F11 Nationals - Day 1 ?FINALS SERIES?

by

Mark Long, PSSAC - Pt Stephens, Friday, 20 January 2012

The expected soueaster built just in advance of the 12noon start time, and the course was set in the center of Salamander Bay. The programme for the day was two races with the Gold Fleet start ahead of the Silver Fleet.

PORT  STEPHENS  SAILING & AQUATIC  CLUB.

The expected sou’easter built just in advance of the 12noon start time, and the course was set in the center of Salamander Bay.  The programme for the day was two races with the Gold Fleet start ahead of the Silver Fleet.   The Gold Fleet comprised the highest placed 44 boats after the Qualifying Series.

Finals Race 1.

GOLD FLEET:   It became quite obvious early into the first beat, that those that sailed left side from the pin end of the start line, won the double whammy of significant ebb tide current plus the 15 degree shift left in the wind.  Unfortunately for regatta frontrunner, 1373 Hammer Time Jack Buchan & Emma Jones, the right side led to a disastrous first mark position.

At the first windward mark the leader was  1382  MWD  Ash and Dan Heyworth, followed by their clubmate,  1327  Cheeky  Sam Holmes and Gracie Trigilone,  1263  Oscar  Kurt Hansen and Lindsay Pike from Gosford, then 1391  Bolt  Nicola Forbes-Smith from Avalon.  Also missing from the top group was the other regatta co-leader  1365  Whatever  Angus Willams and Jesse Lilley.

Oscar was able to run into second on the first downwind, and later on the next set of reaches Bolt moved into third position.  This was the order of finishing, followed by Cheeky, then  1340  XLR8  sailed by Matt Burke and Ben Carruthers.

Hammertime could only recover to 13th place, and his co-leader Whatever carded an 8th position, which opened up the overall standings for the regatta to date.

SILVER FLEET:  There was a similarly dominant performance as seen in the Gold Fleet, where the race leader set up a substantial lead towards the end of the first windward leg.

From there it was an all the way victory for  1390  Intrepid sailed by  Felix Daverio and Maxime Dupont.  Consistently chasing from second place was  1293  Relentless  Luke Alexander and Charlie Parry followed by  1394  Knott Now  Caitlyn Walmsley and Jessica Lawson.

 

Finals Race 2.   The SE  had built to 14 knots, and the tide was slack now for the second instalment of Finals.  The starter got them away at 1400 hours, with an even spread of Flyers across the entire course.

GOLD FLEET:   1391  Bolt  sailed by Nicola Forbes-Smith and Natasha Bryant lead the fleet by mark 1, to be just ahead of her younger clubmates, the Costanzo sisters, Clare and Juliet in  1294  K, who have shown remarkable improvement during the racing so far.  Then followed  MWD,  1374  Fired Up sailed by Maddy Clancy and Simon Boardman, and Hammer Time.  Now the charge was on, with Hammer Time moving up to third by the first leeward mark, and there appeared  1392  Ryan Wilmot and Simon Murnaghan jumping forward out of the main bunch.   By the second windward mark 1391 Bolt had maintained her lead, with Hammer Time now second, and 1392 third.  

Now for the screaming reaches ….. Hammer Time’s technique shot them to the lead before the wing mark, from where the race looked won.  But as Bolt went into the wing, her rudder pintles failed and this resulted in a retirement.   This opened the door for 1392 who kept closing on Hammer Time down towards the last leeward mark.   Never giving up, 1392 split tacks immediately which chanced to find him two little favourable shifts and this proved to be just enough for 1392 to cross the finish line in first, closely followed by Hammer Time.  The consistency of MWD and Oscar, resulted in them securing third and fourth placings respectively.   The young Costanzo sisters in K maintained their improved form to hold onto fifth.

SILVER FLEET:   Again, these newer F11  teams relished in their own race, as the fleet sailed in tight proximity.  This played out as a three way duel, with first mark leader  1295  Sparta sailed by Hanna Lanz and Islay Dumas closely tailed by  1394 Knott Now  Caitlyn Walmsley and Jessica Lawson, then 1389  Vite  Zac and Ella Davies.  Between these three boats the positions switched about, until the final two reaches, when Knott Now surged ahead to claim victory.  Second place went to Vite, just ahead of Sparta in third.

The new name we see after Finals day 1 in the Silver Fleet, is leader  Knott Now crewed by  Caitlyn Walmsley and Jessica Lawson.  Added to this list of emerging talent are six other boats that recorded a top five placing during these first two Finals races.

Gold Fleet at the end of today has a tight group of four boats which is now headed by Oscar on  19pts, followed by  MWD on 21pts, then previous front-runners  Hammer Time & Whatever still in touch just a couple of points behind.  Stay tuned in for the next day of competition.




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

2018 FLYING 11 NATIONALS

 

Sponsored by

2018 Gill Flying 11 National Championships 

Hosted by

Manly 16' Skiff Club

Dates: 13th - 19th January 2018

 

Home Page

 

2017 2018 NSW State Titles

2017-18 NSW State Championships

Round 1

Date 4th/5th November 2017

Location Port Kembla Sailing Club (PKSC)

Round 2

Date 17th/18th February 2018

Location Belmont 16ft Sailing Club (B16'SC)

For more information go to the :-

NSW State Championship Home Page

 

Newsletter Sign up

Subscribe to our mailing list

* indicates required
 
 
--ABOVEADS--

Flying 11 Nationals Sponsors