2006/07 Sailor & Volunter of the Year Profiles

 

  

Sailor of the Year ~ 2006/07 Season
The Thomas G. Flint Memorial Trophy:

Joint Winner:  Geoff Boettcher

Nominated by:  Cruising Yacht Club of South Australia

 


2006/07 Achievements:

1st       ~   2007 Skandia Geelong Week Regatta, IRC Division

1st       ~   Australian Keelboat Championship, Race 1 (Geelong Week)

3rd       ~   2006 Sydney Hobart Yacht Race, IRC Division C

10th     ~   2006 SydneyHobart Yacht Race, Line position

2nd       ~   2006 HamiltonIsland Race Week, IRC Division A

3rd       ~   Australian Keelboat Championship, Race 3 (Sydney - Gold Coast Race)

1st       ~   2006 Premiers Cup Regatta

1st       ~   2006/07 Musto IRC Offshore Championship

1st       ~   2007 Port Lincoln Race Week, PHS Division

2nd       ~   2007 Great Southern Regatta, IRC Division

Other achievements:

? Geoff is the owner/driver of Hardy?s Secret Mens Business, a Reichel/Pugh 46, which he transports around the country to attend major keelboat regattas including the Sydney Hobart Race and Hamilton Island Race Week.  

? He competes as a owner/helmsman at the highest level; often against professional helmsmen with professional teams.

? Geoff?s philosophy is to nurture local sailing talent and to that end most of his crew are SA sailors, who have honed their skills aboard Secret Mens Business in SA racing.

? ?Secret Mens? has been a notable as springboard for many SA sailors including Nick Bice, who crewed aboard ABN Amro 2 in the last Volvo Round the World Race and also CYCSA Crewperson of the Year - Silas Nolan.

? Geoff has regularly made his boat available during twilight racing to assist Yachting SA to host sponsors and guests.

 

Joint Winner:   Alexander (Sandy) Higgins

Nominated by:  International 505 Association & Brighton & Seacliff Yacht Club         

 


2006/07 Achievements:

3rd   ~    International 505 World Championship

2nd  ~    International 505 Australian Championship

These regattas were contested with a very competitive fleet including professional sailors and of the top 20 crews most were current World, Home Country and/or Australian Champions and there were several Olympic sailors.

Other achievements:

? Sandy was also a driving force behind the organisation of the National and World Championship regattas; assisting the committee with the sponsorship, merchandising plus ensuring that the regattas were conducted in a professional manner.

? Sandy was also instrumental in organizing training prior to the Worlds for all South Australia 505 class members.

? Sandy is passionate about kids learning to sail and is also involved in junior sailing at Brighton & Seacliff YC.

 

Nominee:  Tom Crabb         

Nominated by:  Cruising Yacht Club of SA
 
6th   ~     Melbourne to Osaka Double Handed Yacht Race, Outright

2nd  ~      Melbourne to Osaka Double Handed Yacht Race, Racer Class Division C

2006/07 Achievements:

? In 2007, Tom sailed his yacht ?Southern Light? in the 6th Melbourne to Osaka Double Handed Yacht Race.  This race, held every 4 years, is the longest non-stop double handed race in the world, spanning approx 5,500 miles from Melbourne to Osaka, Japan. 

? Tom purchased ?Southern Light?, an Adams 11.9 in 2004 and after major modifications, designed and constructed by Tom, Southern Light was re-launched in February 2007 a few weeks before the race start.

? Tom sailed to Melbourne with modifications still to be done and with last minute assistance from family and friends, Tom and crewmate Trent Justice crossed the start line in Port Phillip Bay in the fleet of 15 boats.

? Southern Light was one of the smallest and by far the narrowest boat in the fleet; she also lacked some of the luxuries of the well financed campaigns.  After 3 days Southern Light was placed 5th, until rudder problems forced Tom and Trent into Bermagui for repairs.  Four days later they rejoined the race, but by then they were 400 miles behind their closest competitor and 1100 miles behind the leader.

? Within a week Southern Light was consistently sailing the greatest number of miles between radio schedules. Though sheer determination, Tom sailed through the fleet to finish 6th over the line and 2nd in Racer Class C Division. 

? Southern Light finished less than 24 hours behind the class winner and well ahead of several much larger boats. Tom and Trent completed the 5,500 mile race in just over 37 days.

