITION  

Lynne TOWNSEND 

VP FACILITY

Graham HOLLIS

VP REPS

Laura OVENS

VP RECRUITMENT

Adam HUXLEY

Want to change details in your online record ......

Photo Gallery