Largs Bay Sailing Club

Dan O'Halloran Memorial Trophy

Awarded in memory of past member Dan O'Halloran to the boat with the lowest total points 
from all 
club points races sailed at LBSC during the current season.  
Boats which are scored DNS or DNC in any race are scored points equal to the average number of boats, which qualified as a starter in all races sailed at Largs Bay during that season.

Year Helmsperson Boat Name Class of Boat
       
2016 / 2017 Rick Stockley Simplicity Sabre
2015 / 2016 Stephen Kretschmer Victims of Fashion Australian Sharpie
2014 / 2015  Carter Baker  Rush International Optimist
2013 / 2014  Brooke Gaffney  Radio Active International Optimist
2012 / 2013 Brooke Gaffney  Pocket Rocket International Optimist 
2011 / 2012 Matthew Carter Mini Mee International Fireball
2010 / 2011 Barry O'Toole Erk's Boat Australian Sharpie
2009 / 2010 Darryl Carter Issues International Fireball
2008 / 2009 Andrew Lloyd Chillisphere International Fireball
2007 / 2008 James Alm Heat Wave 303 Class
2006 / 2007 Adam Common T. E. Ward 12ft Cadet Dinghy
2005 / 2006 Gary Day Plywood Playground Trailer Sailer
2004 / 2005 Gary Day Plywood Playground Trailer Sailer
2003 / 2004 Nicholas Alm Blitz Holdfast Trainer
2002 / 2003 Tim Russell Chappy 12ft Cadet Dinghy
2001 / 2002 James Warnes OK Computers Laser (Full rig)
2000 / 2001 Matthew Neale Blitz Holdfast Trainer
1999 / 2000 No record - -
1998 / 1999 No record - -
1997 / 1998 No record - -
1996 / 1997 No record - -
1995 / 1996 No record - -
1994 / 1995 No record - -
1993 / 1994 Jarrod Chaplin Sirius Rainbow
1992 / 1993 Gary Day Kaos National E
1991 / 1992 Gary Day Kaos National E
1990 / 1991 John Woollatt Slippery When Wet Tasar
1989 / 1990 No record - -
1988 / 1989 Brenton O'Brien Hare Rainbow
1987 / 1988 Peter Corcoran Defiance II 12ft Cadet Dinghy
1986 / 1987 Cory Egglestone Aquarius International Cadet
1985 / 1986 M. Stanway Sundowner National E
1984 / 1985 Greg Keen Vengance Australian Sharpie
1983 / 1984 G. Anderson Katell N/R
1982 / 1983 Don Chaplin Sirius Rainbow
1981 / 1982 Don Donovan Apollo Hartley TS16
1980 / 1981 Greg Keen Kumali II Australian Sharpie
1979 / 1980 Peter Mogg Wings Australian Sharpie
 1978 / 1979  Rex Dix  Xellanon National E 
1977 / 1978 Keith Bevan Othello Sabre
1976 / 1977 Derek Hunsley Rebel Too Holdfast Trainer
1975 / 1976 Derek Hunsley Rebel Too Holdfast Trainer
1974 / 1975 Eric Bates Sundowner National E
 1973 / 1974  Rex Dix  Xellanon National E 
1972 / 1973 Kevin Curry Conservation International Moth
1971 / 1972 Stephen Kretchmer Swallow III Australian Sharpie
1970 / 1971 Rob Davy Aurora Rainbow
1969 / 1970 Phillip Wise Impact Heron
 1968 / 1969 Jeff Davy Blue Fin Holdfast Trainer
       
   If you can assist with
any missing records
Please phone John W.
0427 107 207
 
 
 
 


Support our Club Sponsors

Weather Information

Weather Information links for sailors
Click here for weather information

Sailing Events at LBSC

2017/18 LBSC Sailing Program
Opening
Day .. Sat, 7th Oct 2017
2017/18 Sailing Program .. View program

2017/18 NoR & Sailing Instructions
View the 2017/18 NOR and SIs

Major Regattas scheduled at LBSC
NS14 Natl Champ Dec 17- Jan 18 .. More Info
2018 Aust Day Regatta .. View Info & Results
Tasar Aust Champ Dec 18- Jan 19 .. TBA
View regatta list under
"Major Regattas" menu

Photo Gallery