Other achievements:

? Tom sailed in Holdfast Trainers, Sabres and Sharpies (1991 ? 1998).

? He sailed aboard Secret Mens Business for 4 seasons, including 2 Sydney Hobart races, and has competed several times in the Sydney to Southport Race and at Hamilton Island Race Week.

? During these regattas his results included a 1st placing in the Sydney to Southport crewing with Geoff Boettcher in a Sydney 38.

? Tom?s experience also includes crewing aboard Rager in the 1999 Sydney Hobart Race.

? Tom has assisted at the CYCSA on committee boats and in regatta organisation including the 2006 Dragon National Championship.

 

Nominee:  Paul Marsh        

Nominated by:  International 505 Association & Brighton & Seacliff Yacht Club         

 


2006/07 Achievements:

3rd   ~    International 505 World Championship

2nd  ~    International 505 Australian Championship

These regattas were contested with a very competitive fleet including professional sailors and of the top 20 crews most were current World, Home Country and/or Australian Champions and there were several Olympic sailors.

Other achievements:

? Paul assisted in the organisation of the National and World Championship regattas.

 

Nominee:  Emma Perkins  

Nominated by:     Adelaide Sailing Club
 
2006/07 Achievements:

3rd   ~     Australian Sharpie National Championship

1st   ~     Female Helm, Australian Sharpie National Championship

4th   ~     SharpieState Championship

4th   ~     HandicapSharpieState Championship

1st   ~     Female Sharpie State Championship

1st   ~     Adelaide Sailing Club - Club Championship

Other achievements:

? Emma is an excellent ambassador for the Australian Sharpie Class and a mentor to all female sailors, including SA youth sailors.

? Outside of sailing she is a violinist.

Youth Sailor of the Year ~ 2006/07 Season
The Thomas G. Flint Memorial Trophy

 

Youth Winner:  Todd Hughes

Nominated by:  Adelaide Sailing Club
 

2006/07 Achievements:

3rd   ~     SA LaserState Championship (Outright)

1st   ~     Junior, SA Laser State Championship

8th   ~     Australian Laser Championship, Silver Fleet (in Hobart)

10th~     Sydney International Regatta, Laser Silver Fleet

17th~     Sail Brisbane, Laser Class

9th   ~     Go for Gold (Melbourne), Laser Class

30th~     Sail Melbourne Olympic Classes Regatta, Laser Class

6th   ~     Adelaide International Regatta, Laser Class

6th   ~     Australian OK Dinghy Championship (Outright)

1st   ~     Junior, Australian OK Dinghy Championship

2nd  ~     SA OK Dinghy Championship (Outright)

1st   ~     Junior, SA OK Dinghy Championship

Other achievements:

? Todd has competed with distinction across the country in one of the toughest of classes, the Laser Full Rig, sailing at International, National, State and Club events against the most experienced senior and Olympic sailors. Many of these events were International Grade 1 events attracting the highest ranked competitors from both Australia and overseas.  He still qualifies as a Junior.

? Todd borrowed an old OK Dinghy and sailed in the Australian OK Dinghy Championships, finishing 6th and winning the Junior Trophy.

? He sailed as crew in the 2006/07 SA Etchells Class Championships

? He competed as crew in the 2007 Fred Neil Match Racing Championship

? Todd is a member of the SASI High performance squad.

? He coaches younger sailors especially in the International Cadet Class where he is a significant role model. 

? Todd also teaches within the Adelaide Sailing Club, sailing school programs and volunteers his coaching services within the Junior Development program at the Adelaide Sailing Club.

 

Nominee:  Adam Common

Nominated by:  LargsBay Sailing Club
 

2006/07 Achievements: in

1st   ~     12ft Cadet Dinghy National Championship

1st   ~     SA 12ft Cadet Dinghy Championship

2nd  ~     2006 Port Line Cup, Keelboat Division 1, Skipper

Adam crewed aboard Hardy?s Secret Mens Business in 2006/07 season

1st   ~     2007 Skandia Geelong Week Regatta, IRC Division

1st   ~     Australian Keelboat Championship, Race 1 (Geelong, Week)

1st   ~     2006 Premiers Cup Regatta

3rd   ~     Australian Keelboat Championship, Race 3 (Sydney - Gold Coast Race)

Other achievements:

? At Largs BaySC, Adam won the Dan O'Halloran Trophy for best boat in club

, Adam won the Andrew Linacre and the Jock Sturrock Memorial Races at the 2007 12ft Cadet Stonehaven Cup Regatta.

