Hoops Academy Overview

The Hoops After School Academies offers children a fun introduction and advancement pathway to developing the skills to play basketball.

Hoops Academies often have NBL and WBC players coaching the classes, offering a rare opportunity for young players to learn from the current stars of our Men's and Women's teams.

Many of our top age group players have started their skill development at the Hoops Academy and have gone on to represent NZ at international level. Others have played in the USA on College Scholarships or in the NBL or WBC. This is the pathway to the top so enrol now at your nearest Hoops Academy stadium.

Jam - Slam Programme

  • Junior Jammers  for 5-6 year olds featuring smaller basketballs and lower hoops
  • Jammers  for 7-8 year olds again featuring smaller basketballs and lower hoops
  • Slammers for 9-13 year olds is a beginners class designed to ready children to play in a team

Hoops Training Squads

  • Level One   9-13 years for players who have played in a team or graduated from the Slammers programme
  • Level Two   9-14 years for players with some playing experience and a desire to advance their skill level (YMCA only)
  • Level Three 12-16 years for players at a development league level (YMCA only)
  • Level Four   14-18 years for players at a representative level (YMCA only)
  • Level Elite    Invited top players from the previous years CBA representative teams U15, U17 years (YMCA only)

Venues

 

Our Sponsors

Senior Basketball Clubs

Photo Gallery

2017 CBA Club Champions

CBA Club Champions 2017

Men's Premier Champions: Pioneer

Women's Premier Champions: North Canterbury

Men's U23 Champions: Lincoln University Bulls

Women's Division 1 Champions: Halswell Red

McDonald's Thompson Trophy Champions: Cashmere High School

McDonald's Whelan Trophy Champions: Rangi Ruru Girls' School

Men's Division 1 Champions: Atami Casa de Banos

Men's U20 Champions: Burnside-Checkers

Women's U23 Champions: Lincoln University

Boys' U17 Champions: Cashmere Gold

Girl's U17 Champions: Wharenui Gators White

Boys' U15 Champions: Shirley Boys' High School Spartans

Men's Midweek: Atami

Women's Midweek: Pioneer Blue

Boys' Yr 7-8 All Stars: Pioneer Pacers

Girls' Yr 7-8 All Stars: Bishopdale YMCA

Boys' Yr 5-6 All Stars: Bishopdale YMCA

Girls' Yr 5-6 All Stars: Bishopdale YMCA