Reserves BF

EDFL   RESERVES   BEST  &  FAIREST

 ( Gerald  Heenan  Medal )

 Year

Best & Fairest 

Player's Club 

 1954

 Graham Buckingham   Warragul Ind 
 1955  Frank Cahill  Buln Buln
 1956  Doug Marriott  Warragul Industrials 
 1957  Rob Barr  Noojee / Junction
 1958  Dennis Loh  Ellinbank
 1959  Ron Ablett
 Barry Bourke
 Drouin 3rds
 Neerim South
 1960  Noel Gregg  Hallora Strezlecki
 1961  Peter Rice  Drouin 3rds
 1962  Dave Phillips  Ellinbank
 1963  Kieran Heenan  Nilma Lillico 
 1964  Len Pratt
 Kevin Marrinan
 Ellinbank
 Warragul Industrials
 1965  Len Pratt  Ellinbank
 1966  Charlie Kuhnell  Neerim South
 1967  Frank Sorrell  Poowong 
 1968  Frank Sorrell  Poowong
 1969  Doug Andrews  Poowong
 1970  John Van Dooran  Nyora
 1971  Doug Andrews  Poowong 
 1972  Peter Kelly  Hallora Strezlecki
 1973  John Croft  Buln Buln
 1974  Kelvin Kelly  Neerim South 
 1975  Kelvin Kelly  Neerim South
 1976  Charlie Kuhnell  Neerim South
 1977  Stan Winterton  Ellinbank
 1978  Doug Elliott  Warragul Industrials
 1979  Max Cross  Ellinbank
 1980  Doug Elliott  Nilma Darnum 
 1981  Rob Walker  Buln Buln
 1982  Neville Ricardo  Nilma Darnum 
 1983  Peter Gallus  Bunyip 
 1984  John Gay  Catani
 1985  Jim Bennett  Ellinbank
 1986  Mick McArdle
 Darren Bishop
 Neerim South
 Buln Buln
 1987  Richard Price  Ellinbank
 1988  Steve Armour  Ellinbank
 1989  Gavin Spinks  Nyora 
 1990  John Kaljou  Nilma Darnum
 1991  Rob Nobelius  Ellinbank
 1992  Troy Wilson
 Steve Masterson
 Nyora
 Buln Buln
 1993  Garry Edney  Neerim South
 1994  Jason McIntosh  Buln Buln
 1995  Steve Masterson  Buln Buln
 1996  Chris Short  Catani
 1997  Ray Crook  Warragul Industrials
 1998  Ian Downie  Buln Buln
 1999  Ian Downie  Buln Buln
 2000  Perry O'Connor  Koo Wee Rup 
 2001  Gus Peterson  Ellinbank 
 2002  John Tyrrell  Buln Buln
 2003  Peter Knapp  Catani 
 2004  Gerrard Commadeur  Warragul Industrials 
 2005  Mark Hunter  Lang Lang 
 2006  Mark Hunter
 Josh Taylor
 Lang Lang
 Bunyip
 2007  Mark Hunter  Lang Lang 
 2008  Peter McEwan  Cora Lynn 
 2009  Andrew Martin  Nilma Darnum 
 2010  Rob Dierickx  Bunyip 
 2011  Mathew Pollard  Buln Buln
 2012  Brad Michie  Lang Lang
 2013  Simon Vette  Koo Wee Rup
 2014

 Glen Browney (East)

 Lucas Thomas (West)

 Longwarry

Nar Nar Goon

 2015

 Brett Hobson

 Justin Markulija

 Matthew Nooy

Koo Wee Rup

Cora Lynn

Buln Buln

 2016

 Daniel Wright

Bunyip

 2017

 Brendan Boulton

Lang Lang