? He skippered a 40ft keelboat in the 2006 Port Line Cup finishing 2nd in Division 1.

 

Nominee:  Lauren Thredgold

Nominated by:  Adelaide Sailing Club

 

2006/07 Achievements:

35th~     International Cadet Class World Championship in Hungary (Crew)

8th   ~     International Cadet Class Australian Championship in Hobart (Skipper)

1st   ~     Girl Skipper International Cadet Nationals in Hobart

1st   ~     SA International Cadet Championship

1st   ~     Girl skipper, SA International Cadet Championship

2nd  ~     SA Youth Championship, International Cadet class

5th   ~     Australian Youth Championship (Hobart), International 420 class

2nd ~     Australian Youth Championship, International 420 class, Female

13th~     International 420 Australian Championship

4th   ~     Female, International 420 Australian Championship (Hobart)

2nd  ~     SA International 420 Championship

8th   ~     Adelaide International Regatta, International 420 class

Other achievements:

? Lauren qualified for the International Cadet Class Australian Team to compete in the World Championship in Wales but declined to sail in International 420 class events

? SA Training Squad member for SA Australian Youth Olympic Team

? Member of Shoot the Breeze SA Youth Squad 2006 and 2007

 

 Volunteer of the Year ~ 2006/07

James Boucaut Award for Service to Yachting

 

 

 Nominee:    Langdon Hamlyn

N    Nominated by:   Royal SA Yacht Squadron

 

     2006/07 Achievements:

  •      Langdon joined the RSAYS in 2005 and own and sails a small trailer sailer named “Toy Yot”
  •   Langdon has been co-opted to the RSAYS Racing Committee and his role is to assist with race programming.
  •   He works on race days by driving the mark laying boat, “Natani” and has been training other volunteers. He also assists the official boat taking finish times and with radio monitoring of the fleet.
  •   Langdon has a passion for photography and has become the official photographer for RSAYS, CYCSA, PASC and TSASA events.
  •   Langdon has also joined the RSAYS Newsletter Committee and uses his computer skills to assist with production of the Squadron Quarterly and the monthly Squadron E-Bulletin.
  •   Langdon is also editor of the TSASA magazine, “The Bilgewater”.
  •   “Flotilla for Kids” an charity event in boats for Children with Cancer is held each year in February. Langdon has taken on the role of ‘Fleet Controller” and aboard his JetSki dressed as a Clown, he entertains and supervises the large fleet of participating boats as they motor from RSAYS to Port Adelaide.
  •   Langdon provides dolphin and sea lion watching cruises in the Port River aboard “Natani” for children from CARA.

  Other achievements:

  •   Langdon (again on his jet ski) provides mark laying and boat recovery services for the SA Remote Control Yacht fleet when they sail in the RSAYS basin.
  •   Langdon has also become the RSAYS club gardener.

 

 Yachting SA President's Award ~ 2006/07
for Service to Yachting in South Australia

 

 

 Joint Winner:  Margaret Ashton                     

N   Nominated by:  Sailability SA

 

