Sailor of the Year - Honour Board

The YSA Sailor of the Year Trophy is named in honour of Tom Flint.

It is very worthy that the name of Tom Flint should be remembered in this way. Tom was a great character both physically and mentally, an enthusiastic sailor and a yachting administrator; both hard working and dedicated at all levels.

Tom’s foresight, and dedication to promote sailing in the 1940’s helped found Yachting SA and set this Association’s goals to advance sailing in this State and encourage our sailors and officials to play and officiate in our sport Nationally and on the World scene.

Tom Flint played an important role in sailing for many years.
His more prominent roles included:

  • A founding member of the SA Yacht Racing Assoc. in 1946 and the Association’s first Secretary.
  • Tom was President of the SA Yacht Racing Assoc. from 1958 to 1963.
  • A member of Yachting SA Racing Rules Committee holding the qualification of ISAF International Judge.
  • He was South Australian Delegate to the Australian Yachting Federation and an AYF Vice President and President.
  • Past Commodore of the Royal SA Yacht Squadron and the Somerton Yacht Club.
  • A supporter of junior sailing and the International Cadet Class in particular.
  • A Life Member of the SA Dragon Class and
  • In 1972, Tom was awarded Life Membership of Yachting SA

Yachting SA - Honour Board  

Sailor of the Year Award
& Youth Sailor of the Year

Thomas G. Flint Memorial Trophy

Season

Recipient's Name

Class Boat

Sailing/Yacht Club

2016/17

Damian Carey Int Mirror Henley Sailing Club

Youth SOY

Quinn Auricht Optimist Brighton & Seacliff YC

2015/16

Andy Dyer Keelboats/Melges Port Lincoln Yacht Club

Youth SOY

Alyssa Kelsey

Ben Hinks

Intl Cadet

Optimist

Port Lincoln Yacht Club

Adelaide Sailing Club

2014/15

Peter Dunk Mosquito Catamaran Lake Bonney Yacht Club
Youth SOY 

Alex Higgins

Jalina Thompson-Kambas

Optimist

Fireball

Brighton & Seacliff YC

Adelaide Sailing Club

2013/14

St Joseph's School
Sailing Team
Pacer   Pt Lincoln YC

Youth SOY 

 Matt Meaney  Optimist Brighton & Seacliff YC 

2012/13

Malcolm Higgins

Aus Sharpie  Brighton & Seacliff YC

Youth SOY 

Mikayla Thompson 
 Laser 4.7 Adelaide SC 

2011/12

Robin Inns &
Joel Coultas
International Fireball Adelaide Sailing Club
Youth SOY

Ben Knoop

Laser 4.7 Port RiverSailing Club

2010/11

Geoff Boettcher Keelboat Cruising Yacht Club  of SA
Youth SOY
Sean Keen & 
Oscar Mitton

International Cadet

Adelaide Sailing Club

2009/10

Andrew Saies

 Keelboat Cruising Yacht Club  of SA
Youth SOY Lauren Thredgold International 420 & 470 Adelaide Sailing Club

2008/09

Todd Hughes

Laser Adelaide Sailing Club
Youth SOY
Lauren Thredgold &
Megan Soulsby
International 420 Adelaide Sailing Club

2007/08

Craig McPhee &
Gillian Berry

Tasar

Somerton Yacht Club

Youth SOY
Lauren Thredgold &
Megan Soulsby

International 420

Adelaide Sailing Club

2006/07

Alexander Higgins
Geoff Boettcher
Intl 505
Keelboat
Brighton & Seacliff YC
Cruising Yacht Club  of SA
Youth SOY

Todd Hughes

 Laser /  OK Dinghy

Adelaide Sailing Club

2005/06

Craig McPhee

Tasar

Somerton Yacht Club

Youth SOY:

Todd Hughes

Intl Cadet /  Laser

Adelaide Sailing Club

2004/05

Craig McPhee

Tasar

Somerton Yacht Club

Youth SOY:

Chris Martin

International Cadet

Adelaide Sailing Club

2003/04

Brett Young

International Fireball

Adelaide SC and CYCSA

Youth SOY:

Chris Martin

International Cadet

Adelaide Sailing Club

2002/03

Craig McPhee

Tasar

Somerton Yacht Club

Joint Winner

Brett Young

International Fireball

Adelaide SC and CYCSA

Youth SOY:

Chris Martin

International Cadet

Adelaide Sailing Club

2001/02

Vince Lamond

Keelboat

Cruising Yacht Club of SA

Youth SOY:

Shane Hughes

International Cadet

Adelaide Sailing Club

2000/01

Kevan Pearce

Keelboat

Cruising Yacht Club of SA

Youth SOY:

Shane Hughes

International Cadet

Adelaide Sailing Club

1999/2000

James Sage

Taipan Catamaran

Adelaide Sailing Club

1998/99

Grant Geddes &
Craig Watkin

Intl 14ft Skiff

Adelaide Sailing Club

1997/98

Brett Young

Olympic 49ers

Brighton & Seacliff YC 

1996/97

Port Lincoln High School

School Team Sailing

Port Lincoln Yacht Club

1995/96

John Clifton

International Fireball

Glenelg Sailing Club

1994/95

Brett Young

Team/Dinghy/Keelboat Brighton & Seacliff YC

1993/94

Brett James

Olympic Star

Glenelg Sailing Club

1992/93

Port Lincoln High School

School Team Sailing

Port Lincoln Yacht Club

1991/92

Tom Lenthall

Windsurfing

Somerton Yacht Club

1990/91

Mark Soulsby

International 505

Grange Sailing Club

1989/90

Chris Tillett

International Fireball

Glenelg Sailing Club

1988/89

Scott Duncanson

Keelboats

Cruising Yacht Club of SA

1987/88

John Clifton

International Fireball

Glenelg Sailing Club

1986/87

Allan Hall

Hartley TS16

Glenelg Sailing Club

1985/86

Brett James

Olympic Laser

Glenelg Sailing Club

1984/85

Jim Howell

Keelboat

Royal SA Yacht Squadron

1983/84

Jeff Jones

Trailable Yacht

Wallaroo Sailing Club

1982/83

Chris Pratt

Olympic Finn 

Glenelg Sailing Club

1981/82

Chris Tillett

International Fireball

Glenelg Sailing Club

1980/81

Mark Soulsby

Australian Sharpie

Grange Sailing Club

1979/80

Jack Wasley

Club Administration

Grange Sailing Club

1978/79

Chris Tillett

Olympic 470

Glenelg Sailing Club