Seniors BF

EDFL   SENIOR   BEST  &  FAIREST

( Alf  Walton  Medal )

 Year

Best & Fairest

Player's  Club 

 1938  Tom Rodwell   Wooreen 
 1939  Charlie Brooker   Ellinbank 
 1940  George Woods
 Ted Reeves
 Strezlecki
 Ellinbank
 1941-45  In Recess  
 1946  Len Anderson   Ripplebrook 
 1947  Allan Nicholson  Strezlecki
 1948  Milton Tatterson  Nilma Lillico 
 1949  Allan Nicholson  Strezlecki 
 1950  Don Duncan
 Charlie Ogier
 Warragul Ind
 Darnum
 1951  Art Winterton  Ellinbank 
 1952  Tom Graham  Darnum
 1953  George Hoskins  Warragul Ind
 1954  Randolph White  Ellinbank 
 1955  Allan Adams  Neerim South
 1956  Alex Winterton  Ellinbank 
 1957  Alex Winterton
 Ted Higgs
 Ellinbank 
 Buln Buln
 1958  Jack Wall  Warragul Ind 
 1959  George Fisher  Hallora Strezlecki 
 1960  Tom Goodwin  Neerim South 
 1961  Charlie Pierrehumbert  Buln Buln
 1962  Stan Winterton  Ellinbank 
 1963  Charlie Pierrehumbert  Buln Buln 
 1964  Fred White  Nilma Lillico
 1965   Ron Serong  Buln Buln 
 1966  John Wright  Hallora Strezlecki 
 1967  Allan Jones  Poowong 
 1968  Bob Mason  Buln Buln 
 1969  Jim Denereaz  Hallora Strezlecki 
 1970  Noel Mason  Neerim South 
 1971  Ron Thomas  Warragul Ind 
 1972  Jim Hay  Poowong 
 1973  Adie Gravener  Ellinbank 
 1974  Michael Vick  Poowong 
 1975  Russell Pratt  Ellinbank 
 1976  Jim Smith  Poowong 
 1977  Jim Smith  Poowong 
 1978  Geoff Campbell  Nyora 
 1979  Phil Wilson  Catani 
 1980  Kevin Johnson  Ellinbank 
 1981  Alan Black  Buln Buln 
 1982  Scott Wightman  Nyora 
 1983  Scott Wighton  Nyora 
 1984  Scott Wighton  Nyora
 1985  Bill Zeldenryk  Hallora Strezlecki 
 1986  Jack Heylen  Nyora 
 1987  Scott Wightman  Nyora 
 1988  Chris Masterson  Ellinbank 
 1989  Peter Fusinato  Neerim South 
 1990  Craig Lang  Ellinbank 
 1991  Paul Alger  Nyora 
 1992  Paul Alger  Nyora 
 1993  Paul Alger  Nyora
 1994  Graeme Jose  Bunyip
 1995  Tim Shanahan  Nilma Darnum 
 1996  Garry Nooy  Buln Buln 
 1997  Shane Anderson  Longwarry 
 1998  Paul Whelan  Neerim South 
 1999  Dean Hendrikse  Nilma Darnum 
 2000  Adrian Carr  Bunyip 
 2001  Dean Hendrikse  Nilma Darnum 
 2002  Sean Fleming  Poowong 
 2003  Dean Hislop  Nyora 
 2004  Kurt Batt  Lang Lang 
 2005  Matt Gray  Buln Buln 
 2006  Rory Gilliatte  Nyora 
 2007  Aaron Alger
 Brett Anthony
 Catani
 Poowong
 2008  Andrew Oldmeadow  Nar Nar Goon 
 2009  Chris Urie  Neerim South 
 2010  Rhys Morgan  Kooweerup 
 2011  Ben Dwyer   Lang Lang 
 2012  Brendan Kimber
 Cora Lynn
 2013

 Brendan Kimber

 Daniel Barrand

 Andy Soumilas

Cora Lynn

Ellinbank

Garfield

 2014

 Luke Walker (West Division)

 Tye Holland (East Division)

 Kooweerup

 Longwarry

2015

Matthew Gray

 Buln Buln

2016

Tye Holland

Warragul Ind

2017

Paul Pattison

Catani