  •  Margaret’s involvement in Sailability began with the introduction of the Access Dinghy to South Australia the early 90’s. Margaret in turn introduced the Access Dinghy to SPARC, who in turn funded the acquisition of boats at Glenelg Sailing Club and the rest is history
     Margaret is the current Secretary of Sailability SA, preparing the minutes in an organized and timely fashion.
  •  Margaret is an active member of the Yachting SA Sailability country promotion team traveling to Pt Augusta and Whyalla with the Access dinghies to ensure that persons with a disability can go sailing in the Spencer Gulf.
  •  Margaret was a volunteer at the Access Class 2007 Australian and International Championship held at Adelaide Sailing Club over the four days of the Easter long weekend.
    She was there at registration, filling show bags, familiarizing disable sailors with Adelaide Sailing Club and helping people to register. For the three days of sailing Margaret was the pontoon marshall, making sure each sailor knew which boat they were sailing, helping sailors with life jackets and sunscreen, keeping wheelchairs and crutches out of the water and keeping track of who was supposed to be where, when.
    All this support in several different accents and languages.
  • Margaret was one of the foundation members of Sailability Port Adelaide (Sailing Club) and the disability equipment and service adviser to the Sailability program
  • Margaret was attracted to became involved in Sailability at the naming of the first Access dinghy in 1995 at Holdfast Bay Yacht Club
  •  She has a “can do” approach towards persons with a disability, encouraging sailors to learn to sail independently and to enjoy the  heightened self-esteem that comes with learning a new skill. Margaret’s attitude of “you can do it, I’m not going to do it for you” encourages sailors to try a skill that they never thought they could learn.
  •  Margaret’s warm, friendly nature is appreciated by sailors and colleagues alike.
  •  Margaret is the Minute Secretary at Port Adelaide Sailing Club
  •  Her other jobs include:
    - Assisting with Race Starts and Recording Finishing Times for club races
    - Taking telephone calls, keeping the kitchen clean and tidy,
    - Barmaid at the PASC Bar, plus sorting and storing bottles and cans
    - Making millions of cups of coffee for the “boys.”
    - Margaret was awarded 2006/07 PASC “Most Valued Club Member”.
 

 Joint Winner:     Don Barnett                  

N  Nominated by: Board of Yachting SA

 

    

 

  • Don’s involvement with sailing started as a 13 year old crewing on a VJ at Lake Bonney Sailing Club. He moved to Adelaide and sailed Heavyweight Sharpies and Dragons at the RSAYS with Laurie Deacon (who many of you may know) and won three State Championships.
  • In 1960 he moved to Glenelg SC and purchased his first boat, a Heavyweight Sharpie named “Shiralee” - sail number 58. Don introduced his son Craig to sailing at age 18 months during an Easter Regatta at Lake Bonney. Craig has been sailing ever since.
  •  Don was a foundation member and promoter of the 125 class in South Australia 
    Whilst working on his sharpie one afternoon, a head popped over the back fence and a neighbour, John Usher said, “G’day, what’ you doing?” So began a long relationship, which led to the birth of the 125 in South Australia.
  •   In 1973 John Usher was given a set of 125 plans by a friend who saw a 125 during a visit to Queensland. Don helped John to build the plywood boat. Soon Don had built two more 125s; both to racing standards and on trailers for approximately $1,000
    Don pioneered the introduction of the first fibreglass 125, which is now the favored construction method.
  • Victoria and Queensland were the only states with 125’s at that time, but those two states were quarrelling and wanted an ally for a 2 versus 1 vote. They both encouraged South Australia to form an Association.
  • The 125 Class, SA Division was formed after Don wrote the Constitution in the mid 70’s.
  • The 125 filled a need for sailors of that time, providing easy home construction using stitch and glue methods. Don assisted most builders by telephone and personal visit. The building instructions were re-written by Don and these are still in use nationally today.
  • A National Association was soon formed with Don writing the Constitution.
  • Don attended his first National Championship at Black Rock, Victoria in 1977-78 and finished 6th behind another Glenelg SC member, Brian Inns.
  • Over the next 30 years Don attended 10 Nationals – sailed in 7 and was pit crew to the family for the other 3. His best result was a 4th placing with son Craig when he was a 10 years old.
  •  He has held all official roles in the 125 Class Association over 34 years and ensured that the class developed a strong profile as a SA senior and youth class and has helped organise five National Championship Regattas.
  •  Don has won the South Australian Title seven times.
  •  He has been a long time member of the Adelaide and Glenelg Sailing Clubs providing his skills for coaching junior sailors and club administration
  •  Don supported the involvement of Emmanuel College student in the team sailing program at Adelaide SC and coached the College Sailing Team for six years.

 

Other activities

 

  • Don supported the involvement of Immanuel College students in the team sailing program at Adelaide SC.
  •   His main job was in the printing industry and it was natural for Don to become involved with production of the Yachting SA program.   Don has done the typesetting for the Yachting SA and event programs for many, many years, providing a sailor's perspective to their production.
  •  He introduced the concept of cost neutrality by selling advertising to offset production costs. This continues to this day. This concept was extended to the Glenelg and Adelaide Sailing Clubs.